A régészek nyolc személy, köztük négy felnőtt és négy gyermek 1000 éves maradványait fedezték fel a Stockholmtól mintegy 37 kilométerre északnyugatra található sírokban. A szakemberek szerint valószínűleg keresztény hitre áttért vikingek lehettek.
A most feltárt sírok keresztény jellege nyilvánvaló a sírok díszítése miatt
– mondta Johan Runer, az Uppdrag Arkeologi kulturális erőforrás-kezelő társaság projektmenedzsere a LiveScience online tudományos portálnak, amely a helyszín feltárását vezette. – Az emberek többségét a hátukon, keleti-nyugati helyzetben temették el.
Hozzátette: a hagyományos viking hiedelmeket követtő, ebben az időben Svédország ezen területén élő népcsoportok azonban szívesebben hamvasztották el a halottjaikat.
A szakemberek szénlerakódásokat és néhány esetben részben megégett koporsókat is találtak a temetkezési helyen,
ami arra utal, hogy legalább négy temetés során a tűzzel kapcsolatos rituálékat is végeztek.
Az ilyen jelenségek meglehetősen gyakoriak a keresztény viking kori sírokban, ám Sigtunában korábban meglehetősen ritkának számítottak
– magyarázta Runer. – A sírok négy tetején kelta kőhalmokat is találtunk, amelyek egyikét páholyszerűen vették körbe a kövek; ilyent korábban a településen nem azonosítottunk.
A régészek szerint az egyik sírban csecsemő ikrek teste hever: a két, nagyon kicsi újszülött látszólag pontosan azonos korú lehet. A csapat előzetes értelmezése szerint „ez a sír egy ikerpár korai elvesztésének tragikus lenyomata".
A sírokban számos érdekes tárgyi leletet is találtak, köztük vas-, ezüst- és aranyozott rézötvözetből készült veretekkel kirakott bőrövet.
Az egyik férfinek a szájába ezüstpénzeket tettek, mielőtt eltemették volna, ami meglehetősen általános gyakorlatnak számított a viking korszak keresztény temetésein Közép-Svédországban.
Egy másik sírban egy „gyönyörűen díszített csontfésűt" találtak.
A régészek még április végén fedezték fel a sírokat egy olyan terület felmérése során, ahol épp egy ház építésének előkészületi munkálatai folytak. Májusban feltárták a helyszínt, és azóta folytatják a csontvázak és a tárgyak elemzését. A tervek szerint ősszel egy oszteológus fogja megvizsgálni a jól megőrzött csontvázakat.