A festői szépségű Grand Traverse-öböl vizei egykor nyüzsögtek a kereskedelmi hajóktól, a térség fontos kereskedelmi útvonalnak számított. Emiatt a mélyben számos roncs találhat, a környék kedvelt célpontja a régészeknek és kincsvadászoknak.
Mark Holley, az Északnyugat-Michigani Egyetem munkatársa és kollégái szintén hajóroncsok után kutattak, amikor 12 méter mélyen egy masztodont ábrázoló faragványra bukkantak. Kiderült, hogy az alkotás egy nagyobb, kiterjedtebb, 1,6 kilométer hosszú építmény része.
A kövekből kialakított épületkomplexum a becslések alapján 9000 éves lehet.
Ez azt jelenti, hogy csaknem 4000 évvel idősebb a Stonehenge-nél.
Ekkor a Grand Traverse-öblöt még nem borította víz, a környék szárazföldnek számított.
A felfedezést már többször felkapta a média, ugyanakkor Holley szerint sok téves információ kering a rejtélyes helyről. A hírek ellenére az építményhez nem tartozik henge, kövei kicsik, és nem megalitikus szerkezetű, mint a Stonehenge.
Nem a Michigan-tó az egyetlen az Észak-Amerikában található Nagy-tavak közül, amelynek mélyén ősi, elveszett civilizáció nyomaira bukkannak. Legutóbb a Huron-tóban találtak egy olyan struktúrát, amely kétszer idősebb a Stonehenge-nél, és az egyiptomi Nagy Piramisoknál.
Az épület egyfajta zsákutcába vezető folyosó volt, és vélhetően azt a célt szolgálta, hogy csapdába ejtsék vele az űzött vadakat.
Nem kizárható, hogy a Grand Traverse-öbölben található lelőhely hasonló vadászati funkciót töltött be.