Azt hitték, daganat van az agyában, valami rémisztőbbet találtak

Az MRI-felvételen jól látható a képződmény
Vágólapra másolva!
Az orvosok lesújtó hírt közöltek Rachel Palmával: a nő agyában a vizsgálatok alapján daganatot találtak. Azonnal műteni kellett, ám a koponya felnyitását követően nem tumort, hanem még egy annál is horrorisztikusabb dolgot találtak.
Vágólapra másolva!

A műtétre még tavaly szeptemberben került sor a New York-i Mount Sinai Kórházban. Felnyitották Palma koponyáját, hogy hozzáférjenek a tumorhoz. Ez meg is történt, ám a képződmény egyáltalán nem emlékeztetett egy klasszikus daganatra, sokkal inkább – az orvosok jellemzése alapján – egy fürjtojásra hajazott.

Amikor mikroszkóp alá tették és felnyitották, valóságos horrorjelenet szemtanúi lettek a szakemberek: a bizarr masszából egy fiatal galandféreg buggyant ki.

Palmának meglehetősen vegyek érzései voltak a felfedezéssel kapcsolatban.

– nyilatkozta a nő a Washington Postnak.

Az MRI-felvételen jól látható a képződmény Forrás: Mount Sinai Health System

Hogy került az agyba?

Palma tünetei még 2017 végén kezdődtek. Eleinte álmatlanság gyötörte, és ha nagy nehezen el is aludt, borzasztó rémálmok tették tönkre a kevés pihenést. Mindemellett még hallucinált is, olyan dolgokat látott maga előtt, amik nem voltak ott. A szimptómák 2018 januárjára még rosszabbak lettek: nem tudott kézben tartani dolgokat, többször zavartan viselkedett, és az írás is nehezére esett.

Állapota annyira elviselhetetlenné vált, hogy végül orvoshoz fordult. Az MRI felvétele alapján először agydaganatra gyanakodtak, csak az operációt követően vált nyilvánvalóvá a parazitafertőzés. A beszédközpont közelében talált galandféreg a Taenia solium fajba tartozott.

De miként kerülhetett a féreg az agyba? Ha valakinek a bélrendszerében galandféreg tanyázik, és székelés után nem mos rendesen kezet, a petéket továbbadhatja másik félnek, például az által, hogy ételt készít neki. A peték a vékonybélbe jutnak, ahol lárvává fejlődnek.

A férgecskék a bélfalon áttörve bekerülhetnek a véráramba, onnan pedig az agyba, ahol folyadékkal teli cisztát képezhetnek.

Amennyiben kifejlett galandféreg élősködik az emésztőszervben, megfelelő készítményekkel egyszerűen kiűzhető, a lárvafertőzés gyógyítása viszont sokkal komplexebb; rengeteg múlik azon, a test mely részébe jut el, és milyen fejlődési fázisban van.

Az orvosok szerint szerencsére a Palmáéhoz hasonló esetek nagyon ritkák.

(Washington Post)

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!