Mélytengeri süllyesztő a szén-dioxid számára<br/>

Vágólapra másolva!
Új módszer körvonalazódik a globális felmelegedés elleni küzdelemben.
Vágólapra másolva!

A folyékony szén-dioxid kifolyik az üvegedényből.Meglepő eredmények születtek a folyékony szén-dioxid viselkedéséről a mélytengeri kutatások során. A kísérletek a globális felmelegedés elleni küzdelem új korszakát alapozhatják meg. A hírt május 7-én közölte a Science magazin.
A fosszilis tüzelőanyagok elégetése közben a légkörünkbe jutó szén-dioxid és egyéb káros anyagok nagyban hozzájárulnak a globális felmelegedéshez, fokozva az üvegházhatás mértékét. Minthogy az óceánok természetes úton képesek elnyelni a légköri szén-dioxid egy részét, a fent említett problémára megoldást jelenthetne, ha az ember által termelt fölösleget - a légkört megkerülve - egyenesen az óceánok mélyébe vezetnénk. Peter Brewer oceanográfus és munkatársai (Monterey Bay Aquarium Research Institute) és a Stanford Egyetem közös kísérletekbe kezdtek, melyek során a folyékony szén-dioxid viselkedését vizsgálják az óceánok mélyén jellemző hatalmas nyomáson és alacsony hőmérsékleten. A tervek szerint ugyanis a szén-dioxidtól folyékony halmazállapotban szabadulnánk meg.
Kis mélységekből a folyékony szén-dioxid visszaemelkedne a felszínre. Magas nyomáson és nagy hidegben azonban a szén-dioxid és egyéb üvegházhatást okozó gázok kölcsönhatásba lépnek a vízzel, és szilárd, jégszerű vegyületet képeznek. A kutatók kísérletekkel igazolták, hogy az így kialakuló, hidrátburokba zárt szén-dioxid stabil réteget képezne a tengerfenék közelében, hasonlóan egy tó téli jégkérgéhez.
A laboratóriumi kísérletek után a kutatók egy speciális jármű segítségével először 350-1000 méteres mélységbe merültek le a Monterey-öbölben, ahol ismét előállították a szén-dioxid és a víz által alkotott jeges vegyületet. Ilyen mélységekben azonban a vegyületnek kisebb a fajsúlya, mint a tengervízé, ezért idővel vissza fog emelkedni a felszínre, ahonnét ismét a légkörbe kerül.
Tavaly nyáron nagyobb mélységben folytatódtak a kísérletek, ahol tengervíz sűrűsége már meghaladja a jégbe zárt szén-dioxidét. 3600 méterrel a tengerszint alatt néhány liter folyékony szén-dioxidot fecskendeztek egy, a jármű külső burkolatán elhelyezett nyitott üvegedénybe, majd videokamerával követték az eseményeket. A kísérlet meglepő eredményre vezetett: a folyékony szén-dioxid hevesen reakcióba lépett a környező tengervízzel, s a kialakuló jeges vegyület az edény alján ülepedett le. Már az első órában jelentősen megnőtt a térfogata, aminek hatására a maradék - s szintén térfogat-növekedésnek induló - folyékony szén-dioxid csepp alakú formában kifolyt a csészéből (képünkön). Ezután a tengerfenékre süllyedt, ahonnan az áramlatok elsodorták.
A kutatók további kísérleteket terveznek, és felvették a kapcsolatot tengerökológusokkal, hogy a folyékony szén-dioxidnak a mélytengeri élővilágra gyakorolt hatásait tanulmányozhassák.
A levegőben levő szén-dioxid-fölösleg óceánba való juttatásának lehetősége világszerte nagy érdeklődést keltett. A becslések szerint az óceánok annyi szenet tudnának megkötni, ami ennek hiányában a légköri szén-dioxid-koncentrációt megduplázhatná. Az óceánok széntartalma viszont csak 2 százalékkal növekedne meg.
A kutatók így fényes jövőt jósolnak ennek az - egyébként igen költséges - eljárásnak, amely megállíthatja a szén-dioxid folyamatosan növekvő légköri koncentrációját s a globális felmelegedést Földünkön.

Ajánló: