Gép helyettesítheti az emberi emlékezetet

Vágólapra másolva!
Emlékeink, fényképeink, telefonbeszélgetéseink digitális archiválását ígéri egy új amerikai projekt. A MyLifeBits segítségével életünket kereshető adatbázisban tárolhatjuk el - állítják a kutatók.
Vágólapra másolva!

Életünk számos emléke digitális formátumban is eltárolható, így könnyen megelőzhető a régmúlt események képének megkopása - legalábbis a Microsoft San Francisco-i médiakutató-központjának munkatársai. A MyLifeBits projekt célja olyan személyes adatbázisok megalkotása, mely a lehető legtöbb és legrészletesebb információt eltárolja egy-egy "célszemélyről". Gordon Bell, a projektben résztvevő egyik kutató decemberben készül prezentálni a működő rendszert. Elmondása szerint már élesben is használható az az archívum, melyet eddigi életéről összeállított: az adatbázisban hivatalos és személyes dokumentumai, levelezése, igazolványai, fényképei, videofelvételei mellett digitálisan rögzített telefonbeszélgetései is megtalálhatók, elektronikus levelezése pedig ma már automatikusan kerül a rendszerbe.

A MyLifeBits hpnlapjahttp://research.microsoft.com/barc/MediaPresence/MyLifeBits.aspVannevar Bush Memex-ehttp://www.theatlantic.com/unbound/flashbks/computer/bushf.htm

Az archívum lényeges pontja az információk kereshetősége. A kutatók szerint az adatbázis indexelt elemei szöveges - akár élőbeszédes - kommentárral láthatók el, s ezek, valamint persze maguk az elemek tartalma könnyen átfésülhető - hasonlatosan ahhoz a módszerhez, ahogyan az internetes keresőszolgáltatások teszik azt a hálón fellelhető oldalakkal. Az egyes elemek különböző szempontrendszerek alapján hozhatók kapcsolatba egymással.

A feleslegesnek tűnő, futurisztikus adathalmozás Bell szerint egyfajta "második memóriaként" szolgálhat, ahol az információk változatlanok maradnak. Így nem kell emlékeink megfakulásától tartani, hiszen az eltárolt élmények évek, évtizedek múlva is torzulásmentesen felidézhetők. Lényeges a keresés hatékonyabbá válása: az életünk emlékeit tartalmazó, egyre növekvő "dobozban" egyre nehezebb a keresés, a digitális archívum ezzel szemben könnyen áttekinthető keretek közé szorítja az információkat - állítja a kutató.

A koncepció jövője, gyakorlati alkalmazása egyelőre bizonytalan, az azonban biztos, hogy az elképzelés nem új: Vannevar Bush, Roosevelt és Truman amerikai elnökök tudományos tanácsadója korábbi kutatásai alapján már 1945-ben hasonló, hipertext rendszerre épülő adatbázis, a Memex képét vázolta fel.