Robert Kaliňák védelmi miniszter csütörtök reggel arról beszélt, hogy a meglőtt Robert Fico miniszterelnök állapota még mindig nagyon súlyos, de az orvosoknak sikerült stabilizálniuk az éjszaka folyamán.
A miniszterelnök-helyettes hozzátette, hogy jelenleg további beavatkozások folynak a miniszterelnök állapotának javítása érdekében.
A besztercebányai F. D. Roosevelt Egyetemi Kórház igazgatója, Miriam Lapuníková elmondta, hogy Robert Fico többszörös sérüléseket szenvedett, és öt órán át volt a műtőben. Két orvosi csapat végezte rajta az operációt. A kormányfő továbbra is a kórház intenzív osztályán tartózkodik, ahol folyamatos ellátásban részesül.
Kaliňák a szlovák kereskedelmi tévének Markízának elmondta, hogy 11.00 óráig közleményt adnak ki a miniszterelnök egészségi állapotáról. A televízió hozzátette, hogy ezt nem sokkal azután mondta, hogy meglátogatta Robert Fico miniszterelnököt a besztercebányai kórházban.
A HírTV tudósítója pedig arról beszélt, hogy ellentmondanak egymásnak az orvosok és a kormányzat képviselői Robert Fico állapotáról.
Politikai okokból követte el a Fico elleni merényletet a 71 éves tettes, ezt maga vallotta be egy kiszivárgott videóban, miután őrizetbe vették. A felvételen az is elhangzott, hogy nem ért egyet a szlovák kormány politikájával, és hogy már egy hónapja, gyakorlatilag az államfőválasztás után tervezte a tettét
- fogalmazott az M1 tudósítója. A tudósító szerint Robert Fico és több politikus is korábban utalt rá, hogy Szlovákiában hatalmas a polarizáció, ami az emberekben nagy ellentmondásokat váltott ki, egyesek pedig önjelölt igazságosztókként is felléphetnek akár ilyen bűncselekmények elkövetésével is.
Szerdán késő este a rendőrök átkutatták Robert Fico merénylőjének autóját. A szlovák TV JOJ információi szerint a járművet előbb egy speciálisan kiképzett kutyával vizsgáltatták át, majd egy tűzszerész ellenőrizte át a csomagtartót és a motorházat.
A rendőrség feltételezte, hogy a támadó robbanószert helyezhetett el az autójában, ez viszont nem igazolódott be.
A hírek szerint a járművet az átvizsgálás után a közeli Garamszentkeresztre szállították.
Robert Fico ellen szerda délután Nyitrabányán (Handlova), a kormány kihelyezett ülése után követett el lőfegyveres merényletet egy idősebb férfi, akit a helyszínen azonnal őrizetbe vett a rendőrség. A kormányülés után a közelgő európai parlamenti választások miatt a helyszínen szimpatizánsok gyűltek össze, Fico épp kezet akart fogni egyikükkel, amikor valaki azt kiabálta, „Robo, gyere ide”, ekkor dördültek el a lövések. A Denník N helyszíni tudósítója szerint annyit lehetett látni a lövések után, hogy
a testőrök felemelik Ficót a földről, autóba helyezik, majd elviszik.
Az elkövetőt a rendőrség elfogta. A szlovák miniszterelnököt a karján és gyomrán érték találatok. Ficót életveszélyes állapotban helikopterrel a besztercebányai Roosevelt kórházba szállították.
A merénylő neve Juraj Cintula. Léváról származik. 1953-ban született. Ő az LK Dúha egyik alapítója. Amikor a klubot polgári társulássá alakították át, ő lett az elnöke. Három verseskötetet írt. Tagja a Szlovák Írószövetségnek.
Radikalizálódott baloldali, ultraliberális gondolkodásúnak írják le ismerősei.
Az Ujszo.com azt írta, a Denník N információira hivatkozva, hogy a támadó a Dúha (Szivárvány) irodalmi klub egyik alapítója volt. Korábban biztonsági őrként dolgozott egy bevásárlóközpontban. Nyolc évvel ezelőtt azt tervezte, hogy politikai pártot alapít „Mozgalom az erőszak ellen” névvel. A merénylőről előkerült egy döbbenetes videó, amelyen az látható, hogy Juraj Cintula megbilincselve, vérző fejjel arról beszél, hogy miért lőtte le Robert Fico szlovák miniszterelnököt.
Azért, mert nem értett egyet a jelenlegi kormány politikájával.
Mint ismert, Orbán Viktor után Robert Fico az egyetlen, nyíltan háborúellenes európai uniós vezető. A TV JOJ később azt írta, a merénylő feleségét is kihallgatták, a nő nem nyilatkozott, az arcát reklámújságokkal takarta el.
A következő napokban a biztonságpolitikai szakértők szerint a lehető
legfontosabb kérdés annak tisztázása, hogy magányos elkövetőről van-e szó, vagy állnak mögötte segítők, támogatók, esetleg egy csoport, valamilyen szervezet, vannak-e mögötte belföldi finanszírozók, lehet-e felfedezni valamilyen külföldi szálat?
Horváth József biztonságpolitikai szakértő szerint ilyenkor a fő probléma az, hogy egy kisvárosban, alapvetően békés környezetben a biztonságiak is hajlamosak arra, hogy rutinból dolgozzanak. Ilyenkor nem elég élesek, és amikor a vezető a programból kilépve, az előre egyeztetett útvonalat akár felrúgva odalép a választóhoz, a biztonságot ellátó szakembereknek két dolgot kell mindig figyelembe venniük. Az egyik, hogy a választó ne lássa, hogy a védett vezetőt hermetikusan körbeveszik a biztonsági emberek, a másik, hogy a biztonsági szerveknek ennek ellenére meg kellett volna találniuk azt a középutat, de legalábbis törekedni arra, hogy minél közelebb legyenek a vezetőhöz – vélekedett a szakember, aki hangsúlyozta,
ebben az esetben, mialatt az elkövető előrántotta a fegyvert és öt lövést leadott, közbe kellett volna avatkozni.
Túl nagy volt a távolság, a reakcióidő pedig túl hosszú. Öt lövést leadni sok – mondta Horváth József.
"Határozottan elítélem a Robert Fico miniszterelnök elleni aljas támadást. Az ilyen erőszakos cselekményeknek nincs helyük a társadalmunkban, és aláássák a demokráciát, a legértékesebb közjót. Gondolataim Fico miniszterelnökkel és családjával vannak" - mondta Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke.
Donald Tusk lengyel miniszterelnök pedig azt nyilatkozta: "Sokkoló hírek Szlovákiából. Robert, gondolataim veled vannak ebben a nagyon nehéz pillanatban".
A világ vezetői közül Vlagyimir Putyin azt mondta, Robert Ficót bátor és lelkiekben erős embernek ismeri, az orosz elnök szerint szörnyű bűncselekmény a szlovák kormányfő elleni merénylet, amelyre nem lehet mentség. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke kijelentette: az ilyen erőszakos cselekmények aláássák a demokráciát. Az uniós tagállamok vezetőit tömörítő Európai Tanács elnöke, Charles Michel üzenetében azt írta:
Soha semmi sem igazolhatja az erőszakot vagy az ilyen támadásokat.
Jens Stoltenberg NATO-főtitkár bejegyzésében azt írta: sokkolta és megrázta a szlovák kormányfő elleni lőfegyverrel elkövetett támadás. "Erőt kívánok neki a mielőbbi gyógyuláshoz" - fogalmazott a NATO-főtitkár, majd hozzátette: gondolatai Robert Ficóval, szeretteivel és Szlovákia lakosságával vannak.
Olaf Scholz német kancellár megdöbbenéssel fogadta a szlovák miniszterelnök elleni merénylet hírét, gyáva tettnek nevezte azt, és hangsúlyozta, hogy "az európai politikában nincs helye az erőszaknak".
Mindeközben a telex, 444, hvg olvasói örülnek a Robert Fico elleni merényletnek.
Békepárti miniszterelnök, Orbán Viktor szövetségese Robert Fico
Orbán Viktor miniszterelnök a Facebookon reagált a példátlan eseményre. Mint írta: "Mély megdöbbenéssel értesültem a Robert Fico barátomat ért szörnyű támadásról. Imádkozunk a mielőbbi felépüléséért."
Mint ismert, Robert Fico Orbán Viktor mellett egyike az utolsó európai békepárti politikusoknak, aki Brüsszel ellen is felvette a harcot.
Még idén januárban jelentette ki, hogy
Magyarország jogainak bármiféle korlátozásához az összes európai tagállam egyetértésére van szükség (...) és én, Robert Fico, a szlovák kormány elnöke, mondom, hogy a Magyarország elleni ilyen támadással soha nem fogok egyetérteni, mert ez ellentétben áll a szuverenitás és a nemzeti érdekek védelmével kapcsolatos elképzelésemmel az Európai Unión belül.
Megválasztását követően pedig arról beszélt, hogy Ukrajnának humanitárius segítséget kell nyújtani, de ellene vannak a fegyverszállításnak, békepártiak és mindent megtesznek azért, hogy az Ukrajnában zajló tragédia lezárása érdekében minél hamarabb megkezdődjenek a tárgyalások.