13 év alatt érnek a dolgozók a csúcsra

Vágólapra másolva!
Minél tovább dolgozik valaki a cégnél, annál több hasznot termel. Legalábbis egy átfogó európai vizsgálat szerint a munkavállalók ugyanannál a cégnél 13 év alatt érik el teljesítményük csúcsát. A legtöbb esetben azonban ennél gyorsabban távoznak. Az egyes országok között nagyok az eltérések: egy átlagos amerikai 6 évet, egy francia 11 évet tölt egy munkaadónál.
Vágólapra másolva!

A Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) tizenhárom országban készített és a napokban Brüsszelben publikált felmérésében az 1992 és 2002 közötti adatokat összegezték és megállapították, a munkahelyen eltöltött évek bizonyos ideig növelik a termelékenységet.

A túl rövid és a túl hosszú alkalmazás is káros

A kutatás adatai alapján 13,6 év az ideális alkalmazási hossz egy munkahelyen. Ennél hosszabb ideig csak akkor érdemes a cégnél tartani valakit, ha fizetése nem éri el a termelékenységét. A nagyon rövid (1 éves) és nagyon hosszú (15-20 évig tartó) alkalmazás is negatív hatással van a produktivitásra.
A kutatók a munkahelyen töltött évek és a teljesítmény növekedése közötti összefüggést azzal magyarázzák, hogy a cégek folyamatosan pénzt fektetnek az alkalmazottak képzésébe, akik a fizetési és kompenzációs rendszer átláthatósága és megbízhatósága miatt inkább maradnak.

A franciák és a németek 11 évig maradnak

Ám a számok azt is mutatják, egy átlagos munkavállaló nem tölt 13 évet egy cégnél. Németországban 10,7 év, Franciaországban 11,3, az Egyesült Királyságban 8,1 évig dolgoznak átlagosan egy vállalatnál. Az éllovas görögöknél (13,2 év) sem éri el a középérték az ideálisnak mondott időintervallumot.
Az Európán kívüli gazdaságok közül a japán munkavállalók 12,2 évvel hűségesnek mondhatóak, az amerikaiak viszont 6,6 évvel inkább a gyakoribb váltásokban látják az előrelépést.

Iparáganként nagy lehet az eltérés

A kutatás készítői felhívják a figyelmet, a különböző iparágakban jelentős eltérések lehetnek az ideális alkalmazási hosszban. A demográfiai viszonyok, a munkaügyi kapcsolatok is jelentősen befolyásolják az átlagot, ugyanis ahol több a fiatal munkavállaló, ott értelemszerűen az egy munkahelyen töltött idő is kisebb. Ahol erősebb a szakszervezetek szerepe, ott nehezebb elmozdítani a dolgozókat, akik így hosszabb ideig maradnak.

Karácsony Zoltán