Blair: Apokaliptikus katasztrófa fenyeget

Vágólapra másolva!
Apokaliptikus, már egy nemzedéknyi időn belül valószínűsíthető éghajlatváltozást jósolva támasztotta alá a brit kormányfő a fejlett ipari világ sürgős intézkedéseinek szükségességét, kilátásba helyezve, hogy ha kell, a brit kormány új atomerőművek építését is fontolóra veszi a károsanyag-kibocsátás csökkentése céljából.
Vágólapra másolva!

Tony Blair szeptember 14-én, üzleti vezetők előtt tartott nagyszabású beszédében kijelentette: Nagy-Britannia, amikor jövőre egyszerre tölti be az Európai Unió és a hét legfejlettebb ipari demokrácia, valamint Oroszország alkotta G8-csoport elnöki tisztségét, a környezetvédelmet fogja megtenni a két elnöki időszak fő tematikájává, és új G8-megállapodást akar tető alá hozni konkrét cselekvési programokkal.

Kritika az USA-nak

Jóllehet a Nyolcak adják a felmelegedést okozó globális üvegház-hatású gázkibocsátás 50 százalékát, a megelőzésbe be kell vonni olyan rendkívüli energiaigényű országokat is, mint Kína és India - mutatott rá Blair. A brit kormányfő alig burkolt bírálattal illette legfőbb szövetségesét, az Egyesült Államokat, felidézve, hogy az amerikai szenátus már évekkel ezelőtt 97:0 arányban vetette el az üvegházgázok kibocsátásnak visszafogásáról rendelkező Kiotói Jegyzőkönyv ratifikálását. - Kétlem, hogy ez az arány azóta radikálisan módosult volna - mondta a brit miniszterelnök.

Blair szerint Nagy-Britannia mindazonáltal bebizonyította, hogy a károsanyag-kibocsátás meredek csökkentése mellett is fenntartható az erőteljes gazdasági növekedés. A kormányfő által idézett adatok szerint a brit gazdaság teljesítménye 1990-2002 között összesen 36 százalékkal nőtt, s ugyanezen idő alatt az üvegházhatást okozó gázok kibocsátása 15 százalékkal csökkent. Tony Blair kijelentette ugyanakkor: a brit kormánynak nem szabad kizárnia új nukleáris erőművek építését, ha ez válik szükségessé a széndioxid-kibocsátás visszafogását célzó tervek teljesítéséhez. Éppen kedden napvilágot látott tudományos számítások szerint Nagy-Britanniának a következő 50 évben akár 45 új reaktorra is szüksége lehet, ha energiaigényét "tiszta" energiaforrásokból akarja kielégíteni.

Ijesztő adatok

Tony Blair kiemelte: az eddig feljegyzett tíz legmelegebb év mindegyike 1990 után volt, és az elmúlt egy évszázadban a Földön mért átlagos hőmérséklet 0,6 fokkal emelkedett - ez az északi félteke legdrasztikusabb éghajlat-melegedése több mint ezer éve. Egyes előrejelzések szerint a tengerszint 2100-ra 88 centiméterrel emelkedik majd, mintegy 100 millió ember lakhelyét fenyegetve. Csak Európában a 2002-es áradások 16 milliárd dollár kárt okoztak. A tavalyi európai hőhullám 26 ezer ember idő előtti halálához vezetett, és 13,5 milliárd dollár kárt okozott. Az előrejelzési modellek szerint 2040-re minden második év még 2003-nál is melegebb lesz - idézte a tudományos adatokat a brit kormányfő.