A játék mindenekfelett

Vágólapra másolva!
Kell egy dögös hangkártya, amellyel a robbanás elszáguld a fejed mellett, s a lépéseid visszhangja hitelesen kong egy alagútban? Akkor itt az ideje, hogy válts, itt a Sound Blaster Audigy Player.
Vágólapra másolva!

Egy dolog tény: Ezt a hangkártyát elsősorban játékosok kedvéért fejlesztették ki. A 4 darab különböző effekt előállítására szolgáló, úgynevezett "Multi-Environment" segítségével akár 4 különböző hatást (ez eddigi tapasztalataim szerint 4 reverbet, azaz visszhangot jelent) lehet a hangokra rátenni. Na de lássuk kicsit részletesebben, miért is járnak jól a játékosok az Audigy-vel.

Mire jó az a négy reverb?

Egyszerű. A Reverb használata ugyanis a hangforrás térbeliségét tudja jelezni. A nagyobb reverb a hangforrás távolabbi elhelyezkedését jelzi, így akár 4 ellenfelünk elhelyezkedését is megsaccolhatjuk játék közben. Szerencsére úgynevezett "Environment Panning" is beépítésre került. Ennek az a lényege, hogy nemcsak a hang távolságát, hanem irányát is meg lehet adni: magyarán a távolról és jobbról tüzelő helikopter lövedékének zaja elhúz a fülünk mellett, s mindezt térben érzékeljük majd. Hozzáadódik ezekhez az Environment Reflections is, amely arra ügyel, hogy egy adott térben a különböző zörejek visszaverődjenek a tereptárgyakról. Ez a technológia a Vortex kártyákon már létezett, de most Creativék is beépítették végre. Azonnal kiderült tehát, hogy manapság egy hangkártya nemcsak arra való, hogy valamilyen ricsajt csináljon, sőt már olcsó, gagyi kártyát sem érdemes venni, hiszen a teljes játékélményhez kellenek ezek a kunsztok is. Az Audigy pedig tudja ezt. No persze mindez a játékosok előnyére lett kitalálva, s azt is tegyük hozzá, hogy az otthoni, hobbi felhasználók jó része játszik (ahogy Ti is ugye). Magam Counter-Strike-kal próbáltam ki (játékosnak pocsék vagyok, de a fülem kiváló). Hmm, mit mondjak, igazán sok különbséget nem észleltem, de legalább megvan bennem a biztos tudat, hogy a kártya jól csinálja, amit csinál. Esetleg olyan programoknál, amelyek hangsúlyosabban építenek majd ezekre a lehetőségekre, hallhatóbb lesz a különbség. A Creative piaci súlyát ismerve hamarosan hemzsegni fognak az ilyen játékok.

Ha nem játszunk, csak zenét hallgatunk

Jól megállja az Audigy a helyét itt is (szerencsére SB világban javították a hangminőséget). Azonban mégis álljunk meg egy pillanatra: Az Audigy 24/96-os kártyának hírdeti magát (24bit/96kHz). Nos ez végül is igaz, de... Az összes belső műveletet 16biten és 48kHz-en hajtja végre, a 24bit csak néhány belső keverési funkció esetén áll rendelkezésre. A 96kHz pedig csak a lejátszásra vonatkozik: ilyen mintavételezéssel ugyanis nem képes felvenni ez a kártya. Magyarán ez inkább csak amolyan "reklámfogás".

Szerencsére a kimenetek száma elégséges. Ennek ellenére ismét furcsa volt számomra egy darab, többfunkciós jack dugó, amelyen választhatunk a digitális kimenet és a középső woofer között. Engem az ilyen "kombó" megoldások mindig zavarni szoktak, főleg azért, mert úgyis van egy gameport kimenet külön, ami mellé simán elférne a digitális is. No mindegy, így legalább 100 forinttal olcsóbb lett.

Megjelent azonban egy olyan firewire csatoló, amely SB1394 névre hallgat. Ki is ő voltaképpen? Ez egy olyan, nagyon gyors, processzor-független kommunikációs csatorna, amellyel akár 63 ilyen eszközt is összeköthetünk, s elméleti végsebessége 400mbps (ez nem kevés, hiszen egy 33.6Kbps modem sebességének több, mint tízezerszerese!). Legnagyobb haszna ebben az esetben mégsem az, hogy videókamerákat és külcső merevlemezeket lehet segítségével rákötni a gépre, hanem az, hogy akár 63 gépet is (elméletileg) összeköthetünk egymással hálózatba, ha mindegyikben Audigy kártya van. S mindehhez nem kellenek rooterek, meg egyebek. Jól hangzik, nem?

Álmodjunk csak tovább

Két említésre méltó újdonság. A DREAM, amely segítségével a hangot lehet mindenfelé átpozícionálni mindenféle ügyeskedésekkel. Hasznos játékszer néhány percig, amíg rá nem jövünk, hogy voltaképpen kissé gépigényes, és ebből lehetnek gondjaink. Aki igazán perverz módon vájtfülű, annak ajánlom. Másik érdekesség a rossz minőségű felvételekből a sercegés és a kattogás kiszűrése. Mivel otthon, az egyik CD-men egy 50-es évekbeli Jazz-bakelit bedigitalizált változata is megvan, volt min tesztelni. Tisztességes munkát végzett, kétségtelenül eltüntetett jó néhány kattanást, azonban a konstans sercegéssel már voltak gondjai. No sebaj. Dolby 5.1-el ugyanolyan megbízhatóan működött, mint a Live!. A kártya mellé adott CD-n a különféle effektek előállításához szükséges vezérlő-programok (Surround Mixer, Device Controls stb.) mellett hasznos utilityk is találhatóak (Creative WaveStudio, PlayCenter, MiniDisc Center stb.) Ez mind szép és jó, csak talán túlzottan a kártya használatára és funkcionalitására összpontosítottak. Sajnos nincs meg a TerraTec kártyákra jellemző szoftverbőség, amely minden amatőr-zenész álma. A CD-n még maradt vagy 200 MB hely, oda felrakhattak volna egyet s mást. Talán majd legközelebb.

Gyu

Korábban:

Külső Sound Blaster a Creative-tól