Jogi esetek: az adósság öröklésétől a negatívok sorsáig

Vágólapra másolva!
Vágólapra másolva!
Amennyiben jogi problémáid vannak, e-mailben fordulhatsz ügyvédeinkhez tájékoztatásért, tanácsért. A kérdéseidre rövid időn belül válaszolunk, és az érdekes kérdéseket a válaszokkal együtt a Női lapozó oldalain is megjelentetjük. Itt teheted fel a jogásznak kérdésedet.

Egy jogilag kétértelmű helyzetről szeretnék információt kérni. Elhunyt egy korábban elvált édesapa, aki végrendeletet nem hagyott. Egy kiskorú gyermeke lett az örökös. Az elhunyt apának ingatlan vagyona nem volt. Az elhunyt hitelt vett fel, amelyért egy barát vállalt kezességet. A kérdésem az, hogy a kiskorú örökli-e az adósságot és neki kell kifizetnie a hitelt és annak kamatát; vagy a kezes felel a hitel kifizetéséért.

A bank felé elsősorban a kezes felel a hitel visszafizetéséért (azaz a bank tőle fogja a hitel összegét követelni, éppen ezt a célt szolgálja a kezesség). A kezes azonban követelheti az adós helyett fizetett összeg megtérítését az adóstól, illetve az örökösétől. Amennyiben a hagyatékban a passzívák egyenlege magasabb, mint az aktíváké, akkor feltehetőleg az örökös a hagyatékot vissza fogja utasítani. Ebben az esetben végső soron az állam örököl - az állam nem utasíthatja vissza a hagyatékot. A kezes az államtól követelheti a tartozás megtérítését, amelyért az állam azonban csak a hagyaték erejéig köteles helytállni az esetleges aktívák értékéig.

* * *

Elváltam, két gyerekem az anyjukkal él. Nagyobbik fiam 19 éves, esti tagozaton végzi a gimnáziumot, és szóba sem hajlandó állni velem. Kisebbik fiammal jó a kapcsolatom, ő 16 éves, nappali tagozatos gimnazista. Havi jövedelmem nettó 200 000 Ft, volt feleségemé kb. nettó 800 000 Ft. Kell fizetnem tartásdíjat a nagyobbik fiam után? Ilyen jövedelmi viszonyok mellett mennyi a fizetendő tartásdíj?

A nagykorú gyermek után már nem gyermektartásdíjat, hanem rokontartást kell fizetni, feltéve, hogy ez a tartásra kötelezett saját, illetve vele egy háztartásban élő kiskorú gyermeke tartását nem veszélyezteti. Természetesen ilyenkor az is vizsgálandó szempont, hogy a tartásra jogosult rászorul-e a tartásra, illetve milyen kapcsolatot tart fenn a tartásra kötelezettel.

A gyermektartásdíj-fizetési kötelezettség nem szűnik meg automatikusan a nagykorúság elérésével, kérni kell annak megszüntetését a tartásdíjat megállapító bíróságtól. Amennyiben ebben a perben kérik a rokontartás megállapítását, akkor vizsgálja a bíróság, hogy ennek feltételei fennállnak-e.

A rokontartás szempontjairól részletesen olvashat az alábbi cikkünkben: Tanulmányokat folytató nagykorú gyermek tartása.

* * *

A fogászati kezelések költségét szeretném elszámolni. Egy barátnőmnél a közelmúltban APEH-ellenőrzést tartottak, és mivel csak számlái voltak a fogorvostól, de valamiféle szerződéssel (arról, hogy a fogorvos kezeli a fogait) nem rendelkezett, a számlákat évekre visszamenőleg ki kellett venni a könyvelésből, nem voltak elszámolhatóak.

Mit kell egy ilyen szerződésnek tartalmaznia? Arra gondolok, hogy például ingatlan-adásvételi szerződésbe is sok mindent bele lehet foglalni, de vannak úgynevezett "kötelező pontok". Mire kell odafigyelni, melyek a gyenge pontok?

Álláspontom szerint olyan határozatlan idejű megbízási szerződést kellene kötni, amelyben benne foglaltatik, hogy rendszeresen a megbízott fogorvos látja el a cég tagjainak (alkalmazottainak) fogorvosi kezeléseit, a megbízásidíj-fizetési kötelezettség azonban eseti jelleggel, az adott kezeléskor merül fel, és a fogorvosnál érvényben lévő "árjegyzék" szerint. A szerződésbe bele kellene foglalni azt is, hogy milyen típusú kezelések tartoznak a szolgáltatásba.

Az APEH-tól is lehet állásfoglalást kérni, hogy mi a teendő ilyen esetben.