Gyártják az első magyar szikraforgácsoló gépet

Vágólapra másolva!
 
Vágólapra másolva!

Szabad Nép:

A napokban indult meg az Aszódi Ipari Műszergyár és a Konverta Egyenirányító Gyár műhelyeiben az első magyar szikraforgácsoló gép, az "Erosimat" 0 szériájának gyártása. Komoly sikere ez iparunknak, hiszen a szikraforgácsolás gyakorlati alkalmazása a nemzetközi technikában még ugyancsak újdonságszámba megy. (Az egész eljárás alapjait kidolgozó Szovjetunión kívül napjainkban még csak Anglia, Svájc és Belgium tud a nemzetközi kereskedelem számára ilyen gépeket gyártani.) Itt a fém munkadarab nem a különböző forgácsot, illetve reszeléket leválasztó szerszámok segítségével, hanem egy folyamatossá tett elektromos szikrakisülés roncsoló hatásának megfelelő szabályozásával, automatikusan és - ezredmilliméternyi pontossággal formálódik. Különösen jelentős az új eljárás bevezetése a korszerű tömeggyártási technológiához használt, úgynevezett gépi szerszámok előállításánál. Ezek többségét még napjainkban is fáradságos és hosszadalmas kézi munkával és elég nagyarányú selejttel készítik. A szikraforgácsoló gép gazdaságosabban, pontosabban, selejtmentesen oldja meg ugyanezt, valósággal forradalmasítja a különböző vágó-, húzó-, sajtoló- és verőszerszámok gyártását.

Az új magyar szikraforgácsoló gép, az "Erosimat" lényegében szerszámkészítő automata.

Lovasi Lajos szerszámkészítő, a kohó- és gépipar hatszorosan kitüntetet kiváló dolgozója az "Erosimat" szikraforgácsoló gépen új művelet beállítását végzi.

A megmunkálás termelékenységét, pontosságát, felületi simaságát néhány kapcsolóval előre be lehet állítani. A kezdeti beállítás után a gép minden felügyelet nélkül, éjjel-nappal üzemben tartható. A tápláló áramforrás egyik sarkára a megmunkálandó darabot, a másikra az úgynevezett szerszámmintát kapcsolják. Az áramkör az anyagleválasztást végző szikrakisüléseken keresztül zárul, miközben a mintának megfelelő szerszám pontos mása elkészül. Az egész folyamat a kisülést elősegítő olajréteg alatt, automatikus vezérléssel, pontos műszerek állandó ellenőrzése mellett játszódik le. Az elkészült szerszámot edzett állapotban veszik ki a gépből - ezzel megszűnik a korábbi szerszámkészítő eljárások "fenyegető réme" - az utólagos edzési selejt. Eddig ugyanis a jórészt kézi munkával gyártott szerszámokat csak a teljes elkészítés után lehetett hőkezelni és az edzési elhúzódások, repedések gyakran a szerszámkészítő egész munkáját tönkretették.

Az új magyar szikraforgácsoló gép prototípusa hónapok óta eredményesen működik, s igazolta a tervezők számításait. Igazolódott a többi között az is, hogy a gép a beállítás után teljes megbízhatóan dolgozik, így a folyamat munka közbeni ellenőrzése felesleges. Már az első gyártmányok alapján képet kaphatunk az "Erosimat" nagy gazdasági jelentőségéről. A gép a szerszámok átfutási idejét és elkészítési költségét átlag felére csökkenti, a szerszámok éltartamának, felületi simaságának stb. növelésén kívül. Például egy bonyolult, a tömbler-kapcsoló alkatrészekhez használatos kivágó szerszám elkészítése azelőtt 29 napot vett igénybe, az "Erosimat" prototípusa ugyanezt jobb minőségben 15 nap alatt készítette el. Sikeresen munkálnak meg a géppel keményfém-szerszámokat is, ami azt jelenti, hogy a keményfém-szerszámok élettartama 15-20-szorta nagyobb lesz, s ráadásul új, gazdaságosabb sorozatgyártási eljárásokra nyílik lehetőség. Így a híradástechnikai és a villamosgép-iparban a szilíciumos lemez sajtolásánál a keményfém-szerszám alkalmazása az egy darabra jutó szerszámköltséget mintegy 75 százalékkal csökkenti. A kisméretű fogaskerekek rúdból történő hideghúzása is megvalósítható a szikraforgácsoló gép által gyártott szerszámmal.

Az Általános Géptervező Iroda középgépipari technológiai részlegének szakemberei a közelmúltban számításokat végeztek a gép bevezetése nyomán várható költségcsökkenésről. A meglehetősen óvatos számítás szerint is - amelynél a prototípus teljesítmény-adatainak mindig az alsó, rosszabb értékét vették figyelembe - egy kétrészes egység hazai termelése évente mintegy százezer forint megtakarítást jelent népgazdaságunknak.

Ezenkívül jelentős exportlehetőséget is nyújthat

az új magyar szikraforgácsoló gép, mely iránt az Amerikai Egyesült Államokból, Olaszországból, Jugoszláviából és Ausztriából már a sorozatgyártás megindulása előtt érdeklődtek különböző cégek, szakemberek. A külsőre is igen szép gép becsületére válik a magyar iparnak és külföldi szakértők véleménye szerint eredményesen veszi fel a versenyt más államok hasonló gyártmányaival, sőt bizonyos tekintetben felül is múlja őket. A svájci konstrukció súlya például 1300 kilogramm, az "Erosimat" tervezői számos eredeti megoldás és találmány alkalmazásával az egyébként azonos teljesítményű gépet 700 kilogramm súlyúra készítették.

Az új gép prototípusa négy évi kísérletezés eredményeként készült el. A sok nehézséggel járó és igen nagy műszaki felkészültséget kívánó tervező és kutató munkát egy jórészt fiatalokból álló kollektíva végezte el Vágó Ferenc elvtársnak, az Általános Géptervező Iroda mérnökének vezetésével. Munkatársai közül különösen Káldos Ferenc mérnök és Lovasi Lajos szerszámkészítő végzett igen jó és eredményes munkát. Nemzetközi viszonylatban is jelentős és nem egy tekintetben úttörő eredményeikre, jó szikraforgácsolójukra büszke lehet az ország.

Az Erosimat valóban jelentős találmány, 1958-ban elnyerte a Brüsszeli Világkiállítás Nagydíját. A Szabad Nép cikke diszkréten hallgat a feltalálóról, Kovács Lászlóról, aki az "1948/49-es tanévben a Kossuth Akadémia híradó századparancsnoka és szaktanára. 1949 őszén tartalékállományba helyezik. 1958-ban rendfokozatától megfosztják. Indok: osztályidegen. A polgári életben villamosmérnökként a "szikraforgácsolás" kimunkálásával maradandót alkot. EROSIMAT nevű műszerét több külföldi országban sikeresen alkalmazzák. Mellőzöttségét élete végéig (1986) nem tudta feldolgozni." http://www.zmne.hu/Forum/04harmadik/hiradok.htm