A munka napos és árnyoldala kölcsönzöttként

Vágólapra másolva!
Nem a cég alkalmazottai, mégis ott dolgoznak, nekik termelnek profitot. E hibrid megoldást hívják a munka világában kölcsönzötti státusznak. Tavaly 100 ezren dolgoztak ebben a formában, főként betanított, szakképzett munkásként, call centerben vagy éppen ügyfélszolgálatosként. A státusz hátrányaként említik az alacsonyabb fizetést. Az EU most szigorítana, már az első naptól ugyanazt a bért kellene adni a kölcsönzötteknek, mint a főállásúaknak.
Vágólapra másolva!

Növekszik Magyarországon a kölcsönzött munkavállalók száma. Tavaly csaknem 4 ezer cégnél mintegy 100 ezren jutottak munkalehetőséghez - áll az Állami Foglalkoztatási Szolgálat statisztikájában. Kevés munkavállaló választja tudatosan a kölcsönzötti státuszt. A legtöbben munkaerő-közvetítő cégnél szembesülnek azzal a lehetőséggel, hogy hagyományos munkaadó híján állományba veszik őket, majd különféle cégekhez kiközvetítik.

Három-tizenkét hónapig egy cégnél

"Jellemzően fizikai, szakképzett vagy egyszerűbb szerelési munkákra betanított munkást kölcsönöznek a cégek. Ám egyre gyakoribb a szellemi területre kölcsönzés, így call centerekbe, üzleti szolgáltató központokba, bankokba, az adminisztráció és az asszisztencia területére is"- mondja Tokár Péter, a Tesk Tanácsadó Kft. ügyvezetője. A cégeknél az igénybevétel időtartama is különbözően alakulhat: az 1-2 napos kölcsönzéstől kezdve akár 1-11 évre is foglalkoztathatja a munkavállalót. Legjellemzőbb azonban a 3-12 hónapos igénybevétel.

A munkaadónak csak jelenléti ívet kell aláírattatni

A kölcsönvevő cégeknek gyakran többe kerül is a kölcsönzött munkaerő. Legalábbis a kölcsönzötteknek fél év után ugyanannyit kell keresniük, mint a hagyományos munkaszerződéssel ott dolgozóknak. Hogy miért éri meg ennek ellenére kölcsönözni és nem állományba venni? A munkavállalók toborzása, interjúztatása, kiválasztása, be,- és kijelentése, a velük kapcsolatos adminisztratív teendők is a kölcsönző cégre hárulnak, miközben a munkaadónak csak a jelenléti ívek adminisztrációjára kell gondot fordítaniuk.

A jól működő kölcsönző cégek emellett gondoskodnak a munkavállalók képzéséről, motivációs rendszerük kialakításáról, jó teljesítmény esetén bónuszt is kapnak. "Tapasztalataim szerint a fizikai területen dolgozók, szakmunkások sokkal intenzívebben igénylik az érdekképviseletet, a segítségnyújtást. Amennyiben kérdéseik vannak a munkaidővel, a szabadságolással, a munkavégzéshez szükséges eszközökkel, felszerelésekkel kapcsolatban, azt a kölcsönző cég képviselőjének bármikor feltehetik"- tette hozzá. Mindezt Kálmán Csaba, a DOIT HR Szolgáltató és Tanácsadó Kft. üzleti és ügyfélfejlesztési menedzsere is megerősítette. A szakember úgy tájékoztatott: bizonyos esetekben még kihelyezett irodát, állomást is fenntart a kölcsönző cég a kérdésekkel hozzájuk forduló dolgozók számára.

Kimaradnak a céges juttatásokból

A munkaerő-kölcsönzők által felvázolt pozitív képet árnyalja Dr. Sipos Márta munkajogász, aki szerint a speciális foglalkoztatás győztesei egyelőre inkább a munkaadók, nem a munkavállalók. A jogszabályoknak megfelelően a kikölcsönzött munkaerő csupán fél év múlva kaphat a hagyományos státuszban lévő dolgozóval azonos fizetést, ráadásul a cégek előszeretettel válnak meg fél éven belül a dolgozóktól. Uniós szinten ugyan már van előterjesztés az ügyben, hogy a kölcsönzött munkaerő már az első naptól a cég dolgozóival azonos bért kapjon, de a megvalósítás még várat magára. Szintén a kölcsönzötti státusz árnyoldala lehet a bizonytalanság. Bár a kölcsönzők folyamatos alkalmazást ígérnek, előfordulhat, hogy gyakran változik a munkahely és ezzel a közösség.

Külsősként kezelik őket a cégnél?

Szintén nem jellemző minden kölcsönzöttre, de előfordul, hogy félig külsősként kezeli a cég. "Nem vehetnek részt tréningeken, továbbképzéseken és a céges elégedettség-felméréseken sem. A közös csapatépítő programokra, munkahelyen kívüli összejövetelekre sem nagyon hívják őket - fogalmazza meg tapasztalatait Szathmáriné Dr. Balogh Mária pszichológus, szervezetfejlesztési szakértő. Úgy látja, a kölcsönmunkaerő kevésbé motivált. A munkalehetőség ideiglenessége miatt a cég rövid és hosszú távú céljaival sem tudnak a hagyományosan foglalkoztatottakhoz hasonlóan azonosulni - igaz, épp ezért a cégnél tapasztalható problémák is kevésbé zavarják őket.

Sikeres együttműködésre is vannak azonban példák. "Egy hazai nagyvállalat ügyfélszolgálati pozícióiban évekig dolgoztak munkaerő-kölcsönzőtől érkezett fiatalok. Számukra semmilyen gondot nem okozott ez a státusz"- mondta el Joó Zsuzsanna karriertanácsadó. Náluk csak papírforma szerint jelentett különbséget ez az állapot. Zökkenőmentesen beilleszkedtek a munkakörnyezetbe. Az emberközpontú vállalati politika miatt a céges programokból, továbbképzésekből, juttatásokból sem maradtak ki. A kölcsönzötti státusz pozitív oldala a rugalmasság és az alkalmazkodó készség fejlődése.

Takács Gabriella