Tavaly a törökországi Silivriben megrendezett Európa-bajnokságon a résztvevők eredménytelenül tiltakoztak a rájuk kényszerített feltételek miatt. Az Eb résztvevőinek kötelező volt a szervezők által kijelölt szállodában lakni, s fizetni a turistáknak megállapított ár többszörösét. Még a viadal idején született meg az elhatározás, hogy a sakkozók fokozott érdekképviseletének érdekében új szövetséget hoznak létre, amely tavaly novemberben alakult meg, első elnöke a franciák első számú sakkozója, Joel Lautier.

A Profi Sakkozók Szövetségének, az Association of Chess Professionalsnak már 191 regisztrált tagja van. A világranglistát vezető Garri Kaszparov kivételével valamennyi élsakkozó már belépett a szövetségbe. Az ACP kilencfős vezérkara nagy lendülettel kezdte meg a munkát, a Nemzetközi Sakkszövetség, illetve az Európai Sakkszövetség vezetőivel lehetőség szerint együtt keresik az optimális megoldásokat, de sokszor ütköznek is, számtalan nyilatkozatuk látott már napvilágot. Legfrissebben az ACP tagjainak azt javasolják, hogy ne játszanak az Európa-bajnokságon, mert a szervezők felrúgták a korábbi megállapodást, s ismét alaposan meg akarják sarcolni a résztvevőket. Az ACP megszervezte első versenyét, az interneten villámversenyt rendezett a "ChinaCom" szponzorálása mellett.

A benevezett 71 résztvevőt három 18-as és egy 17-es csoportba osztották a januári Élő-pontszámok alapján, s az első négy helyezett jutott be a kieséses rendszerű folytatásba. A játszmákra 5-5 perc gondolkodási idejük volt a sakkozóknak, illetve lépésenként még 1-1 másodperc bonusz időt kaptak. Az ötezer dolláros díjalapból az első helyezett ezerötszázat kasszírozhatott. Speciális szoftver ellenőrizte a játékot, szigorúan tilos volt adatbázist, vagy elemző programot használni, s állandó internetes kapcsolatot kellett fenntartani. Április 12-én az első csoport mérkőzéseit játszották le. Hármas holtversenyben végzett az élen az orosz Tyimofejev és Matvejeva, valamint a moldáviai Jordacsescu, akik 12 pontot szereztek. A negyedik hely a 11,5 pontos orosz Kiriakovnak jutott. Matvejeva az orosz csapatbajnokságon való részvétel miatt, Jordacsescu a dubai torna miatt nem tudott a további küzdelmekben részt venni, a 11 pontosok körmérkőzéséből az orosz Drejev és Volkov harcolta ki a továbjutást.

Egy nappal később versengett a második mezőny 18 résztvevője. A viadalon hiába végzett a második helyen a német Arkadij Naiditsch, kizárták a további versenyből, mivel számítógépes segítséget vett igénybe. Hasonló sorsra jutott az iráni Ghaem Maghami is, aki ötödik lett, s végül a hatodik orosz Barejev jutott tovább. A kazahsztáni Kazsgalejev nyert, 14 ponttal a második legjobb eredményt érte el. Az izraeli Erenburg 13, az orosz Kobalija 12,5 ponttal biztosította még továbblépését.

Április 14-én csatázott a harmadik csoport, s a kínai Zsang Zsong remekelt, 14,5 ponttal győzött, kettővel teljesített többet, mint az orosz Belov és Griscsuk. A Profi Sakkozók Szövetségének jelenlegi elnöke, a francia Joel Lautier 11,5 ponttal lett a negyedik. A negyedik csoportküzdelmek nagy orosz fölény mellett zajlottak le, Szvidler 12 ponttal végzett az első helyen, Shipov és Najer féllel kevesebbet ért el, Tregubovnak 10,5 is elegendő volt a továbblépéshez. A továbbjutott 16 nagymester négyjátszmás páros mérkőzéseket vívott kieséses rendszerben, 2-2 esetén "hirtelen halál" parti döntött. A hatjátszmás döntőben az első helyen kiemelt orosz Peter Szvidler nagy küzdelemben nyert honfitársa, a tavalyi moszkvai bajnok, Jevgenyij Najer ellen.

Nyolcaddöntő:
Szvidler (orosz, 2733) - Erenburg (izraeli, 2513) 2,5 - 1,5 (1-0, 1 -0, 0-1, döntetlen)
Griscsuk (orosz, 2719) - Belov (orosz, 2543) 1 - 3 (döntetlen, döntetlen, 0-1, 0-1)
Barejev (orosz, 2711) - Kiriakov (orosz, 2568) 0,5 - 2,5 (0 -1, döntetlen, 0 -1)
Drejev (orosz, 2689) - Tyimofejev (orosz, 2591) 2,5 - 1,5 (döntetlen, 0-1, 1-0, 1- 0)
Lautier (francia, 2680) - Shipov (orosz, 2593) 1,5 - 2,5 (0-1, döntetlen, döntetlen, döntetlen)
Kobalija (orosz, 2639) - Kazsgalejev (kazahsztáni, 2596) 3 - 1 (döntetlen, döntetlen, 1-0, 1-0)
Tregubov (orosz, 2636) - Najer (orosz, 2606) 0,5 - 2,5 (döntetlen, 0 -1, 0-1)
Zsang Zsong (kínai, 2633) - Volkov (orosz, 2629) 0,5 - 2,5 (0-1, döntetlen, 0-1)

Negyeddöntő:
Szvidler (orosz, 2733) - Volkov (orosz, 2629) 2,5 - 0,5 (döntetlen, 1-0, 1-0)
Belov (orosz, 2543) - Najer (orosz, 2606) 0 - 3
Kiriakov (orosz, 2568) - Kobalija (orosz, 2639) 0,5 - 2,5 (döntetlen, 0-1, 0-1)
Drejev (orosz, 2689) - Shipov (orosz, 2593) 2,5 - 0,5 (döntetlen, 1-0, 1-0)

Elődöntő:
Szvidler (orosz, 2733) - Drejev (orosz, 2689) 3,5 - 0,5 (1-0, 1-0, 1-0, döntetlen)
Najer (orosz, 2606) - Kobalija (orosz, 2639) 4 - 2 (0-1, 1-0, 0-1, 1-0, 1-0, 1-0)

Döntő:
Szvidler (orosz, 2733) - Najer (orosz, 2606) 3,5 - 2,5 (1-0, 0-1, 0-1, 1-0, 1-0, döntetlen)