De Gea hatalmasakat védett, a spanyolok kijutottak az Európa-bajnokságra

Horizontal
Spain's goalkeeper David de Gea is helped off injured during the UEFA Euro 2020 Group F qualification football match Sweden v Spain in Solna, Sweden on October 15, 2019. (Photo by Anders WIKLUND / various sources / AFP) / Sweden OUT
A spanyol labdarúgó-válogatott 1-1-s döntetlent játszott a svéd csapattal az Eb-selejtező F csoportjának 8. fordulójában, Stockholmban. Roberto Moreno csapata ezzel kijutott a 2020-as Európa-bajnokságra.

A találkozó esélyesei a spanyolok voltak, azonban a legutóbbi négy Svédországban játszott meccsükön nyeretlenek maradtak, így nem ígérkezett számukra könnyűnek a stockholmi kiruccanás. Roberto Moreno csapata három nappal ezelőtt olyan összeállításban ikszelt Norvégiában, hogy

a kezdőcsapatban szerepet kapó 11 játékos 11 különböző klubból került ki, márpedig ilyenre még sosem volt példa a spanyol futball történetében.

Három nappal ezelőtt minden idők legszínesebb spanyol válogatottja lépett pályára Oslóban Forrás: Bleacher Report Football

A Luis Enriquét júniusban váltó szövetségi kapitány kis híján megismételte az oslói bravúrját, a rekordbeállításba azonban "belerondított" két Villarreal futballista, így a svédek ellen "csak" tíz különböző csapatból érkeztek a kezdőjátékosok.

Jól kezdték a meccset a spanyolok, Thiago Alcántara már a nyolcadik percben vezetést szerezhetett volna, de Robin Olsen kapus ziccerben leszedte a lábáról a labdát. Tíz perccel később ismét a svédek kapusa parádézott, ezúttal Rodri próbálkozását védte bravúrral.

A 27. percben a svédek is veszélyeztettek.

A selejtező-sorozatban harmadszor lehetőséget kapó David De Gea bravúrral fogta Mikael Lustig 22 méteres bombáját.

Öt perccel később a Manchester United kapusa bemutatta a nap legnagyobb védését.

Lustig jobboldali beadására Robin Quaison robbant be és 12 méterről kapura fejelt, De Gea azonban akrobatikus mozdulattal kitornázta a labdát a bal felső sarokból.

A második félidő svéd rohammal kezdődött, De Gea ismét bebizonyította, hogy a világ egyik legjobbja kapusa, de mindent azért ő sem foghatott. Az 50. percben Quaison baloldali beadását Marcus Berg fejelte kapura, De Gea óriásit védett, a kipattanóra Emil Forsberg érkezett, de az ötméteres lövésébe a spanyol kapus óriási bravúrral, a földről felkelve belevetődött, azonban a továbbpattanó labdát Berg közelről a kapuba fejelte.

Két perccel később növelhették volna az előnyüket a svédek. Forsberg tört be a tizenhatoson belülre, de a 12 méteres lövésére De Gea leért a jobb alsó sarokba.

A 60. percben a spanyolok elvesztették a legjobbjukat.

A parádézó David De Gea megsérült egy kirúgásnál, a helyére a világ legdrágább kapusa, a norvégok ellen hatalmasat hibázó Kepa Arrizabalaga érkezett.

De Gea sérülése valóságos katasztrófa a Manchester Unitednak, amely vasárnap este szinte esélytelenként fogadja a Liverpoolt.

A folytatásban a spanyolok átvették a játék irányítását, Gerard Moreno több fejessel is veszélyeztetett, de Olsen kapusnak egyszer sem kellett nagyon védenie. A vendégeket frusztrálta a tehetetlenség, a meccs vége felé egyre több kakaskodásba mentek bele, ahelyett, hogy futballoztak volna.

A 92. percben aztán a semmiből összejött a spanyolok egyenlítő gólja.

Egy szöglet után Fabian Ruiz elé került a labda, aki keményen a kapu elé lőtte a labdát, a csereként beálló Rodrigo pedig közelről a kapuba passzolt.

A spanyolok sorozatban már 38 mérkőzésen szereztek gólt.

Ezzel a döntetlennel a spanyol válogatott kijutott az Európa-bajnokságra. A csoport másik mérkőzésén a románok 1-1-s döntetlent játszottak a norvégokkal, a vendégek ott is a 92. percben szerezték az egyenlítést érő találatukat.

Az íreknek az Eb-részvételhez győzni kellett volna Svájcban, viszont még pontot sem szereztek: 2-0-ra maradtak alul.

Eredmények:

D csoport:
Svájc-Írország 2-0 (1-0)
gól: Seferovic (16.), Duffy (93. - öngól)

Gibraltár-Grúzia 2-3 (0-2)
gól: Casciaro (66.), Chipolina (74.), illetve Haraisvili (10.), Kankava (21.), Kvilitaia (84.)

A csoport állása: 1. Dánia 12 pont/6 mérkőzés (16-5), 2. Írország 12/7 (6-4), 3. Svájc 11/6, 4. Georgia 8/7, 5. Gibraltár 0/6

F csoport:
Svédország-Spanyolország 1-1 (0-0)
gól: Berg (50.), illetve Rodrigo (92.)

Románia-Norvégia 1-1 (0-0)
gól: Mitrita (62.), illetve Sörloth (92.)

Feröer-szigetek - Málta 1-0 (0-0)
gól: Baldvinsson (71.)

A csoport állása: 1. (már továbbjutott) Spanyolország 20 pont, 2. Svédország 15, 3. Románia 14, 4. Norvégia 11, 5. Málta 3 (2-18), 6. Feröer-szigetek 3 (4-23)

G csoport:
Izrael-Lettország 3-1 (3-1)
gól: Dabbur (16., 42.), Zahavi (26.), illetve Kamess (40.)

A csoport állása: 1. (már továbbjutott) Lengyelország 19 pont, 2. Ausztria 16, 3. Szlovénia 11 (13-8), 4. Izrael 11 (15-15), 5. Észak-Macedónia 11 (10-11), 6. Lettország 0

J csoport:
Liechtenstein-Olaszország 0-5 (0-1)
gól: Bernardeschi (2.), Belotti (70., 92.), Romagnoli (77.), El Shaarawy (82.)

Görögország - Bosznia-Hercegovina 2-1 (1-1)
gól: Pavlidisz (30.), Kovacevic (88. - öngól), illetve Gojak (35.)

Finnország-Örményország 3-0 (1-0)
gól: Jensen (31.), Pukki (61., 88.)

A csoport állása: 1. (már továbbjutott) Olaszország 24 pont, 2. Finnország 15, 3. Bosznia-Hercegovina 10 (17-14), 3. Örményország 10 (13-15), 5. Görögország 8, 6. Liechtenstein 2