A hitelminősítő negatív kilátást lát indokoltnak, a magas deficit törékennyé tette a forintot, amennyiben a folyamatok nem változnak, további leminősítés következhet. Az S&P indoklásában a magas államháztartási hiányt és a magas adósságot emeli ki. Az állam túlköltekezése az egyik fő oka a folyó fizetési mérleg magas hiányának is.
A döntés a múltat minősíti - mondta Veres János pénzügyminiszter, a bejelentést követően összehívott sajtótájékoztatón. A leminősítés oka a pénzügyminiszter szerint elsősorban a bejelentett 8 százalékos hiány és nem az új intézkedések. Veres elmondta, hogy a tényt senki nem vitatja, hogy idén a hiány magas lesz. A pénzügyminiszter hozzátette: a kormány által javasolt intézkedéscsomag hosszabb távon biztosíthatja a hiány alacsony szintjét. Veres szerint van egy politikai vita. A külföldiek a számok alapján ítélnek, nem a tényleges lehetőségek szerint. A hitelminősítők ugyanis a szociális támogatásokat radikálisan vágnák vissza, de a kormánynak ilyen drasztikus szándékai nincsenek. Nem akarják csökkenteni a nyugdíjakat és a családi pótlékot.( A kormány tervekről részletesebben itt olvashat)
Összességében a makroegyensúly igen ingatag. Az S&P szerint a most bejelentett kiigazító csomag impresszív, de együtt kell értékelni az elmúlt időszak eseményeivel, a hiány elszaladásával. Igen érdekes, hogy az S&P nem lát esélyt olyan mértékű deficitcsökkentésre, mint ami a bejelentett intézkedéseknél megemlítettek. Véleményük szerint a hiány az idei 11 százalékról 2009-re 6,8 százalékra mérséklődhet. Az S&P modellbecslése szerint az adósság 2009-re akár a GDP 74 százalékát is elérheti. A hitelminősítő kizártnak tartja, hogy az eurót 2014 előtt bevezessék hazánkban. Az S&P szerint a forint továbbra is igen sérülékeny maradhat. Ha az adósság a legutóbbi időkben tapasztalt ütemben emelkedik, akkor újabb leminősítés jöhet.
A hír egyébként nem meglepő hiszen az S&P januárban már a fiskális politikát övező aggodalmakkal indokolva negatív kilátást fogalmazott meg Magyarország vonatkozásában, miközben a szuverén hitelbesorolást illetően megerősítette a korábbi megállapítását. A forint és a tőzsde akkor és most is eséssel reagált a kellemetlen hírre.Gyengült a forint is a bankközi devizapiacon a csütörtökön 14 óra után bejelentett hírre. A bejelentés előtt az eurót 269,75/85 forinton jegyezték, utána 272,30/40 forintig emelkedett az uniós valuta jegyzése.
Az állampapírok piacán 20 bázisponttal ugrottak fel a hozamok.