Cikkünk folyamatosan frissül
Kapás Boglárka és Bernek Péter is bejutott 400 gyorson a kazanyi úszó-világbajnokság első napjának esti döntőibe, előbbi a nyolcadik, utóbbi az ötödik lett. Hosszú Katinka újabb Európa-csúcsot úszott 200 vegyesen, de Cseh László is javított az országos rekordon 50 pillangón.
18:08
2015. augusztus 2.

Rajt országos csúcsokkal

Kiválóan kezdték a magyarok a kazanyi vizes világbajnokság medencés úszóversenyeit: Hosszú Katinka 200 méter vegyesen Európa-, Cseh László pedig 50 méter pillangón országos csúcsot állított fel. A részletekről itt olvashat.

18:08

Ez lesz délután

A 16.30-kor kezdődő délutáni programban sorrendben a 400 m férfi gyors (döntő - Bernek Péter), női 200 m vegyes (elődöntő - Hosszú Katinka, Jakabos Zsuzsanna), férfi 50 m pillangó (elődöntő - Cseh László), női 400 m gyors (döntő - Kapás Boglárka) és a 4x100 m férfi és női gyorsváltókra (döntő) kerül sor.

18:12

Olaszokkal pólózunk

A várakozásnak megfelelően az olaszokkal találkozik a magyar férfi vízilabda-válogatott a kazanyi vizes világbajnokság negyeddöntőjében. A részletekről itt olvashat.

18:12

Technikai újítások

Több újítást vezetett be a kazanyi világbajnokságon az Omega, amely hosszú évek óta a hivatalos időmérője a vizes sportágaknak is.

A Kazan Arena 50 méteres medencéjénél az egyik újítást a hátúszásban lehet látni, ugyanis a versenyzőknek a nagypályás világbajnokságok történetében először nem a rajtkőhöz tartozó fémcsőről, illetve a medence faláról kell elrugaszkodniuk, hanem egy állítható "kapaszkodóról" és a hozzá tartozó "lábtartóról" kell indulniuk. Mindemellett egy víz alatti kijelző is segíti az úszókat abban, hogy egy adott versenyben hány hosszt kell még teljesíteniük.

A Nemzetközi Úszó Szövetség szabályzata szerint az időmérést századra pontosan mérik. Az Omega képviselője elmondta, képesek lennének ugyan akár milliomodrészre is megállapítani a különbségeket, de ez ügyben az adott sportági szervezetek döntenek. Hozzátette, a vízben egy század idő nagyjából egy fél ujjperc távolságnak felel meg.

18:12

Szinkronban a kínaiak

A kínai Vang Han, Jang Hao duó nyerte az aranyérmet a vegyespárosok szinkronműugró számában a kazanyi vizes világbajnokság vasárnapi versenynapján. A vb műsorában első ízben szereplő versenyszámban a viadal honlapja szerint az ezüstérmet a Jennifer Abel, Francois Imbeau-Dulac francia kettős érdemelte ki, a bronzot pedig a Tania Cagnotto és Maicol Verzotto alkotta olasz páros.

18:32

100 pillangón hátradőlhetünk

Női 100 pillangón nem volt magyar érdekelt az elődöntőben: a szám tavalyi ifjúsági olimpia bajnoka, a 2013-ban junior-világbajnoki ezüstérmes, 18 éves Szilágyi Liliána gyomorpanaszok miatt nem vállalta az indulást, Verrasztó Evelyn pedig 59.09 másodperccel 69 fős mezőnyben 25. helyen végzett.

18:40

Hopp, egy világcsúcs!

A női 100 pillangó első futamában a sokszoros világ- és Európa-bajnok dán Jeanette Ottesen nyert (57.04.) a kínai Lu Jing és az ausztrál Emma McKeon előtt. A második futamban a svéd Sarah Sjöström világcsúccsal nyert (55.74) a kanadai Katerine Savard előtt.

18:50

Bernek az ötödik lett

Férfi 400 méteres gyorsúszásban Bernek Péter, a szám rövidpályás világbajnoka 3:46.83 perces idejével a hetedik helyen jutott a döntőbe, így az egyes pályán szállt medencébe.

Az első 50 méteresen a brit James Guy fordult elsőnek, mögötte Bernek a második helyen, mindketten világcsúcs részidőn belül. 100 után Guy, Szun és Bernek volt a sorrend, az olimpiai bajnok kínai felbukkanása nem volt tehát meglepő.

Bernek Péter Forrás: MTI/Kovács Anikó

150-nél a kanadai Ryan Cochrane vette át a harmadik helyet, féltávnál hasonló volt a helyzet, Bernek akkor már csak a hatodik helyen úszott. 300 méternél ugyanez volt a helyzet, kérdés volt, hogy Bernek mennyire bírja a hajrát.

Szun elképesztően úszott, simán nyert (3:42.58), a második Guy, a harmadik Cochrane lett, Bernek az ötödik helyen csapott célba (3:46.29).

18:53

Jönnek Hosszúék

A női 200 vegyes délelőtti előfutamaiban Hosszú Katinka 2:07.30-cal megdöntötte több mint hat éve fennálló Európa-csúcsát, Jakabos Zsuzsanna 2:12.38 perccel a kilencedik lett.

18:58

Jakabos nem lesz döntős

A 200 vegyes első előfutamában Jakabos Zsuzsa a második helyen zárta a pillangót a brit Siobhan Marie O’Connor mögött, háton ugyanez volt a helyzet, mellen azonban a magyar úszónő nagyobb hátrányt szedett össze és csak negyedikként fordult az utolsó távra.

Gyorson azonban nem sikerült újítani, O’Connor nyert (2:08.45), a második a kanadai Sydney Pickrem, a harmadik az amerikai Melanie Margalis lett. Jakabos a 6. helyen ért célba (2:11.91), így nem jutott döntőbe.

19:04

Hosszú újabb csúcsa

A második futam abszolút esélyese Hosszú Katinka volt, aki pillangón egy testhossznyi előnyt szedett össze a kínai Je előtt. Háton a magyar úszó megőrizte előnyét (féltávnál az 1,34 másodperccel vezetett). Az utolsó ötvent 2 mp-es előnnyel kezdte, végül 2:06.84-ra javította az Európa-csúcsot. A második a japán Watanabe Kanoko, a harmadik az amerikai Maya Di Rado lett.

19:06

Jakabos csalódott

"Erős úszásnak éreztem, sokkal jobb időben bíztam" - mondta Jakabos Zsuzsanna, aki végül a 11. helyen végzett az M4 kamerája előtt.

19:10

Cseh is javított rekordján

Az 50 méteres pillangóúszásban Cseh László új országos csúccsal (23.32 mp) a másodikként jutott az első elődöntőbe, ahol a második lett 23.06-os újabb hazai rekorddal. A futamot a brazil Nicholas Santos nyerte egy századdal jobb idővel, a harmadik a lengyel Konrad Czerniak lett.

A második elődöntőt  a francia Florent Manaudou nyerte (22.84).

19:19

Bernek: Jó riói főpróba volt

"Igazából hazudnék, ha azt mondanám, kiúsztam magam. Talán ha a kettes pályán úszom, akkor jobban tudok tapadni a vetélytársakra. Az olimpiára ez egy nagyon jó próba volt, ebben a távban még nagyon sok van" - nyilatkozta a vb-5. Bernek Péter az M4 kamerája előtt.

19:21

Hosszú már most elégedett

"Nem akartam magam teljesen kiúszni. Már most úgy érzem, amit eddig dolgoztam, már kifizetődött. Egy vb-döntőben sokan oda tudják tenni magukat, nekem is koncentrálnom kell majd. Akkor is, ha majdnem két másodperccel vezetek" - mondta Hosszú Katinka.

19:23

Cseh: Nagyon éveztem

"Nagyon jól ment, nagyon élveztem, remélem, hogy sikerül a döntőben 23 mp-en belülre kerülnöm" - mondta mosolyogva Cseh László.

19:31

Kapás elfáradt a végére

A nők 400 méteres gyorsúszásában Kapás Boglárka 4:06.21 perccel jutott a döntőbe, a magyar versenyző a kettes pályáról vágott neki a távnak.

A címvédő Katie Ledecky elképesztő tempóban kezdett, a világcsúcs-részidőn belül volt, 150 méter után már két testhossz előnye volt, Kapás a hetedik helyen utazott. Ledecky féltávnál bő egy másodperccel verte a világcsúcsot, de 300 méterre azért elfáradt, ott már csupán 18 századdal volt a rekordon belül.

Az utolsó százon egyértelmű volt a címvédés, Ledecky végül csak világbajnoki csúcsot úszott (3:59.13), a második helyen a holland Sharon van Rouwendaal, a harmadikon az ausztrál Jessica Ashwood ért célba. Kapás Boglárka a nyolcadik lett (4:08.22).

19:43

Két csúcs Gyurta nélkül

A férfi 100 mellen Gyurta Dániel csak a 22. helyen zárt (1:00.71 perc), így nélküle folytatódtak a délutáni elődöntők. Az első futamot világbajnoki csúccsal a dél-afrikai Cameron van der Burgh nyerte (58.49), a másodikban azonban a brit Adam Peaty azonnal visszavette a rekordot (58.18).

19:57

Ausztrál arany a váltóban

A nap utolsó két számát a 4x100 gyorsváltók döntői adták. A nőknél az Emily Seebohm, Emma McKeon, Bronte Campbell és Cate Campbell összetételű Ausztrália világbajnoki csúccsal (3:31.48) nyert Hollandia és az Egyesült Államok előtt.

19:57

Kapás besavasodott

"A délelőttinél minimum jobb időt szerettem volna úszni, sajnos így sikerült. Mintha túl gyorsan kezdtem volna, de most 200-nál besavasodtam, az utolsó hosszra pedig már ráfordulni is alig bírtam. Nem baj, ebből is lehet tanulni" - nyilatkozta Kapás Boglárka.

20:11

Legyőzhetetlen franciák

A nap utolsó versenyében, a férfiak 4x100-as gyorsváltójában az oroszok és a franciák harcoltak az aranyérmért, végül címvédő és olimpiai bajnok franciákat nem lehetett legyőzni, a Mehdy Metella, Florent Manaudou, Fabien Gilot, Jeremy Stravius négyes 3:10.74-gyel ért célba Oroszország és Olaszország előtt.