Rendes felmondás, nem fizetik ki a túlórát - a munkajogász válaszolt

Vágólapra másolva!
A munkáltató rendes felmondása csak a munkavállaló képességeivel, a munkaviszonnyal kapcsolatos magatartásával, illetve a munkáltató működésével összefüggő ok lehet - válaszolta egy olvasói kérdésre Dr. Sipos Márta munkajogász. Összeállításunkban a túlóra nemz fizetésével és a munakszerződés módosításával is foglalkozunk.
Vágólapra másolva!

Rendes felmondás - ez kell hozzá

Azt szeretném megtudni, hogy amennyiben a munkáltatóm rendes felmondással kíván engem elküldeni, hivatkozhat-e arra, hogy nem felelek meg az elvárásainak? Amennyiben igen, abban az esetben ilyenkor jár-e a végkielégítés?

A munkáltató rendes felmondása csak a munkavállaló képességeivel, a munkaviszonnyal kapcsolatos magatartásával, illetve a munkáltató működésével összefüggő ok lehet. (Mt. 89.§). Az ok valódiságát és jogszerűségét a munkáltató köteles bizonyítani. Legalább 3 év, a munkáltatónál eltöltött időtől kezdődően jár végkielégítés, egy havi átlagkeresettől max. 6 havi mértékben. (Mt. 95.§)

Munkaszerződés módosítása

Fiam, aki építészként dolgozik egy kis cégnél, munkahelyi okok miatt felmondta munkaviszonyát. A tulajdonos a munkaszerződésben korábban kikötötte, hogy 3 évig a megyében nem vállalhat munkát. Ezért 6 havi úgynevezett hallgatási pénzt fizet. Most pedig bejelentette, hogy ezt a pénzt letétbe helyezi, és a fiam azt 3hónap után kaphatja meg. Emellett a munkáltató ugyanilyen összegű jelzálogot akar a fiam lakására bejegyeztetni, illetve azt kívánja, ő is tegye letétbe a hat havi bért. Ilyen pont nem is szerepelt a munkaszerződésben. A szerződésben ugyanakkor rögzítette azt is, hogy máshol semmilyen formában nem végezhetnek munkát a meglévő munkaviszony mellett. Kérdezem, hogy jogszerűen járt-e el a munkaadó a fenti kérdésekben.

A már megkötött megállapodást nem lehet egyoldalúan így módosítani. Három hónap után jár a munkavállalónak a megállapodásban kikötött díj. A munkaszerződés kétoldalú szerződés, abban mindkét fél rendelkezhet bármiről, amit a törvény megenged.

Részmunkaidő: nyugdíjszámítás

Jelenleg 4 órás munkaidőben dolgozom, és a fizetésem meghaladja a minimálbért. A bérelszámolónk azt mondja, a nyugdíj évek kiszámolásánál ez a 4 órás munkaidő ezzel a fizetéssel majd egész éveket fog jelenteni. A nyugdíjbiztosítót is felhívtam, és ők is ugyanezt állítják. Egy másik bérelszámoló viszont azt mondja, hogy nem a fizetés, hanem az évek számítanak. És 4 óra munkánál 1 ledolgozott év csak fél évnek számít. Szeretném tudni, hogy akkor tulajdonképpen mi a számítási mód és milyen nyugdíjra számíthatok?

Jelenleg az 1997.évi LXXXI. Tv. rendelkezik a nyugdíjról. Nem úgy számol a törvény, ahogyan gondolja: a havi átlagkereset százalékát veszi figyelembe az évek során emelkedő rendben, például az első 10 évben 33 százalékát, a 40 év szolgálati időnél 80 százalékát.