A Miskolci Nemzeti Színházban két döntetlennel folytatódott Lékó Péter és Anatolij Karpov nyolcjátszmás párosmérkőzése.  A párharc ötödik partijában világossal játszó nagymesterünk sokat ígérő állást hozott ki a megnyitásból, ráadásul exvilágbajnok orosz ellenfelének ezúttal is meggyűlt a baja a gondolkodási idővel. Karpov azonban gyalogáldozattal vezérvégjátékra egyszerűsített, és örökös sakkal döntetlent kényszerített ki. A hatodik összecsapás során Lékó ismét pontosan hárította Karpov kezdeményezését, az újabb remivel 3,5-2,5-re vezet. Vasárnap a két befejező partit játsszák le.

A pénteki szünnap után ma délután ismét zsúfolásig megtelt a Nemzeti Színház nézőtere, s nagy taps köszöntötte a két világklasszist. Anatolij Karpov a párharc harmadik partijában a vezérindiai védelmű játszmában vereséget szenvedett, ezért új megnyitással próbálkozott. Az elfogadott vezércselt választotta, de meglepte őt Lékó Péter tökéletes felkészültsége. Nagymesterünk láthatón "kottából" játszott, míg az orosz exvilágbajnok sokat gondolkodott. A 14. lépés után Péter órája még 24 percet mutatott, míg Karpovnak a 14...Vc7 után csak 8 perce maradt!

Sötét nehezen oldotta meg a fejlődési gondjait, ideje rohamosan fogyott, állásával korántsem lehetett elégedett. Lékó adós maradt a határozottabb játékkal, könnyen lehet, hogy megzavarta ellenfelének lassú játéka, s egyre fenyegetőbbé váló időzavara. Karpov kényszerűségből alaposan felgyorsult, a megkönnyebbülés volt számára, hogy gyalogot áldozhatott, és a vezérvégjátékban már örökös sakkal megmenthette a játszmát.

Mintegy félórás szünet ellenkező színelosztással mérkőztek meg. Lékó megnyitáselméleti felkészültsége imponáló volt, sorozatos cserékkel egyszerűsítette a pozíciót, pontos védőlépésekkel kikényszerítette a vezércserét, és Karpov ajánlatára rövidesen békét kötöttek. A döntés a vasárnapi két partira maradt, nagymesterünknek két remi is elég a meccs megnyeréséhez.

A harmadik játéknap eredményei:
Lékó Péter (magyar, 2738) - Anatolij Karpov (orosz, 2668) döntetlen (Elfogadott vezércsel,
Anatolij Karpov (orosz, 2668) - Lékó Péter (magyar, 2738) döntetlen (Vezércsel, 34)

A párosmérkőzés állása:
Lékó Péter - Anatolij Karpov 3,5 - 2,5 (döntetlen, döntetlen, 1 - 0, döntetlen, döntetlen, döntetlen)

Lékó,P (2738) - Karpov,A (2668)
Elfogadott vezércsel [D27]

1.d4 d5 2.c4 dxc4 3.Hf3 Hf6 4.e3 e6 5.Fxc4 c5 6.0-0 a6 7.Fb3 Hc6 8.Hc3 Fe7 9.Ve2 cxd4 10.Bd1 0-0

Karpov hosszasan gondolkodott, már 10 percet felhasznált idejéből, míg Péter azonnal húzott.

11.Hxd4 Hxd4 12.exd4 Hd5

Ez a húzás is nehezen született meg, érthető, hogy sötét nem akarta a d4-d5 lépést engedélyezni.

13.Vf3 Hxc3 14.bxc3 Vc7 15.Ff4

Kicsit könnyített sötét helyzetén, igaz a c8 futót nehezen tudja az exvilágbajnok kifejleszteni.

15...Fd6 16.Fxd6 Vxd6 17.c4 Bb8 18.Bac1 Fd7 19.c5 Vc7 20.d5 exd5 21.Fxd5 h6 22.g3

Karpov furcsállotta ezt a lépést.

22...a5 23.h4

Lékó a partit követő sajtótájékoztatón azt mondta, hogy nem akart direkt akciót kezdeni, talán nagymesterünket jobban megzavarta, hogy Karpovnak már csak két és fél perce maradt!

23...Vc8! 24.Bd4 Fe6

Karpov kényszerűségből alaposan felgyorsult.

25.a3 Fxd5 26.Bxd5 Bd8 27.Bxd8+ Vxd8 28.Bb1 Vc7 29.Bb5 a4

Az orosz exvilágbajnoknál a digitális óra már csak 39 másodpercet mutatott.

30.Ve4 Kh8 31.Vxa4 Vc6 32.Ba5 Vd5

33.Ba8

A bástyacsere megkönnyítette sötét életét. A vezérvégjátékban világost állandóan örökös sakkok fenyegették.

33...Bxa8 34.Vxa8+ Kh7 35.Va5

Jobb volt 35.Ve8, bár az értékelésre Karpov kicsit ingatta a fejét.

35...Vd1+ 36.Kg2 Vd5+ 37.Kf1 Vd3+ 38.Kg1 Vd1+ 39.Kh2 Vd4 40.Kg2 Vd5+ 41.f3 Va2+ 42.Kh3 Ve6+ 43.g4 Ve3 44.Kg3 Vg1+ 45.Kf4 Vd4+ 46.Kg3 Vg1+ és döntetlen

Karpov,A (2668) - Lékó,P (2738)
Vezércsel [D47]

1.d4 Hf6 2.c4 e6 3.Hf3 d5 4.Hc3 c6 5.e3 Hbd7 6.Fd3 dxc4 7.Fxc4 b5 8.Fd3 Fd6

Lékó elméleti szempontból értékesnek mondta a partit, sötét megspórolja az a6 lépést.

9.Hg5

A legdivatosabb folytatás.

9...Fb7 10.Vf3 h6 11.Vh3 Ve7 12.Fd2 0-0 13.Hge4 Hxe4 14.Hxe4 c5 15.Hxd6 Vxd6 16.Fxb5 cxd4 17.0-0 d3 18.Fc3 Vd5 19.Vg4 He5 20.Fxe5 Vxe5 21.Fxd3 Vxb2 22.Bab1 Vc3 23.Bxb7 Vxd3 24.Va4

24...Bfb8!

Kihasználja a világos alapsor gyengeségét.

25.Bd7 Bb4 26.Vc6 Ve4 27.Vxe4 Bxe4

A négybástyás végjáték természetesen döntetlen.

28.Bc1 Ba4 29.Bc2 g5 30.h3 Bf8 31.g4 Kg7 32.Kg2 Kg6 33.Kg3 a6 34.Ba7 h5 és döntetlen