Jövőre indul el az MSN online könyvkereső szolgáltatása, amely főleg szabadon felhasználható műveket tesz majd elérhetővé a netezők számára - adta hírül a CNet. A Microsoft ugyanis nem szeretne beleesni ugyanabba a csapdába, mint a Google, amelyet az amerikai írók után már a könyvkiadók szövetsége is beperelt, mivel a szerzői jog által védett műveket tárol digitális adatbázisában.
Miközben a világ legnagyobb internetes vállalata a könyvszakmával egyezkedik, a Microsoft az online keresőbizniszben második helyen álló Yahoo kezdeményezéséhez, az Open Content Alliance-hoz (OCA) csatlakozott. Míg a Google úgy esett neki több amerikai egyetemi könyvtár és a New York-i közkönyvtár állományának, hogy nem nézte a jogvédettséget, és kizárólag saját adatbázisának részévé kívánta tenni a beszkennelt műveket, a Yahoo eleve nyitott kezdeményezésként indította az OCA-t.
Megfizetik, amit kell
A projekt célja, hogy szabadon felhasználható műveket tegyen közzé az interneten olyan adatbázis formájában, amely bármilyen online keresőszoftverrel elérhető, a jogvédett művekért pedig fizetnek a szerzőknek vagy a kiadóknak. A digitalizálásban több nagyvállalat is részt vesz, és a kész anyagokat az Internet Archives nevű nonprofit szervezet szerverein tárolják.
A Microsoft ötmillió dollárt fordít a kiválasztott művek digitalizálására, ami számításaik szerint 150 ezer könyv beszkenneléséhez lesz elég - oldalanként 10 centes költségekkel és könyvenként átlagosan 300 oldallal kalkulálva. A redmondi szofvercég ezzel jócskán túlszárnyalja a Yahoo kapacitását, amely első körben 18 ezer cím digitalizálását határozta el.
Kereskedelmi szolgáltatások
A redmondi szoftvercég viszont nem jótékonykodni készül a nagy szabású projekttel: az MSN könyvkeresőjében egy sor kereskedelmi szolgáltatást próbálnak majd ki, amelyek ára attól függően változik majd, hogy jogvédett vagy szabadon használható művekben kutakodik-e a felhasználó. A cég havi vagy éves előfizetési díjat, vagy oldalankénti összeget kérhet majd az olvasóktól, és lehet, hogy e-könyveket és hirdetési felületeket is értékesít majd.
Mindezekért cserében olyan extra szolgáltatásokat nyújt majd az MSN, mint például a könyvekhez kapcsolódó vitafórumok létrehozásának lehetősége, valamint az olvasók megjegyzéseket és hivatkozásokat is elhelyezhetnek majd a művekben, vagy más alkalmazásokba (gyaníthatóan az Office különböző szoftvereibe) mozgathatják a szöveget.