Út az angol szépségiparba: ami kell hozzá

Vágólapra másolva!
A szépségipar területén dolgozók  többen próbálnak szerencsét Angliában. A visszajelzésekből úgy tűnik: az angol szalonokban elismertek a magyar szépítészek. A tendenciák azt mutatják: a fitness és a szépségipar területén egyre több, jól képzett szakemberre van szükség Angliában.
Vágólapra másolva!

Az angliai szépségiparba kerülésről Steve Szabót, a kozmetikusok, fodrászok munkaorientált felkészítésére, munkaközvetítésére szakosodott Tálent Intézet cégtulajdonosát kérdeztük.

- Kiket keresnek az angol szépségszalonok?

A fodrászok és a kozmetikusok nagyon keresettek. Mégis az a tapasztalat: inkább a kozmetikusok azok, akik jól veszik a felkészítés akadályait. Ez valószínűleg azzal magyarázható, hogy ezen a területen jóval több erőfeszítéssel, tanulással jár a szakképzettség megszerzése. A felkészítés legnagyobb "kihívása" tanáraink számára a nyelvtudás fejlesztése, ennek tudatosítása. Sokan nem hiszik el: ha nem beszéled a szakmai angolt, akkor nem fogod érteni, mit mondanak a kollégák.

- Milyen szakmai feltételekhez kötött a külföldi munkavállalás?

A szakképesítés megléte alapfeltétel. Minden jelentkezőnek szükség van szakmai referenciára az előző munkáltatójától, és a mesterétől. A kozmetikusoknak tökéletesen tisztában kell lenni a bőrtípusokkal, az arc és testkezelésekkel, manuális és gépi szinten is. A szakembereknek beszélni is tudni kell ezekről. A külföldi munkavállaláshoz a jelentkezőknek legalább tényleges fél éves, az iparban megszerzett gyakorlatot is fel kell tudni mutatnia. Kevés, ha azzal érvel a nem túl rég dolgozó fiatal: barátai, ismerősei, rokonai kezelését már profin végzi.

- Milyen hiányosságokat lát a magyar pályázóknál?

A magyaroknak nehezen megy a személyiségmarketing. Fejleszteni kell az önérvényesítési eszközeiken -gondolok ezalatt non-verbális kommunikációra, a nyelvi nehézségek leküzdésére.

- Milyen elvárásokkal indulnak útnak?

Sokféle tévképzet él a külföldre igyekező szakemberekben. Van, aki úgy gondolja: egy hónap alatt meggazdagodik. Mások azonnal vinnék a családot, abban a hitben, hogy majd ők egy személyben eltartják őket. Az első héttől kezdve meg lehet élni, de a nagyobb tervekkel még várni kell. Valóban jövedelmező az angliai szalonmunka, nagyon népszerű és keresett is. Nem szabad megfeledkezni róla: a sikerért bizonyítani kell. A tapasztalat azt mutatja: 3-5 havi angliai munkavállalás után kezd beérni a munka gyümölcse, ekkor már meglátszanak az eredmények. Körülbelül ennyi idő kell ahhoz, hogy az ember beleszokjon.

- Kik mennek legszívesebben?

A 20-24 éves, fiatal kozmetikusnők és fodrászok többnyire nagyon lelkesek. Volt azonban olyan ambiciózus, ötvenes szakember is, aki szívesen utazott ki dolgozni.

- Milyen keresetre számíthatnak a kint dolgozók?

A magyar munkavállalók egy kinti kozmetikai szalonban, kezdő szinten 6-7 fontos (mintegy 2200 forint) órabérért dolgoznak. Heti 40 órás munkaidőben átlagosan 260 font körüli bért kapnak egy hétre, kezdéskor. Az angolszász kultúrkörben is elterjedtnek számít a borravaló, amiből szintén részesülhet az alkalmazott. Havonta teljesítményarányos bónusszal egészül ki a fizetés, ami később emelkedik is, az alapbérrel együtt. A szépség és fodrász szalonok alkalmazottai az itt értékesített termékek után is kapnak jutalékot.

Takács Gabriella