Hiába tűnt úgy, hogy Izrael Oroszország legyőzésével kikaparta a gesztenyét Angliának, a szigetországiak odahaza 3-2-re kikaptak a már továbbjutott horvátoktól, így Steve McClaren csapata óriási meglepetésre nem lesz ott a 2008-as kontinensviadalon. Foglalhatja viszont a szállást az Andorrában győztes orosz válogatott, valamint Törökország, Svédország és Portugália nemzeti tizenegye.

Négy csoportban voltak még kérdőjelek az utolsó játéknapon, az A jelű nyolcasban például hárman is szerették volna követni a már páholyban lévő lengyeleket. A portugálok voltak a legkedvezőbb helyzetben, igaz, a luzitánok éppen azt a Finnországot fogadták, amelynek szintén volt még esélye.

Cristiano Ronaldóék végül megbirkóztak a szurkolók és a média részéről rájuk nehezedő hatalmas nyomással, és a statisztikák alapján az északiak örülhettek, hogy megúszták 0-0-val, mivel mindössze kétszer próbálkoztak kapuralövéssel a meccs során, szemben a hazaiak tizennyolc kísérletével.

A portói remi miatt a szerbek is elszálltak, ráadásul déli szomszédjaink nem is teljesítették az előírt feladatot, miután 0-2-ről "csak" egyenlíteni tudtak a lengyelek ellen. A csoport két tét nélküli meccsén a vendégek vitézkedtek, a kazahok Örményországban nyertek Osztyapenko góljával, míg a belgák Pieroni találatável hozták el a pontokat Bakuból.

A mieink csoportjában a törökök a norvégiai diadallal megalapozták a továbbjutást, és nem is hibázták el a ziccert, az utóbbi hetekben parádés formát mutató Nihat az első félidő végén megtörte a bosnyákok ellenállását, és miután a második félidő elején átélte a vendégrohamokat Fatih Terim együttese, sikeresen kibekkelte a hátralévő időt. A norvégok így tulajdonképpen hiába nyertek Máltán, nem mentek vele semmire, pedig Iversen már az első játékrészben klasszikus mesterhármast szerzett.

Az E jelzésű hetesben Anglia számára megnyílt az út az Európa-bajnokságra, mivel Izrael legyőzte a hétvégén Oroszországot, így Steve McClaren fiainak egy döntetlen is elég lett volna a már továbbjutott horvátok ellen.

Igen ám, de a 8. percben Kranjcar távoli löketét Carson kapus nagyon csúnyán bevédte. Hogy a Wembleyben továbbra is csak a vendégszektorban legyen emelkedett hangulat arról Olic gondoskodott, aki Da Silva passza után kihasználta, hogy az angolok rosszul alkalmazták a lesreállítást, kicselezte Carsont, és az üres kapuba gurított.

McClaren a szünetben kettős cserét hajtott végre, behozta Beckhamet és Defoe-t, és ez nyerő húzásnak tűnt: a színesbőrű csatár büntetőt harcolt ki, amit Lampard küldött a jobb alsóba, Spiceboy pedig pazar labdát varázsolt Crouch elé, amit a nyurga csatár mellre vett, és kapásból a kapuba küldött.

A horvátok azonban nem estek össze 2-2 után, és a csereként beállt Petric bal sarokban kikötő bombája végleg szertefoszlatta az angol reményeket, 1984 óta először fordul elő, hogy a szigetországiak nem jutottak ki az Eb-re. Meglepő módon McClaren nem mondott le azonnal, de a végső szót majd az angol szövetség mondja ki, sok pénzt azért ne tegyenek arra, hogy marad a posztján...

Forrás: EPA

Defoe (jobbra) ugyan kiharcolt egy 11-est, de ez is kevés volt

Anglia bukásához az is kellett, hogy az oroszok ne hasaljanak el Andorrában, a szbornaja ha szűken is, de hozta a papírformagyőzelmet, bár az 1-0-s eredmény csalóka, mivel azt is hihetnénk, hogy Guus Hiddink bandája nagyon szenvedett, holott a hazaiak nem találták el a kaput a meccs folyamán.

A lettek 2003-ben egy szintén szezonzáró Eb-selejtezőn már megtréfáltak a svédeket, a skandinávok most gyorsan tettek róla, hogy nem ismételje magát a történelem, fél perc telt el a meccsből, amikor Ibrahimovic baloldali beadását Allbäck pár lépésről a hálóba pöckölte.

A baltiak azért kellemetlenkedtek egy sort, Laizans megpattanó lövéssel egyenlített, de innentől megint a sárga-kékek jöttek, Ibrahimovic ugyan kihagyott egy ordító helyzetet, de Källström az 57. percben a Ljungbergtől visszakapott labdát a jobb sarokba küldte 17 méterről, amivel intézett egy jövő nyári osztrák-svájci körutat csapatának.

Az északírek a svédek sikerével már elbukták az Eb-részvételt, ráadásul a másik feltétel sem teljesült, mivel Healyék kikaptak Spanyolországban. A dánok 3-0-s győzelemmel zárták a sorozatot, Izland ellen Bendtner szemfüles góllal szerzett vezetést, aztán Rommedahl önzetlen passzát rakta be közelről Tomasson, végül egy labdaszerzés után Kahlenberg postázta a harmadikat.

A franciák és az olaszok számára már nem volt tétje az utolsó meccsnek, a világbajnok azért ennek ellenére az első félidőben odapörkölt a feröerieknek, de 3-0 után lekerült a láb a gázpedálról, bár ezt valószínűleg senki nem fogja számonkérni Roberto Donadonin.

A gallokra izgalmasabb méta várt, mivel Oleg Blohin, az ukránok mestere beígért nekik egy verést, Voronyin pedig teljesítette mestere kérését, és vezetést szerzett egy 17 méteres lövéssel. A franciák azért nem rogytak meg a bekapott góltól, és Henry hat perccel az ukrán találat után egalizált, szépen fordult le emberéről, aztán ballal mattolta Pjatovot.

A 34. percben már a maroknyi francia tábor tapsikolt, Benzema tálalt Govou elé, aki sokat nézhette Henry góljait, mert a Barca-támadó kedvenc megoldását választotta, jobb belső csűddel a bal alsóba csavart a kifutó kapus melllett. Hogy nem nyert a vb-ezüstérmes, abban nagy szerepe volt Sevcsenkónak, aki mutatós ívelt fejest küldött Frey kapujára, de ugyanekkora szerepe volt a Fiorentina portásának is, aki kecses mozdulattal nyúlt a labdáért, hogy aztán fanyar ábrázattal konstatálja, hogy sikerült a hálóba segíteni a bőrgolyót.

Forrás: EPA

Francia gólszerzők egymás között: Henry és Govou ünnepel

A csehek Cipruson sem lazsáltak, 2-0-s győzelmük csoportelsőséget ért, mivel a Nationalelf odahaza remizett Walesszel. A németek sorra dolgozták ki a helyzeteket, amiket aztán ki is hagytak, a legközelebb Borowski állt a gólszerzéshez, de lövése után a labda a kapufa és a kapus háta között pattogott egy ideig, majd végül a szerencsés cerberus kezében kötött ki.

A nap legfölényesebb győzelmét a románok aratták, akik hatot gurítottak az albánoknak, Delhusa Gjon honfitársai nehezen viselték a vereséget, mert kettővel kevesebben fejezték be a meccset. Várható volt, hogy a hollandok nem törik össze magukat Minszkben, ki is kaptak 2-1-re, de ha hinni lehet a dpa hírügynökségnek, akkor így is az első kalapban lesznek a sorsoláson, amivel ugyan kikerülik a két házigazdát, valamint a görögöket, de szerencsétlen esetben megkaphatják például csoportellenfélnek akár az olasz, portugál, francia triót is.

A csoport:
Örményország - Kazahsztán 0-1 (0-0)
Osztyapenko (64.)

Azerbajdzsán - Belgium 0-1 (0-0)
Pieroni (53.)

Szerbia - Lengyelország 2-2 (0-1)
gól: Zigic (69.), Lazovic (71.), illetve Murawski (28.), Matusiak (47.)

Ukrajna - Franciaország 2-2 (1-2)
Voronyin (13.), Sevcsenko (46.), illetve Henry (20.), Govou (34.)

Olaszország - Feröer-szigetek 3-1 (3-0)
gól: Benjaminsen (11., öngól), Toni (35.), Chiellini (41.), illetve R. Jacobsen (83.)