Orosz űrhajósok hozzák vissza az amerikai űrhajóst

ISS
leg Artyemov parancsnok (középen), valamint Gyenisz Matvejev és Szergej Korszakov
Vágólapra másolva!
Három orosz űrhajóssal a fedélzetén a Nemzetközi Űrállomásra (ISS) érkezett péntek este egy Szojuz MSz-21 űrrakéta.
Vágólapra másolva!

Eldőlt: az oroszok hozzák vissza a Földre az amerikai asztronautát

Az űrhajó indulását és érkezését az amerikai űrhajózási hivatal, a NASA élőben közvetítette.
A kazasztáni Bajkonur űrrepülőtérről három órával korábban startolt legénységet - Oleg Artyemov parancsnokot, valamint Gyenisz Matvejevet és Szergej Korszakovot - két orosz, négy amerikai és egy német űrhajós várta az űrállomáson.

leg Artyemov parancsnok (középen), valamint Gyenisz Matvejev és Szergej Korszakov Forrás: Andrey Shelepin

A Szojuz űrkabinja március 30-án a tervek szerint visszafelé az amerikai Mark Vande Heit viszi a Földre,

aki 340 nappal kedden megdöntötte az űrben tartózkodás amerikai rekordját, továbbá a két orosz űrhajóst is.

Az ISS, vagyis a Nemzetközi Űrállomás fotója Forrás: AFP/-

A közelmúltig az űrkutatás területén folyó együttműködés egyike volt azoknak a ritka területeknek, amelyeket nem sújtottak különösebben a dél-ukrajnai Krím félsziget 2014-ben történt orosz annektálása után elrendelt nyugati szankciók - emlékeztetett az AFP francia hírügynökség.

A Nemzetközi Űrállomáson dolgozó Mark Vande Hai amerikai asztronauta március 30-án orosz kollégáival együtt fog visszatérni a Földre Forrás: NASA/Bill Stafford and Robert Markowitz

Dmitrij Rogozin, a Roszkoszmosz orosz állami űrvállalat 2018-ban kinevezett vezetője azonban március 12-én figyelmeztetett, hogy a szankciók az ISS ellátását biztosító orosz űrhajók működésére is hatással lesznek, ami akár az 500 tonnás űrállomás "Földre- vagy tengerre szállásához" vezethet.

Ez nem olyan program, amelyikből az egyik fél csak úgy kiszállhat

Az ISS-en dokkoló orosz űrhajóknak fontos szerepük van, hajtóműveikkel pontosítják például az űrállomás Föld körüli pályáját. A folyamatot évente tucatszor ismétlik meg, hogy az állomást a megfelelő magasságban tartsák, illetve elkerüljék az űrszeméttel való ütközését.

A jelenleg is az ISS-en tartózkodó Mark Vande Hei amerikai, valamint Pjotr Dubrov és Oleg Novickij orosz asztronauták stratja a Szojuz MSz-18 orosz űrhajó fedélzetén, Bajkonurban Forrás: MTI/EPA/NASA/Bill Ingalls

Az amerikaiaknak egyedül nincs meg ez a képességük

- ismerte el hétfőn Joel Montalbano, a NASA-nak az űrállomásért felelős programigazgatója. "Az űrállomást az egymástól való kölcsönös függés elvén tervezték meg (...),

- tette hozzá.
Bill Nelson, az Amerikai Űrutazási és Űrkutatási Hivatal (NASA) igazgatója az AP amerikai hírügynökségnek adott interjúban pénteken nem tulajdonított nagy jelentőséget Rogozin azon kijelentésének, hogy az Egyesült Államok "seprűnyélen repülhet az űrbe", ha Oroszország leállítja a rakétahajtóművek szállítását az amerikai cégeknek.

Az űrállomás üzemeltetésében Amerika és oroszország egymásra vannak utalva Forrás: JAXA/NASA

"Dmitrij Rogozin ilyen, állandóan beszél össze-vissza, de végül együttműködik velünk" - mondta Nelson.

"A többiek, akik az orosz polgári űrprogramban dolgoznak, profik. Ők egy pillanatra sem állnak le az amerikai asztronautákkal és az amerikai repülésellenőrzéssel való együttműködésben" - tette hozzá. A Roszkoszmosz és a NASA közötti szerződés 2024-ben jár le, és a NASA szeretné 2030-ig meghosszabbítani.

A NASA szeretné meghosszabbítani a Roszkozmosszal érvényben lévő és 2024-ben lejáró együttműködési szerződést Forrás: Shutterstock

A pénteken indított Szojuz rakéta Szergej Koroljov szovjet rakétakonstruktőr nevét viseli egyébként, aki 1907-en született az ukrajnai Zsitomirben. Az Európai Űrügynökség (ESA) csütörtökön jelentette be, hogy felfüggesztette az ExoMars orosz-európai Mars-programot, és alternatívát keres négy másik programhoz az ukrajnai orosz offenzíva miatt.

(Forrás: MTI/AFP/AP/APA/dpa)