Jogszabályi változások a munka világában január 1-től (2.)

Vágólapra másolva!
A január elsejétől életbe lépő munkaügyi változások második részében a képzési támogatások módosulását és a megváltozott munkaképességűekre vonatkozó változásokat foglaltuk össze.
Vágólapra másolva!

Képzési támogatás pályázat útján

A "Lépj egyet előre" program keretében lehetővé válik az elhelyezkedési lehetőséget növelő, ingyenes képzésben való részvétel annak, aki

- ugyan nem rendelkezik általános iskolai végzettséggel, de szeretne szakképzésben részesülni,
- rendelkezik általános iskolai végzettséggel, de nincs szakképesítése,
- szakképesítéssel rendelkezik, de szakmája elavult és új, piacképesebb szakmát szeretne tanulni,
- érettségizett, de szakmát akar elsajátítani.
- Az állam a teljes képzési költséget állja, és ezen túlmenően utólagos, egyszeri, a minimálbér egyhavi összegének megfelelő támogatásban részesülnek majd azok, akik sikeresen befejezik a tanulást, szakképzettséget szereznek.
- Mindehhez 4 milliárd forint áll rendelkezésre 2006. január 1-jétől pályázat útján.

Ingyenes az első OKJ-s szakképesítés megszerzése

Változik a felnőttképzési támogatási rendszer azzal a céllal, hogy a munkaerőpiacon hátrányos helyzetben lévők díjmentes képzésben részesülhessenek, és így munkához jussanak. Ennek érdekében módosul a Felnőttképzésről szóló (2001. évi CI. törvény), a felnőttképzési célú keret felhasználásáról szóló (8/2003. VII. 4.) FMM rendelet, valamint a felnőttképzési normatív támogatás tárgyában új (206/2005. X.1.) rendeletet adott ki a kormány.

- Normatív támogatásban kizárólag azon intézmény részesülhet, amely gondoskodik a résztvevők továbbfoglalkoztatásáról.
- Változás a rendszerben, hogy ingyenessé vált az első OKJ-s szakképesítés megszerzése, 50 év felettiek esetében pedig a második, amennyiben garantált a munkalehetőségük.
Szintén díjmentes lesz a fogyatékkal élők szakmai-, nyelvi- és általános képzése.
- A támogatás odaítélésére prioritási sorrend alakult ki, hogy egyszerűbben kezelhetővé váljon az igénylési rendszer.
Ezen kívül hazai forrásból támogatjuk a szomszédos államokban élő magyarok képzését is.
- Átalakult a regionális képző központok feladat- és finanszírozási rendszere. A változás lényege, hogy alaptevékenységként ingyenes képzést nyújtanak:

- a hátrányos helyzetben lévőknek,
- a munkaviszonyban állóknak, ha rendszeres foglalkoztatásuk képzés nélkül nem megoldható, vagy munkájuk 1 éven belül megszűnik, és ezt a munkaadójuk előzetesen közölte velük valamint az illetékes munkaügyi központtal,
- a foglalkoztatáspolitikai és munkaügyi miniszter által meghatározott csoportba tartozóknak,
- azoknak, akik nem tartoznak az eddig felsoroltak közé, de az első - 50. életévét betöltött személy esetén a második - szakképesítést szerzik meg, illetve fogyatékkal munkát vállalókként szakmai, nyelvi, vagy általános képzésben vesznek részt.
Ingyenes képzésben vehetnek részt azok is, akik a központi program vagy az EU által támogatott program célcsoportjába tartoznak,
Illetve az Állami Foglalkoztatási Szolgálat alkalmazásában állnak, így a hivatal által javasolt, valamint a miniszter által jóváhagyott képzési tervben vesznek részt.

Megváltozott munkaképességűek: módosuló feltételek

· Módosulnak a megváltozott munkaképességűek foglalkoztatásához nyújtott támogatás feltételei. Az új finanszírozási rendszer 2006. január elsején lép életbe, de 2007. június végéig kapnak türelmi időt a cégek, hogy rendszerüket átalakítsák.

- A változtatás lényege: az állami támogatást az kapja, aki valóban rászoruló - vagyis megváltozott munkaképességű munkavállalót ténylegesen alkalmaz.

Az új támogatási rendszer három elemből áll:

- a bértámogatás, amely a megváltozott munkaképességből adódó alacsonyabb termelékenység kompenzálására szolgál;
- a költségkompenzációs támogatás szabályai alapján megtéríthetők a munkavállalók foglalkoztatásához kapcsolódó egyes költségek,
- rehabilitációs költségtámogatásban azok a közhasznú szervezetként működő közhasznú társaságok részesülhetnek, amelyek olyan személyek foglalkoztatására is kötelezettséget vállalnak, akiknek a nyílt munkaerő-piacon nincs reális esélyük a munkavállalásra. Ebben az esetben szinte minden olyan költség megtéríthető, amely a foglalkoztatáshoz szükséges.

Bővül a támogatással érintett munkavállalók és munkáltatók köre:

- a támogatás jelenlegi kedvezményezettei azok a munkavállalók, akiknek munkaképessége legalább 40 %-ban csökkent; az új szabályok alapján támogatható a foglalkoztatás abban az esetben is, ha a munkaképesség-csökkenés mértéke a 40 %-ot nem éri el, azonban a munkavállaló - egészségi állapota miatt - foglalkozási rehabilitáció nélkül tovább nem foglalkoztatható,
- jelenleg csak a legalább 20 főt foglalkoztató gazdálkodó szervezetek (Bt. Kft. Rt. stb.) és a szociális foglalkoztatók igényelhetnek támogatást; a jövő évtől kezdődően támogatásban részesülhetnek az egyéni vállalkozók és a non-profit szervezetek is.