David Grün néven született 1886. október 16-án Lengyelország Oroszországhoz csatolt részében, a Varsó melletti Plonsk városában. Apja lelkes cionista volt, aki eszméit fiába is átplántálta, s az 16 évesen már cionista csoportot alapított, amelynek tagjai maguk között csak héberül beszéltek.
A varsói egyetem hallgatójaként csatlakozott a szocialista-cionista Poale Cion (Sion munkásai) szövetséghez, tevékenysége miatt kétszer is letartóztatták.
A pogromok elől 1906-ban a török uralom alatt álló Palesztinába ment, és mezőgazdasági telepeken dolgozott, ezekből nőtt ki a kibucmozgalom, részt vett az egyik első zsidó önvédelmi csoport megszervezésében. 1912-től Isztambulban hallgatott jogot, ekkor vette fel a Ben Gurion nevet a középkori történetíró, Joszéf ben Gorion tiszteletére.
Miután a török hatóságok az első világháború kitörése után kiutasították, New Yorkba utazott.
Bekapcsolódott a helyi cionista-szocialista mozgalmakba, gazdag amerikai zsidóktól próbált anyagi és erkölcsi támogatást szerezni a Szentföldön élők számára. Miután a brit kormány 1917-ben kiadta a zsidóknak palesztinai „nemzeti otthont" ígérő Balfour-nyilatkozatot, a britek által felállított Zsidó Légió tagjaként visszatért Palesztinába.
Az első világháború után a terület formális népszövetségi mandátum lett, brit felügyelet alatt. Ben Gurion 1921-ben Jichák Ben Cvível (aki Izrael második államfője lett) létrehozta a zsidó állam magjának szánt Hisztadrut szakszervezeti szövetséget, amely az élet minden területén ténykedett, a többi között a zsidók palesztinai letelepedését és földvásárlását segítette. 1930-ban megalapította a baloldali Mapai pártot, amely az 1960-as évekig uralta az izraeli belpolitikát.
Befolyása a cionista mozgalomban egyre nőtt, 1935-ben megválasztották a Cionista Világszervezet és a zsidók palesztinai letelepedését támogató Zsidó Ügynökség elnökének is.
A növekvő zsidó jelenlét egyre jobban nyugtalanította a palesztinai arabokat és heves összecsapások törtek ki, a britek pedig 1939-től korlátozni kezdték a zsidók bevándorlását, amihez a második világháború alatt is tartották magukat. Ben Gurion válaszul küzdelemre szólított fel, elkezdődött a harcos cionizmus.
A második világháború kitörése után a zsidó fiatalokat arra buzdította, hogy jelentkezzenek a nácik ellen harcoló brit hadseregbe,
ettől azt is remélte, hogy a harcedzett fiatalok alkothatják majd a zsidó hadsereg magvát. Szervezte a zsidók illegális bevándorlását is, amely a holokausztot követően felerősödött.
Az egyre súlyosbodó, ellenőrizhetetlenné vált helyzet miatt az ENSZ Közgyűlése 1947. november 29-én 181. számú határozatában Palesztinát egy zsidó és egy arab államra osztotta fel. A brit mandátum lejárta előtt nyolc órával,
1948. május 14-én Tel-Avivban, ünneplő tömeg előtt Ben Gurion olvasta fel Izrael Állam aznap végső formába öntött függetlenségi nyilatkozatát, amelyet elsőként ő írt alá.
Az ideiglenes kormány élén állva a korábban a britek ellen harcoló földalatti szervezetekből egységes hadsereget szervezett, döntő szerepe volt abban, hogy Izrael sikerrel vívta meg harcát az ENSZ-határozatot el nem ismerő, Izraelre támadó öt arab ország hadseregével. Az első arab-izraeli háború 1949 januárjában zárult le, a tűzszünet után Izrael területe Palesztina 78 százalékára terjedt ki, beleértve Jeruzsálem nyugati felét is.
Az első izraeli választást 1949-ben Ben Gurion Mapai pártja nyerte meg, így ő alakíthatott kormányt.
A tisztséget 1953-ig töltötte be, tevékeny szerepet vállalva a fiatal állam intézményeinek létrehozásában, megbízatásának lejárta után a Negev-sivatagban található Szde Boker kibucba vonult vissza. A politikai életbe 1955-ben védelmi miniszterként tért vissza, és még abban az évben, a választások után újra kormányfő lett.
Az 1956-os szuezi válság idején titkos szerződést kötött Párizzsal és Londonnal, majd megtámadta Egyiptomot, a harcokba Franciaország és Nagy-Britannia is bekapcsolódott. A második arab-izraeli háború során Izrael megszállta a Sínai-félszigetet, de a Szuezi-csatornát az angol-francia erők az amerikaiak közbelépése miatt nem tudták elfoglalni.
A szabad hajózás biztosítása után Izrael visszavonta csapatait és de facto békét kötött Egyiptommal.
Ben Gurion ezután többször kezdeményezett titkos béketárgyalásokat az arab országokkal, minden eredmény nélkül.
1963-ban személyes okokra hivatkozva, vélhetően a pártján belüli viták miatt váratlanul lemondott a kormányfői posztról. Utóda Lévi Eskól lett, kettejük versengése miatt 1965-ben Ben Gurion a Mapaiból is kilépett. Saját pártot alapított, melynek élén még kétszer lett a kneszet képviselője.
1970-ben végleg a Szde Boker kibucba költözött, ahol megírta emlékiratait, kiadta esszéit és beszédeit.
Izrael Állam atyja 1973. december 1-jén hunyt el, nem sokkal a negyedik, jóm-kippurinak nevezett arab-izraeli háború után, és annak a kibucnak a közelében temették el, ahol utolsó éveit töltötte.
Ben Gurion autokrata vezető volt, amit sokszor vetettek a szemére, ám
a történelmi, bibliai hagyományokra épülő, modern zsidó állam létrejöttében, gazdasági és katonai erejének megszilárdításában meghatározó szerepet játszott.
Nevét számos utca, iskola viseli Izraelben, róla nevezték el Tel-Aviv repülőterét. Az amerikai Time magazin 1998-ban a XX. század húsz legbefolyásosabb vezetője közé sorolta.
(MTVA Sajtóarchívum)