A National Geographic riportja szerint a probléma évek óta létezik, hivatkozva egy 2014-es esetre, amikor egy csimpánz halálosan megtámadott egy kétéves kisgyereket, ellopva őt az anyjától.
Egy csimpánz bejött a kertbe, miközben ástam
- mondta el az esetet Ntegeka Semata. Négy gyerekével volt, hátrafordult vízért, ezalatt a csimpánz megfogta egyik gyereke kezét és elrohant vele.
A gyereke sikított, mire mások is felfigyeltek a faluban, de hiába vették üldözőbe őket, már túl késő volt.
A gyereknek eltört a karja, a feje is megsérült, valamint a csimpánz felnyitotta a hasát és kiszedte a veséit
- folytatta a nő, hozzétéve, hogy gyereke a kórházba vezető úton halt meg.
Semada és férje több mint három évig éltek egy faluban élnek, építettek egy bambuszkerítést hátsó udvaruk köré, hogy távol tartsák a csimpánzokat. A nő elmondta, állandóan attól fél, hogy a csimpánzok visszajöhetnek. És valóban, a kerítés azonban nem okozott gondot a csimpánzoknak, állandóan viszajöttek, ezért a házaspár arra kényszerült, hogy elhagyja otthonát, és szobát béreljenek három mérfölddel arrébb.
A 2014-es haláleset óta is történtek halálos támadások, melyben gyerekek haltak meg, szám szerint hárman, de többen megsérültek, szerencsés esetekben sikerült elmenekülnük.
Az egyelőre nem világos, hogy a csimpánzok miért a gyerekeket támadják meg, de a riportban elhangzik az emlősök élőhelyének elvesztése az ország nyugati részén.
Az őshonos erdő nagy része eltűnt az utóbbi évtizedekben, fa-és tüzelőanyagot vágtak belőlük, a területet pedig növénytermesztésre használják a National Geographic riportja szerint.
Az Ugandai Vadvédelmi Hatóság tisztában van a problémával és honlapjukon meg is jegyzik, hogy
a csimpánzok valóban lehetnek agresszívek és barátságtalanok, különösen nem rokon egyedekkel.
A hatóság ügyvezető igazgatója, Sam Mwandha azt mondta, hogy nehéz, vagy akár lehetetlen megakadályozni, hogy ne vonják művelés alá a területet. Csak kérni tudnak és felvilágosítani, reménykedve, hogy méltányolni is fogják kérésüket.
A csimpánzok az emberek legközelebbi élő rokonai, 94 százalékos DNS egyezőséggel. Közvetlenek, kommunikatívak és intelligensek. Képesek arra, hogy eszközöket használjanak diótöréshez, vizet merítsenek, vagy botokkal kipiszkálják a termeszeteket fészkükből. De miután a növekvő népesség élőhelyüket fenyegeti, egyre közelebb kerülnek az emberek lakóhelyéhez - olvasható a Fox News oldalán.
A Természetvédelmi Világszövetszég veszélyeztetettnek nyilvánította a csimpánzokat, úgy vélik, hogy már csak kevesebb, mint 300 ezren élnek az afrikai kontinensen.
Ugandában illegális megölni a csimpánzokat, de alkalomadtán megadják rá az engedélyt, amennyiben egy hím csimpánz megvadul.