Vágólapra másolva!
A József Attila Színházban szeptember 10-én kiosztották a 2001. február 14-én meghirdetett vígjátékírói pályázat díjait. Az ünnepélyes ceremónián az okozott némi feszültséget, hogy Horváth Péter nem volt hajlandó átvenni a neki ítélt, megosztott első díjat.
Vágólapra másolva!

A József Attila Színház vígjátékírói pályázatának értékelésén két első és egy harmadik díjat adtak ki, második díj pedig nem. A beérkező pályamunkákat öttagú zsűri - Osztovits Levente, az Európa Könyvkiadó igazgatója, Pomogáts Béla, a Magyar Írószövetség elnöke, Réz Pál, a Holmi főszerkesztője, Kern András színművész és Léner Péter, a József Attila Színház igazgatója - értékelte.

Az első díjat megosztva Horváth Péter Kilencen, mint a gonoszok és Szilágyi Andor Elő a medvével, gyalog, avagy hej, pógárok, pógárok című darabjai kapták. A harmadik díjat Mohácsi István Kék papagáj című vígjátéka nyerte el. A zsűri különdíjjal jutalmazta Dallos Szilvia Utószinkron című művét. Horváth Péter darabja két öreg vidám-keserű története, Szilágyi Andor komédiájában egy kis falu arra készül, hogy olimpiát rendezzen, Mohácsi István munkája egy tízéves jubileumát ünneplő melegbárban játszódik, míg Dallos Szilvia tragikomikus története az ötvenes évek félelmektől terhes idejébe helyezi színészek között játszódó cselekményét.

A pályázat - melynek megrendezését a Fővárosi Önkormányzat anyagilag is támogatta - beadási határideje június 30-án járt le, összesen 175 pályamű érkezett. Ebből a három dramaturgból álló előzsűri, Horváth Barbara, Szokolay Brigitta, Böszörményi Péter és Pányoki László, a pályázat titkára huszonegyet választott ki a fő zsűrinek elolvasásra.

Osztovits Levente szerint a beérkezett művek közül tíz éri el azt a színvonalat, hogy színházban be lehessen mutatni. Léner Péter elmondta, majdnem valamennyi darabban ugyanazok a témák köszönnek vissza: az öregség, a pénz utáni hajsza, a maffia ténykedése, a betegség és a nemzedékek közötti konfliktusok. A pályázat kapcsán az is kiderült, mondta a színház igazgatója, hogy igazán csak azok tudnak jó műveket írni, akik maguk jól ismerik a színházat, esetleg még dolgoznak is benne. Ez jelen esetben minden díjazottra érvényes, hiszen Horváth Péter rendező, de darabokat is ír, Szilágyi Andor tíz művét már bemutatták színházban, Mohácsi István a neves kaposvári rendező, Mohácsi János testvére és egyben valamennyi eddigi rendezésének alkotótársa, író-dramaturgja, míg Dallos Szilvia színésznő.

A díjkiosztás ceremóniáját váratlanul és alaposan felkavarta Horváth Péter bejelentése, aki nem volt hajlandó átvenni a neki ítélt megosztott első díjat. Horváth azt állítja: a színház igazgatója két hete még azt mondta neki telefonban, hogy megnyerte a pályázatot, így nem érti, miért kell mással osztoznia a díjon. Szilágyi Andor a díj átvétele után azt javasolta, hogy a "vitát" döntse majd el a közönség a színházban, vagyis szavazzanak a József Attila Színház nézői, melyik darab tetszik nekik legjobban.

Léner Péter végül bejelentette, hogy a színház, eredeti terveitől eltérően, mindhárom díjazott vígjátékot műsorra tűzi az idei, illetve a következő évadban.