Kettétörheti a karriert az internetes megjelenés

Vágólapra másolva!
Nem árt időnként beírni a nevünket internetes keresőprogramokba és megnézni, mi jelenik meg rólunk a világhálón. A fejvadászok ugyanis előszeretettel használják az internetet a pályázók múltjának jobb megismerésére. Egy szalonképtelen fotó, egy meggondolatlan blogbejegyzés, egy negatív cikk a karrierbe kerülhet. Megelőzhető azonban a baj.
Vágólapra másolva!

Az internet korában egyre kevesebbet titkolhatnak az álláskeresők szakmai múltjukból. Elég a nevüket bepötyögni a közismertebb webes keresőprogramokba és sok információ megtudható egy-egy pályázóról. Akár egy új állásba is kerülhetnek a kedvezőtlen bejegyzések. Így járt egy gazdasági vezetői pozícióra pályázó férfi is. Bár a fejvadász rendkívül elégedett volt a férfi állásinterjús szerepléseivel, a megbízó cég ügyvezetője egy netes gyorsteszttel is meg akart győződni a jelölt alkalmasságáról. A keresőprogram a K&H brókerbotrányáról szóló cikk kapcsán dobta felszínre a férfi nevét, ami elég is volt a jelölt elutasításához.

Bajt okozhatnak a meggondolatlan blogbejegyzések is. Emlékezzünk csak Demcsák Zsuzsa példájára, akinek a kormányszóvivői posztjába került egy blogbejegyzése. Az Egyesült Államokban a közelmúltban azért bocsátottak el egy férfit, mert blogjában munkaadójáról, annak üzleti partnereiről és a vendégkörről "fecsegett". Nem árt az óvatosság a közösségi portálokra feltett információk, fotók tekintetében. Ha a munkaadó neve szerepel az adatlapon, a munkavállaló pedig szalonképtelen képeket tesz fel magáról, a cég image-rontás miatt büntethet. Egy hazai szoftverfejlesztő és egy bank például kifejezetten tiltja alkalmazottainak, hogy közösségi portálokon, oldalakon és video-megosztókon jelenjenek meg.

Hírnévvédő cég figyel az internetes megjelenésekre

Az internet segítségével a simlis cégvezetők is lebukhatnak. Egy Floridában élő német üzletember például a telematikai ipar úttörőjeként hirdeti magát 25 éves szakmai tapasztalattal. Ám nevét egy keresőprogramba beírva kiderül, Németországban eredetileg más néven dolgozott, sőt börtönben is ült gazdasági bűncselekmények miatt.

A példák világosan mutatják: az internet karriergyilkos lehet, ha meggondolatlanul szórjuk magunkról az információkat a világhálón. Vagy rosszakaróink teszik ugyanezt, esetleg nem megfelelően kezeljük a rólunk elérhető tartalmakat. Egy amerikai cég máris felismerte a jó hírnév védelmében rejlő üzletet. A 2006 tavaszán létrehozott "Reputation Defender" az ügyfél kérésére rendszeresen pásztázza az internetet. A cég havi beszámolóban adja át a róla talált tartalmakat. Ezekből az ügyfél kiválaszthatja a mit szeretne eltüntetni ezt a cég pénz fejében megteszi.

Dolgozzunk meg internetes hírnevünkért!

Mit tehetünk, ha nem kívánatos tartalmat találunk magunkról az interneten? Mivel hazánkban egyelőre nem ismert presztízsvédő vállalkozás, csak magunkra számíthatunk. Dr. Ormós Zoltán internetjogász azt tanácsolja: mindenképp jelezzük a kérdéses tárhely-szolgáltató felé a problémát. A tárhely-szolgáltató saját felelősségére, belátása szerint dönt, hogy mennyi időn belül és leveszi-e a kérdéses tartalmat. Egy nagy internetes tárhely-szolgáltatótól megtudtuk, ha kérik egy hozzájuk tartozó oldalról egy információ törlését, értesítik az oldal üzemeltetőjét, aki határidőt kap az információ eltávolítására. A határidő lejártát követően pedig - persze ezt addig nem tették meg - a tárhely-szolgáltató törli a kifogásolt tartalmat. Ám miután a cég nem hatóság, nem tiszte eldönteni, hogy a bejelentett tartalom valóban jogsértő vagy aggályos tartalom-e - ezért is követik a fenti gyakorlatot.

Van más módja is az információ nehezebb elérésére. Legjobb védekezés a támadás alapon helyezzünk fel minél több információt magunkról, például egy saját weboldalon. A keresőprogramok ugyanis frissességük alapján jelenítik meg a találatokat. Minél több, új és pozitív tartalmú feljegyzésünk van, annál valószínűbb, hogy az utánunk "kutakodók" is ezekbe botlanak bele elsőként.

Káros is lehet az információvadászat

A hazai fejvadászok ugyan használják az internetet információszerzésre, ám nem rosszindulatú hibakeresés céljából. Lenkey Linda, az IT Jobs személyzeti tanácsadója úgy tájékoztatott, a hazai tanácsadó cégekre kevésbé jellemző, hogy a világhálón kompromittáló részletek után kutakodjanak a jelöltek előéletében - sokkal inkább a hozzáférhető szakmai munkák, publikációk és a pályázó saját weboldala alapján próbálják minél jobban feltérképezni őket.

Ráadásul még a neten sem kell sokáig keresni, ugyanis egy szakmai összejövetelen, fórumon elhangzott állításból is sok mindenre fény derülhet. A cég vagy a tanácsadó ilyenkor is szakmai tényezők és a kapott referenciák alapján hozza meg döntését, ha egyébként stimmelnek a paraméterek. A neten elhelyezett privát fotók esetenként a pályázó malmára is hajthatják a vizet. "Egy ügyfélkapcsolati pozícióra pályázóról humoros, jelmezbálban készült fotót talált a megbízó és kifejezetten szimpatikusnak, rátermettnek találta az illetőt. Az állást végül nem kapta meg, de az elutasításban nem játszott szerepet a fotó"- tette hozzá. Katona Izabella, a Human Matrix Személyzeti Tanácsadó Kft. azonban úgy véli: az internetes információkeresésen nem múlhat a jelölt alkalmasságának megállapítása, mivel a világháló számos lehetőséget adhat a visszaélésekre is.

Takács Gabriella