A holland Lornah Kiplagat világcsúccsal győzött vasárnap a debreceni utcaifutó-világbajnokság női 20 km-es távján. Kálovics Anikó a harmadik legjobb európaiként a tizenegyedik helyen zárt, női csapatunk pedig hatodik lett. A férfiaknál az eritreai Zersenay Tadesse lett a világbajnok.

A debreceni Egyetem téren vasárnap délelőtt 11 órakor indították az 1. utcaifutó-világbajnokság női versenyét, amelyben 22 ország ötvenhét indulójára 20 km-e táv várt. Azaz a Nagyerdőben kijelölt 5 kilométeres kört négyszer kellett lefutni. Nem sokkal a rajt után kialakult egy hármas élboly: a tavalyi edmontoni félmaratoni vb-n győztes román Tomescu, a mezeifutó Európa-bajnok holland - amúgy kenyai születésű - Kiplagat, valamint az idei bostoni maratont megnyert kenyai Jeptoo diktálta a tempót.

Ám az aranyéremért zajló versenyből a harmadik körből Jeptoo is kiszállt. Kiplagat és Tomescu nagyon nagy csatában volt egymással, s olyan iramban futottak, ami világcsúcsot sejtetett. A hajrában Kiplagat lerázta Tomescut, s 1:03:21órás idejével meg is döntötte a brit Paula Radcliffe 2001-ben felállított 1:03:26-os korábbi rekordját! Tomescu két másodperccel kapott ki Kiplagattól, vagyis még ő is a régi világcsúcson belül ért célba.

"Éreztem, hogy nagyon gyorsan futunk, de tizenöt kilométernél nem néztem meg az időt. Ám már a verseny előtt tudtam, hogy képes lehetek megdönteni a világcsúcsot" - nyilatkozta Kiplagat.

Kálovics Anikó országos csúccsal a 11. helyen zárt, de az európai indulók közül harmadik lett; s ha az európai születésűeket tekintjük, akkor csak a nyolcadik ukrán Berkut előzte meg. Staicu Simona a 22., Rakonczai Beáta a 24, Teveli Petra az 51., Vajda Zsuzsanna az 55. helyen végzett.

"Az volt a célom, hogy az első húsz között végezzek, ezért a tizenegyedik helyemmel nagyon elégedett vagyok. Köszönöm a szurkolóknak a biztatást, igazán remek hangulatú volt a verseny" - mondta el Kálovics Anikó.

Forrás: [origo]

A csapatversenyt Kenya nyerte, megelőzve Etiópiát, Japánt, Romániát és Oroszországot, hatodik pedig a magyar csapat lett, amely így még részesedett a Nemzetközi Atlétikai Szövetség pénzdíjazásából, háromezer dollárt kapott.

Kiplagat az egyéni győzelméért 30 ezret vehetett át, Tomescu az ezüstérem mellé 15 ezret, Jeptoo a bronzért tízezret. A győztes kenyai csapat 15 ezret dobhatott szét egymás között.