Intel: lézeres adatátvitel a processzor belsejében

Vágólapra másolva!
A chipgyártó fejlesztés alatt álló technológiája révén a processzorok belsejében található alumínium- és rézvezetékezést az optikai adatátvitel váltaná fel. Az Intel mellett több vállalkozás is hasonló fejlesztésen dolgozik.
Vágólapra másolva!

A cég jelenleg olyan módszereket vizsgál, melyek segítségével a processzoron belüli adatáramlás optikai kábelen zajlana. A processzorok folyamatos fejlesztése során a gyártók egyre kisebb területre egyre több tranzisztort zsúfolnak be, ami számos gyártási problémát vet fel. A nagyobb számú tranzisztor több energiát igényel, a megnövelt árammennyiség pedig fokozott interferenciát okoz és notebookok esetében csökkenti az akkumulátor élettartalmát.

A lézeres átvitelen alapuló optikai kábelek esetében számos gátló tényező kiküszöbölhető. Az ilyen típusú megoldást fejlesztő Primarion vezetője elmondta, hogy a jövő egy milliárd tranzisztort magába foglaló 10 GHz fölötti órajelen futó processzora akár fél voltos feszültségen is működhet.

A lézerfényen alapuló adatátvitel nem csak az energiafelvétel szempontjából előnyös. Míg a jelenlegi réz vezetékezés átviteli sebessége 10 GB/s körül van és az Intel szerint ez a szám néhány éven belül 20 GB/s lehet, az optikai adatátvitel sebessége 30 és 60 GB/s körül lehet.

A tervek szerint az optikai vezetékezés először - 5-7 éven belül - az alkatrészek közötti adatátvitelre terjedne ki, a technológia ezután jutna el arra a szintre, amikor a processzorok belső adatforgalmát is hasonló úton lehetne megoldani. Egyes vélemények szerint az optikai adatátvitel várhatóan magas költségei miatt az ilyen típusú fejlesztések nagyon nehezen térülnének meg, ugyanakkor többen a jelenlegi technológiák újfajta alkalmazására hívják fel a figyelmet. A MIT, a Stanford University és a University of Surrey jelenlegi kutatásai azt vizsgálják, hogy hogyan lehetne az Intel jelenlegi CMOS-eljárását lézeres adatátvitel fejlesztésére felhasználni. A CMOS az Intel szílicumchip-gyártási eljárása.

Többek egybehangzó véleménye szerint a váltás elkerülhetetlen a további fejlődés érdekében; a kérdés az, hogy milyen formában és mikor lesz alkalmazható a lézeres adatátvitel a számítógép, majd a processzor belsejében.

[origo]

Új chipek és technológiák a Microprocessor Forumon