A nagyszülők vigyáznak rá

Vágólapra másolva!
Vágólapra másolva!

Kérdés persze, hogy meg tud-e válni kisgyermekétől az anya akár néhány órára is. Bármilyen képtelenségnek tűnik is ez a felvetés, nagyon is gyakori probléma, hogy a szülők nem szívesen hagyják csemetéjüket másra, még akkor sem, ha épp a nagyszülők lennének a bébiszitterjelöltek. A szopós kisbabát tulajdonképpen bárhová magunkkal vihetjük, még ügyeket intézni és vásárolni is. Minél kisebb, annál kevésbé viselik meg az efféle túrák. Békésen szunyókál a hordozókendőben vagy a kenguruban, s ha van egy viszonylag nyugodt kis sarok, ahol szükség esetén megszoptatjuk, nem fogja zavarni a nyüzsgés. Vannak persze olyan esetek is, amikor mégiscsak jobb a nagyszülőkre hagyni a kisbabát. Ha olyan helyre megyünk, ahol vágni lehet a dohányfüstöt, vagy nagyon hangosan szól a zene, jobb otthon hagyni a picit. Rendszerint nem okoz gondot, ha ilyenkor kispohárból kap lefejt anyatejet. Az első hónapokban mégis arra érdemes törekedni, hogy a következő szoptatásig lehetőleg hazaérjünk a babához.

Idő kell az egymásra találáshoz

Ha hónapokig csak édesanyja és édesapja társaságában tölti a napot, nem szabad csodálkoznunk, ha a pici bömbölve elfordul a nagyitól, amikor először egyedül marad vele. Már a kicsi babák számára is fontos, hogy még édesanyjuk "védőszárnyai" alatt megismerkedhessenek a legközelebbi rokonokkal, köztük a nagyszülőkkel, és örömteli időt tölthessenek velük. Lehetséges, hogy ők nem fognak mindent pontosan ugyanúgy csinálni, mint a szülők, az is megtörténhet, hogy a nagypapa fordítva adja rá a nadrágpelust, ám annyi baj legyen! Jobb mosolyogni, mint felháborodni, hisz igazán lényegtelen apróságokról van szó. A későbbi jó kapcsolatot már ezekben a hónapokban is megalapozhatjuk. Jó, ha a kisgyermek tapasztalja, hogy nem helyettesítőkről, hanem családtagokról van szó.

Amit előre beszéljünk meg

A gyermek érdekében feltétlenül jussunk közös nevezőre néhány alapvető kérdésben:

- Ne dohányozzanak a kisbaba társaságában. Ilyesmit persze akkor várhatunk el, ha mi magunk sem dohányzunk a gyerek előtt.
- Főzéskor ne rakják a földre a forró süteményt (lábast, satöbbi)
- Nevelési elveinkkel kapcsolatos kritikájukat nekünk mondják el, ne a gyereknek.

Egyeztessünk a kis csecsemő szokásairól

Van néhány olyan dolog, amiben már a kezdet kezdetén érdemes egyetértésre jutni. Ezt legkönnyebben úgy tehetjük meg, ha világosan megfogalmazzuk, mi az, amit szülőként fontosnak tartunk. Tisztázzunk magunkban is, hogy van-e valami, amire különösen érzékenyek vagyunk (tévénézés, édesség).
- Kérjük meg a nagyszülőket, hogy hirtelen ötletektől vezérelve vagy saját korábbi gyereknevelési gyakorlatukból kiindulva ne etessék és itassák semmi olyasmivel a kisbabát, amit előzőleg nem beszéltek meg az anyával.
- A kicsik többnyire jól viselik, ha a megszokott napi forgatókönyv egy kicsit másképp alakul. Ennek ellenére meséljünk minél részletesebben a pici baba szokásairól, s kérjük meg őket, lehetőleg alkalmazkodjanak a kialakult gyakorlathoz. Például: ha addig nem cumizott a pici, ne így próbálják megnyugtatni.
- Hallgassuk meg véleményüket, esetleg kritikájukat saját gyermeknevelési módszereinkről, de sértődés helyett inkább meséljük el, miért éppen úgy tesszük, ahogy tesszük. Ne akarjuk őket feltétlenül alkalmazkodásra bírni, inkább gondoljunk arra, hogy a gyermeknek jót tesz a változatosság.

Ha megakadtál a gyermeknevelésben, problémáidra senki nem ad igazán használható választ, és valóban arról szeretnél olvasni, ami igazán érdekel, írj nekünk: [email protected]! A Mami-suli írásait az olvasók kérdései alapján igyekszünk összeállítani.

Jó a nagyinál lenni!

Jó volna, ha a gyerek érezné, mi is osztjuk lelkesedését. Még akkor is, ha a szóban forgó nagyi az anyós, és nem éppen felhőtlen a kapcsolatunk. Felnőttkonfliktusainkkal azonban ne terheljük a picit, ne féltékenykedjünk, ne rontsuk el az örömét, amivel a szeretett nagyi ölelő karjaiba fut.

Egyéves kor felett egyre gyakrabban és egyre hosszabb időre bízhatjuk a nagymamára a kisgyermeket. Ha még szopik, inkább napközben, néhány órára, ha már nem szopik, legalább két-három napra kettesben is elutazhatunk néhanapján. Használjuk ki a kínálkozó lehetőségeket, hisz nagyon fontos, hogy párkapcsolatunk ápolására, szakmai továbbképzésre, egyszerű pihenésre is maradjon idő. Minél nagyobb a gyerek, annál többször találjuk szemben magunkat olyan problémákkal, amelyek addig nem jelentkeztek. A kiságyban alvó csecsemő vagy éppen bájosan csetlő-botló kisgyermek, akit büszkén lehet tologatni az utcán, egészen más, mint a dackorszakban járó, kistestvére születése miatt esetleg zavarodott, gyakran betegeskedő és nyűgösködő, erőnek erejével az édesanyjába kapaszkodó kisóvódás. Néha bizony kimondottan hálátlan dolog vele lenni, hisz ha rossz napja van, csupa kudarcélménnyel ajándékozza meg a nagymamát.

Segítsünk a nagyszülőknek

Amiben könnyen egyezségre jutunk, vagy amit nagyon fontosnak érzünk, abban továbbra is próbáljunk közös álláspontot kialakítani. Hiszen egyáltalán nem árt, ha a tévénézéssel, étkezéssel és alvással kapcsolatban nagyjából hasonló elvek érvényesülnek otthon és a nagyszülőknél is. Ha az egyeztetéssel kudarcot vallunk, gondoljunk arra, hogy a gyereknek nem válik kárára, ha az otthonitól eltérő normákkal is megismerkedik. Végül is egész életében az elvek és szokások sokaságával fogja szemben találni magát, s szülőként csupán annyi lehet a feladatunk, hogy segítsünk neki eligazodni.

Lehetséges, hogy a nagyszülők már nagyon kijöttek a gyakorlatból, s egyszerűen nem emlékeznek rá, hogyan is lehetne játszani egy ekkora gyerekkel. Találjuk meg a módját, hogyan adhatunk tippeket anélkül, hogy kioktatásnak tűnjék. Másfelől az sem volna jó, ha a nagyszülők az otthoni viszonyok másolására törekednének. Adjunk nekik időt, hogy egymásra találjanak, és kialakítsák közös napirendjüket, aminek a játék éppúgy része lehet, mint a ház körüli tevékenykedés, a "segítés". Három-négy éves kor körül egyre inkább észreveszi és élvezi a gyerek a különbségeket, és megtanul együtt élni velük.

Nyaralás a nagyinál

Ha a gyerek viszonylag hosszabb időt fog a nagyszülőknél tölteni, készüljünk fel gondosan a nagy eseményre. Meséljük el idejében, hogy most sokszor, a megszokottnál többször fog a nagymaminál aludni, de mama és papa majd visszajönnek. A legfontosabb tudnivalókat írjuk le egy füzetbe:
- Betegség esetén hol lehet elérni a gyerekorvost, hogyan lehet lázat csillapítani, melyik gyógyszerből pontosan milyen adagot szokott kapni.
- Ha lehetséges, tartsuk telefonon a kapcsolatot, mert bármikor adódhat olyasmi, amit rögtönzés helyett célszerűbb megbeszélni.

Végül pedig ne feledkezzünk meg arról, hogy valaha mi is gyerekek voltunk, s bizony jó volt a nagyiéknál. Hogy a mi szüleink is csak papa és mama voltak valamikor.

W. Ungváry Renáta

Korábban

Már a nagyi is mehet gyesre!

Nehéz a választás, kire bízzuk gyermekünket, ha újra munkába állunk

Ajánlat

Babanet