Egyre több cég vesz részt önkéntes munkában

Vágólapra másolva!
Egyre nagyobb teret hódít a céges önkéntesség. A részben csapatépítési célú programokon a dolgozók civil szervezeteknél rendeznek terepet, padot és kerítést festenek, kavicsutat, halastavat létesítenek. Az angolszász kultúrában már hagyománnyá vált, ellenszolgáltatás nélkül végzett munka a csapatépítésen túl a dolgozók lojalitásérzetét is fejleszti.
Vágólapra másolva!

A cégek maguktól jelentkeznek

Korábban újszerűnek hatott a vállalati önkéntesség. Mégis folyamatosan nő a társadalmi feladatokat felvállaló, önkéntes munkalehetőséget kereső cégek száma -jellemezte a hazai cégek önkéntes társadalmi szerepvállalását Francsics Dorina, az Önkéntes Központ Alapítvány kommunikációs munkatársa, aki arról is említést tett: az angolszász területeken a vállalati önkéntesség a céges stratégia része.

Hazánkban is egyre több cég fordul az ÖKA-hoz azzal a céllal: hozzák őket össze a segítségüket igénylő civil szervezetekkel, alapítványokkal. A multik dolgozói ilyenkor néhány napon át terepet rendeznek, parkot építenek, padot festenek, játszóterek kialakításában vesznek részt a fogadó szervezet intézményeiben. "Az önkéntes megmozdulások lelkileg is jó hatással vannak a munkavállalókra. A munka során nem a csapat épülése mellett a munkavállalók lojalitása is fejlődik."- összegezte tapasztalatait Francsics Dorina.

A munkavállalók döntik el, hol önkénteskednének

A gyógyszeriparban tevékenykedő GlaxoSmithKline dolgozói tavaly először, hagyományteremtő szándékkal vettek részt ellenszolgáltatás nélküli projektekben. A pozitív tapasztalatokon felbuzdulva idén már két alkalommal készülnek egy-egy napos programmal.

A GSK szinte teljes, 80 fős irodai állománya vett már részt társadalmi munkában. Kovács Éva, a cég HR-igazgatója szerint a program annak köszönheti pozitív fogadtatását, hogy a részvétel sosem erőltetett vagy kötelező jellegű. A dolgozók szabad elhatározásból dönthettek: mely civil szervezet, alapítvány, non-profit intézmény tevékenységét támogatják majd az ellenszolgáltatás nélkül végzett munkával. Munkájukra igényt tartó szervezetet a dolgozók maguk is ajánlhattak.

A köz javára végzett munka a csapatszellemre is jó hatást gyakorolt. "A dolgozók az első pillanattól az utolsóig aktívan kivették a részüket az önkéntes programok szervezéséből, így jobban megismerhették egymást"- érvelt az önkéntes munka előnyei mellett Kovács Éva. A GSK-sok közül többen a Magyar Hospice Alapítványnál dolgoztak. Mások a Vadaspark tereprendezési munkálataiban vettek részt, többek a Rogers Személyközpontú Iskola háza táján segédkeztek. A feladat a legtöbb esetben kert- és parképítés, festés, tereprendezés volt.

Munkatársakkal közösen jótékonykodik a multi

Kovács Éva arról is beszámolt: a Glaxonál hagyományai vannak a karitatív tevékenységnek. A dolgozók bérükből havonta 100 ezer forint körüli összeget adnak össze rászoruló nagycsaládosok támogatására, melyhez a cég ugyanekkora összeggel járul hozzá. A befolyt összeget minden hónapban a céggel együttműködő, nagycsaládosokat támogató alapítvány aktuálisan kiválasztott, négy családja kapja meg. A kollégák nem csak készpénzben adakoznak: évente többször ruhaneműt, eszközöket és élelmiszert is gyűjtenek a rászoruló nagycsaládok számára.