Bizakodó informatikusok, borúlátó közgazdászok

Vágólapra másolva!
A hallgatók fele úgy gondolja, rosszabb esélyekkel indul a munkaerőpiacon, mint a gazdasági válság előtt diplomázók - derül ki az Educatio - Országos Felsőoktatási Információs Központ legfrissebb felméréséből. Vannak azonban különbségek az egyes szakon tanulók véleménye között. Optimistábbak a nemzetvédelmi és katonai, az informatikai, valamint a jogi-igazgatási szakos hallgatók, pesszimistábbak a gazdasági területen tanulók - írja a Világgazdaság.
Vágólapra másolva!

A kutatásban részt vevő fiatalok 50,5 százaléka véli úgy, hogy rosszabbak lettek az elhelyezkedési lehetőségek a szakterületén a világgazdasági válság miatt. A megkérdezettek 40,9 százaléka mondta azt, e tekintetben nem lát lényeges változásokat a szakterületén, s csupán a hallgatók 5,1 százaléka vél felfedezni némi pozitív hatást a válság viharában.

Akik bizakodnak és akik tartanak az álláskereséstől

A felmérés tanúsága szerint három területen vannak többségben az optimista hallgatók: a nemzetvédelmi és katonai, az informatikai, valamint a jogi-igazgatási szakokon. Az informatikus hallgatók kifejezetten bizakodók, hiszen alig egyharmaduk tapasztal kedvezőtlen folyamatokat a munkaerőpiacon. Sőt, az állandó túlképzéssel billogozott társadalom- és bölcsészettudományi karokon is az átlagosnál pozitívabb várakozásokról számoltak be a fiatalok.

Nem ilyen derűs a hangulat azonban a gazdasági szakosok körében: az évek óta legnépszerűbb képzésterületen tanulók alkotják ugyanis az egyik legpesszimistább csoportot. A megkérdezettek csaknem kétharmada kifejezetten negatív tendenciát tapasztal a szakterületén, legalábbis rövid távon. A lapunk által megkérdezett szakértők szerint azonban e tekintetben nincs ok az aggodalomra.

Adu a pénzügy-számvitel diploma

Sőt, Mészáros Tamás, a Budapesti Corvinus Egyetem rektora úgy véli, a válságnak nincs érzékelhető hatása a hallgatók munkaerő-piaci elhelyezkedésében. Intézményükben már évek óta azonos a felállás; a számvitel és pénzügy, valamint az elméleti közgazdász szakon végzettek után kapkodnak a munkáltatók, míg a marketing szakon végzetteknek gond az elhelyezkedés.