Őri András: Tandíjat is fedezhet a Diákhitel

Vágólapra másolva!
Néhány napig lehet még igényelni a Diákhitelt, hogy az októberi kifizetést már megkapja az egyetemi hallgató. Ennek kapcsán faggatták olvasóink Őri Andrást, a Diákhitel Központ kommunikációs igazgatóját a Vendégszobában. A beszélgetésből megtudhattuk: ki mikor és hogyan igényelhet diákhitelt, mennyi a törlesztőrészlet, de kiderült az is, mi a teendő, ha elvesztek a hitellel kapcsolatos dokumentumok.
Vágólapra másolva!

Szeretettel köszöntök mindenkit. Őri András vagyok a Diákhitel Központ Kommunikációs igazgatója. Tudom, hogy nem kellemes a hír, de nyakunkon a szeptember, a beiratkozás időszaka.

Mire jó a Diákhitel? [kukesz1]

-A hazai hallgatói hitelezés immár 5 éves múltra tekinthet vissza. Több mint 210 ezer hallgató élt már ezzel a lehetőséggel és számunkra mintegy 107 milliárd forint került kifizetésre. Aki élt ezzel a lehetőséggel, az rendkívül kedvező feltételek mellett juthatott pénzhez. Szinte mindenki tudja, hogy létezik Magyarországon Diákhitel. Sokan pontosan ismerik a diákhitelrendszer működését, az igénybevétel feltételeit, tisztában vannak az előnyökkel, valamint a kötelezettségekkel is. Sokak viszont eleve téves információik rendelkeznek erről a kedvező lehetőségről. Ez a chat talán jó alkalom, hogy tisztázzunk a fontos kérdéseket. Szeretném az olvasók számára bemutatni, hogy a Diákhitel egy olyan, állam által létrehozott kedvező hitel-lehetőség, amely - mivel a Diákhitel Központ non-profit módon működteti a rendszert - "kvázi önköltségi áron" juttatja hitelhez a felsőoktatásban tanulókat. A Diákhitel szabadon felhasználható, korlátozás nélkül bármire elkölthető úgy, mint például egy személyi kölcsön. Viszont itt a felvételnél nincs hitelbírálat, a hallgatónak nincs szükség jövedelemre, kezesre és egyéb fedezetre sem, csupán a rendkívül tág jogosultsági feltételeknek kell megfelelni. Ennek köszönhetően a Diákhitel az egyetlen hitelforma, amely a felsőoktatásban tanulók számára szabadon elérhető.

Mikor vehetek fel ilyen hitelt? [kukesz1]

-Ha Magyarországon tanul, akkor bármikor igényelheti a Diákhitelt. Ha már az őszi első, október 13-i kifizetésből részesülni szeretne, akkor legkésőbb szeptember 15-ig adja le az igénylését a kijelölt postákon vagy bankfiókokban, és addig iratkozzon is be a tanintézetébe. Egyébként az őszi szemeszterre legkésőbb december 15-ig adhatja be az igénylését. Ha külföldön, valamely EGT tagországban tanul, akkor minél hamarabb, de az őszi szemeszterre legkésőbb október 31-ig kell beadni a szükséges papírokat. A régi ügyfeleknek - aki már korábban kaptak Diákhitelt - új igénylést már nem kell beadniuk, hiszen a korábbi igénylés érvényben van. Viszont nekik is célszerű az októberi kifizetés érdekében mihamarabb beiratkozniuk, hiszen Diákhitelt csak beiratkozott hallgató kaphat. Ha azonban változtak a személyes, vagy tanulmányi adataik, vagy ők változtatnának például az összegen, vagy a folyósítás gyakorlatán, akkor sürgősen keressék fel a honlapunkat, a www.diakhitel.hu-t, ahol minden szükséges információt, határidőket, és a megfelelő nyomtatványokat is meg lehet találni.

Mért "jó" az a diákoknak, hogy a felvett diákhitelt az állam tandíj formájában visszaveszi? [zolee.]

-A feltett kérdés elsősorban oktatáspolitikai vonatkozású, ami értelemszerűen nem az én asztalom. Mindenesetre azt hadd jegyezzem meg, hogy - és ezt talán kevesen tudják- a diákhitelezéshez szükséges pénzforrásokat nem az állam adja, vagyis ez nem terheli a költségvetést., Az állam, a vonatkozó jogszabályokkal, egy olyan rendszert hozott létre, amely önfenntartóan működik és mindig képes a pénz és tőkepiacon a legkedvezőbb forrásokat elérni. Ezeket a forrásokat a rendszer üzemeltetésére alapított Diákhitel Központ vonja be és ebből teljesíti az igényelt hitelösszegek kifizetését, valamint biztosítja a rendszer hosszú távú fenntarthatóságát. Ez a "Diákhitel-titok", - vagy ahogy a szakemberek mondják, a "magyar-modell" - lényege. Azt gondolom, így már világos, miért képes hosszútávon is igen kedvező hitel-lehetőség maradni a Diákhitel.

Fotó: Hajdú D. András
Fotó: Hajdú D. András

Igaz, hogy a diákhitelt OKJ-s képzéseken is fel lehet venni? [EDDAmania1]

-Abban az esetben lehet felvenni OKJ-s képzésekben, ha az felsőfokú szakképzésnek minősül. Hogy a képzés annak minősül-e, arról célszerű az illetékes tanulmányi osztályon érdeklődni.

Lehet doktori képzéshez diákhitelt igényelni? [Matsmath]

-Igen, a 2006 augusztus 15-től életbe lépett új jogszabály értelmében már a doktoranduszok is jogosultak a diákhitel felvételére. De nem csak ők, hanem például szakmérnökök, szakközgazdászok, vagyis minden szakirányú továbbképzésben résztvevő is jogosulttá vált. Szeptembertől már a külföldi tanulmányok esetén is érdemes utána nézni a Diákhitelnek, sőt bizonyos feltételekkel a hazánkban tanuló külföldiek is kaphatják ezt a kedvező kölcsönt. Csak a teljesség kedvéért: az igénylési korhatár is kitolódott 40 évre, azzal, hogy ennek elérésekor a törlesztést már mindenképpen meg kell kezdeni.

Az idei évtől kezdve külföldi állampolgárok is vehetnek fel diákhitelt, akik Magyarországon folytatják felsőfokú tanulmányaikat. Ez minden határon túli magyar ajkú hallgatóra vonatkozik? [#zoli]

-Az új jogszabály szerint külföldi hallgató akkor vehet fel magyarországi Diákhitelt, ha menekült státuszú, vagy letelepedési engedéllyel rendelkezik, illetve ha az Európai Gazdasági Térség (EU + Svájc, Izland, Liechtenstein, Norvégia) valamelyik tagországának állampolgára és hazánkban munkaviszonyt létesít,vagy önfoglalkoztató.