Vágólapra másolva!
Fehér felhők terülnek el a mélyben, amelyek felett látványosan világítanak a légköri gázok, ahol pedig a legtöbb kozmikus részecske bombázza a Földet, ott sarki fény mutatkozik. Utolsó alkalommal készítettek közös képet az űrrepülőgépről és a földi légkörben mutatkozó sarki fényről.
Vágólapra másolva!

Az Atlantis legénysége az utolsó az űrrepülőgépes küldetések között, amely még a magasból vizsgálhatja bolygónk felszínét. A mellékelt felvétel az űrállomáshoz kapcsolódott űrrepülőgépet mutatja, háttérben a Földdel és bolygónk légkörében látványos sarki fény jelenséggel.

Forrás: NASA
Sarki fény a Nemzetközi Űrállomás fedélzetéről július 16-án. Jobbra az Atlantis űrrepülőgép, középen a külső felületek átvizsgálására szolgáló robotkar, balra fent pedig az űrállomás egyik napelemtáblája látható (NASA)

A földi légkör szerkezete jól megfigyelhető a felvételen. A kép alsó felén bolygónk nappali felhői figyelhetők meg. Középen, a korong peremén az is látható, hogy míg a felhők a felszínhez közeli, úgynevezett troposzférában koncentrálónak, ezek felett is folytatódik az atmoszféra. A legfeltűnőbb egy ívelt, magas sárgásbarna réteg, amely a gerjesztett atomok sugárzását jelzi. Ahol pedig a világűrből érkező részecskék még magasabb energiákra gerjesztik az anyagot, már zöldes fényű sarki fény mutatkozik, ez a képen balra látható.