Sallai Roland gyönyörű gólt lőtt a Bundesligában - videó

Soccer 1. Bundesliga / FC Schalke 04 - SC Freiburg 0: 2. first league sport sports jersey Schalke professional footballer Freiburg GAME database DFL Breisgauer cheering 21.20 men 2020.1 league 2021 cheer League game FOOTBALL jubilation football player clu
goalschuetze Roland SALLAI (FR) cheers after his goal to 0: 2, Soccer 1st Bundesliga, 12th matchday, FC Schalke 04 (GE) - SC Freiburg (FR) 0: 2, on December 16, 2020 in Gelsenkirchen / Germany. DFL REGULATIONS PROHIBIT ANY USE OF PHOTOGRAPHS AS IMAGE SEQUENCES AND / OR QUASI-VIDEO.EDITORIAL USE ONLY. NO SECONDARY (RE-) SALE WITHIN 48h AFTER KICK-OFF. For journalistic purposes only! National and International News Agencies OUT NO RESALE! ¬ | usage worldwide
A német labdarúgó-bajnokság 17. fordulójában a Sallai Rolanddal felálló Freiburg a Frankfurt csapatát fogadta. A találkozó hatodik percében a Frankfurt szerzett vezetést, azonban a 32. percben Sallai Roland gyönyörű góljával egyenlített a Freiburg.

A magyar válogatott támadónak ez volt a 16. mérkőzése az idei Bundesliga-szezonban, és már öt gólnál jár, amivel csapata harmadik legeredményesebb játékosa.