Marsi arc: szánalmas egy pofa<br/>

Vágólapra másolva!
A Mars Global Surveyor űrszonda legújabb felvételeinek egyike ismét a sárba tiporja a marsi civilizáció "legfőbb bizonyítékát".
Vágólapra másolva!

A marsi civilizáció hívei

Az utóbbi évek űrkutatásának egyik gyújtópontjában a Mars, a Föld egyik bolygószomszédja áll. A számos nagyszerű felfedezésről - például az egykori és jelenlegi folyékony víz nyomairól -, a bolygót kutató űrszondákról folyamatosan olvashattak az [origo] Mars-oldalain. A Mars minden szempontból az egyik legizgalmasabb, talán az élet jelenlétét ígérő égitest a Naprendszerben, s nincs szükség arra, hogy a felszínéről készített lenyűgöző felvételekbe bármi olyasmit "belemagyarázzunk", ami nyilvánvalóan nem igaz.

Ennek ellenére - az egyértelmű bizonyítékokat figyelembe se véve - sokan képtelenek elszakadni attól a gondolattól, hogy a Marson fejlett civilizáció létezik, vagy legalábbis létezett, amelynek nyomait a NASA egész egyszerűen eltitkolja a közvélemény elől. (Sőt az sem tartják kizártnak, hogy ezt maguk a marslakók teszik - talán az egyébként tényleg vicces fénymásoló-reklámban látott, vagy valamilyen hasonló módszerre gyanakodnak?)

Az 1976-os Viking-felvétel


1998: a marsi arc első megalázása - az MGS lerántja a leplet

Az arc körüli vita azóta sem csillapodott, sőt az arc közelében látható más alakzatokat is sokan gondolták mesterséges eredetűnek. Így nem csoda, hogy a minden korábbinál nagyobb felbontású (azaz részletesebb) képeket készítő, 1997-ben pályára álló Mars Global Surveyor (MGS) egyik "legfontosabb" feladata a Cydonia-régió fényképezése volt. Nos, 1998 áprilisában a marsi arc hívei igen csalódottan szemlélhették azokat a fotókat, amelyekről kiderült, hogy nagy kedvencük nem más, mint egy teljesen közönséges dombocska a vörös bolygó felszínén - szemek, orr és száj nélkül.



Az 1998-as, első leleplezés. A bal oldali képet a Viking-1, a középsőt az MGS készítette. A jobb oldali negatív kép azokat a fényviszonyakat szimulálja, amelyeknél a Viking láthatta a tájat azon az 1976-os délutánon

Egyértelművé vált, hogy az "arc" csak a Viking kevésbé részletes képein látszott arcnak, bizonyos szög alatt, illetve bizonyos megvilágítási viszonyok mellett. "Lebukott" a Cydonia-régió többi felszínformája is.

2001: a marsi arc második megalázása

1998 áprilisában azonban téli évszak volt az északi féltekén, így az MGS kamerájának a területet borító ködös párán keresztül kellett "átlátnia". Ez elég is volt az eredmények megkérdőjelezésére.

A szonda pályájának jellemzői miatt a Cydonia, így az "arc" fényképezésére viszonylag ritkán kerülhet sor (s véleményem szerint nem is e jelentéktelen felszínformára kellene pazarolni a drága működtetési költségeket). A NASA azonban 2001. április 8-án (a félteke nyarán), a felhők eloszlását kihasználva a végső kétségeket is szerette volna eloszlatni, s az MGS kamerája ismét végigpásztázta a területet.



A 2001-es, második leleplezés. A bal oldali képet a Viking-1, a jobb oldalit az MGS készítette

A most nyilvánosságra hozott képekről épeszű ember nem gondolhatja, hogy egy arcot lát, hacsak nem valami torz elképzelései léteznek az arc fogalmáról. A lézeres magasságmérő és a kamera adatainak kombinálásával készített képeken több szögből is tanulmányozhatjuk a kiemelkedést. S most is nyilvánvaló: nincsenek szemek, nincs orr, nincs száj - csak egyenetlenségek, vonalak és árkok.



Az MGS 2001-es felvétele közelebbről. A teljes méretű kép ezen a címen érhető el (gif, 1,3 Mbyte!)

Az őrülteknek még ez sem lesz elég

Valószínű, hogy az új felvételek sokakat meggyőznek majd, de az is biztos, hogy néhányan nem mernek majd szembenézni egy ilyen "arccal". Egyesek számára pedig még ez is kevés lesz, s ismét csak egyfajta "csalásnak", negatív propagandának fogják beállítani a fotókat. "Mit lehet tenni ilyen őrültekkel?" - tette fel a kérdést a BBC Online munkatársának a NASA egyik, neve elhallgatását kérő szakembere.

E fanatikusokat már valóban nehéz lesz meggyőzni. Hiszen ők nem azt várják a vörös bolygótól, ami már most is folyamatosan izgalomban tartja az emberek többségét, a bolygókutatás nagyszerű eredményeinek formájában. Valószínű, hogy még a feltételezett marsi baktériumok felfedezése - annak minden szakmai és filozófiai jelentőségével együtt - is csak jelentéktelen dolog, esetleg nagy csalódás lenne számukra.

S. T.

Ajánló:

Az 1998-as eredmények. A 2001. április felvételek teljes méretükben a Mars Global Surveyor honlapján (köztük 3D-s kép is).