Óriási nőstények

Vágólapra másolva!
Egy kihalt állatfajról DNS-elemzés során meglepő dolog derült ki: a moa nőstényei háromszor nagyobbak voltak a hímeknél.
Vágólapra másolva!

Amikor az első polinézek megérkeztek Új-Zélandra úgy 900 évvel ezelőtt, hatalmas erdőségeket találtak, tele még a struccnál is termetesebb röpképtelen madarakkal, a moákkal.

A moa könnyű zsákmánynak számíthatott, mert egy évszázad alatt sikerült a mind a 11 moa-fajt kipusztítani. A madarak csontmaradványaiból származó DNS-minta meglepte a kutatókat. A csontvázmaradványok alapján először ugyanis úgy vélték, hogy a moa három különböző fajától származnak, nemrégiben azonban kiderült, hogy mindhárom maradvány ugyanazon fajtól való, olyan nőstényektől, amelyek háromszor akkorák lehettek, mint a hímek.

Ez volt az első alkalom, hogy DNS-analízissel fosszilis maradványok nemi hovatartozását meghatározták. Méretbeli különbség a moák ma is élő rokonánál, a kivinél is van - a nőstények 1,8-szor nagyobbak lehetnek a hímeknél - de ekkora eltérésre nem számítottak. A Dinornis-nőstények magassága elérhette a 3 méter, testsúlyuk pedig a 250 kilót. A hímek, bár magasságuk 2 méter is lehetett, csak harmadannyit nyomtak. Feltevések szerint e madarak között nem a hímek versengtek a nőstényekért, hanem fordítva, és ez testméretükben is kifejezésre jutott.