Vágólapra másolva!
Az otthonról távmunkában dolgozók gyakran panaszkodnak az elmagányosodásra, nehezen tudják a munkát és a magánéletet szétválasztani egymástól. Főként az egyéni vállalkozóként dolgozók kísérleteznek egyedi módszerekkel. Működik olyan irodaház, ahol óránként lehet fizetni a használatért és az internetkávézók is esélyt adnak az elszigetelődés megelőzéséért. Egy szabadúszókat fogadó irodaházban és egy internetkávézóban néztünk körül.
Vágólapra másolva!

Szellemi szabadfoglalkozásúak számára kínál munkalehetőséget a pesti belváros szívében található a Loffice irodaház. A létesítmény átmenet az otthoni munkába már belefásult, de a hagyományos irodáktól mégis idegenkedő vagy megfizetni nem tudó távmunka-kedvelőknek. Azok a magányos munkavállalást kedvezők találhatják meg itt a számításukat, akik olykor-olykor mégis társaságra vágynak munka közben. A saját laptoppal és mobiltelefonnal érkező távmunkás a recepción jegyet válthat a munkaállomásra. Az irodában 1 óra 700 forintba kerül. Ezért az összegért vezetékes vagy mobilinternet-elérhetőség valamint korlátlan kávé, tea és ásványvíz-fogyasztás jár. A telefonért, a fax-használatért és a nyomtatóért külön kell fizetni.

A hely kicsit inkább egy kortárs művészeti galéria, egy design-bútorbemutató, egy frissen szalonképessé formált underground klub és egy kávéházzal egybegyúrt iroda meghatározhatatlan elegye. A falakat számos kortárs grafika díszíti, a plafonon álmennyezetes álca nélkül futnak a vaskos csővezetékek. Emellett a magányos laptopozást és netböngészést kedvelőknek is van módjuk félrevonulni: őket - többek közt - békebeli idők iskoláit megidéző, aranyszínűre fújt fapadok vagy a "Kinder tojásra" emlékeztető, narancssárga műanyag tojásfotelek várják.

Otthon egybefolyik a munka és a magánélet

Mint az a helyszínen kiderült: kialakulóban a törzsközönség. Mi egy művészeti menedzsmenttel foglalkozó szakemberbe, több reklámügynökség munkatársába, egy értékesítést végző fiatal nőbe akadtunk. Hogy miért nem otthonról dolgoznak az ide járók? "Számomra teljesen elképzelhetetlen, hogy a megszokott lakókörnyezetem egyik pillanatról a másikra irodává alakuljon, és ugyanott, ahol az előbb még a reggelimet fogyasztottam, az adminisztrációval bíbelődjek és önéletrajzokat válogassak"- magyarázza Taskovics Péter, a munkaerő-kiválasztással foglalkozó Eximpert ügyvezetője. A fejvadász szerint a további előny egy ilyen helyen hogy közösségben, de mégis elszeparáltan lehet dolgozni - eközben a kapcsolatrendszer is hatékonyan bővíthető, lehet beszélgetni, barátkozni is a többi "co-workerrel". További előnyként említi az élettér kibővülését. "Aki otthon dolgozik, az gyakran 24 órában dolgozik - régebben arra is volt példa, hogy az esti TV-híradó mellett is fél szemmel a lap-topomat lestem. Ráadásul ha este nincs program, leszűkül az élettér és hamar támad bezártság érzése az embernek. "A saját vállalkozását menedzselő fejvadász ráadásul a szokatlan környezetet is kedveli. "Ez az egész iroda itt picit ahhoz hasonlít, mint amikor az ember berendez valamit. Mint amikor nem tudja már hogyan rendezzen be egy bárt és a változatosság kedvéért utcákra osztja fel a belső teret, utca névtáblákkal"- fogalmazza meg életérzését.

Olcsóbb a rugalmas irodabérlés

A zenekarok menedzselésével foglalkozó Fourty Mainstreet Management vezetője, Boros Bence lassan fél éve jár le az irodába és szintén kedveli az itteni munkastílust. "Nagyon praktikus és kényelmes, hogy így nem kell külön irodát bérelni, bebútorozni, fenntartani: csak annyit érzékelünk mindebből, hogy a hónap végén kapunk egy számlát, és kész. Ráadásul nem kell állandóan szanaszét lévő irathalmokon keresztülvergődni, mint egy hagyományos irodában." Bence régebben az otthoni munkát és az internetkávézókat is kipróbálta, de ott kevésbé tudott a munkára koncentrálni. Otthon teljesen egybefolyt a munka és a magánszféra: az internetkávézóban pedig idegesítette az állandó jövés-menés, a monoton környezet és laptopot sem lehetett fél perce sem otthagyni.

Akik internetkávézóból dolgoznak

Persze olyanok is szép számmal akadnak, akik netkávézókból folytatott munkával, az íncsiklandozó parfék, kávéköltemények és habos sütemények árnyékában internetezve keresik a napi betevőt. Ebbe a táborba tartozik egy, magát Róbertnek nevező férfi is, aki aktuális munkanapján épp egy Oktogon környéki internetkávézót választott munkaállomásul. "Motorsporttal foglalkozó céget vezetek - az esetek többségében otthon dolgozom, de néha úgy érzem, képtelen vagyok csak úgy a négy fal között üldögélni a laptopommal. Rendszerint ilyenkor döntök úgy, irány a kávézó. " Ugyancsak laptoppal az ölében szólaltattunk meg egy fotelben ülő fiatal hölgyet is. A nemzetközi kapcsolatok szakon tanuló Hohl Szonja most egy beadandó dolgozatot csinosítgat. Hozzá is közel áll a távmunka. "Londonban egy divatcégnek dolgoztam távmunkában: piacot kellett építenem. Itthon egyébként úgy láttam, az álláskeresők és a cégek nagy része bizalmatlan a távmunkával kapcsolatban. Nem is véletlenül, hiszen a legtöbb hazai ajánlat valamilyen értékesítős ügynökmunkát takar. " Szonja szerint egyébként teljesen testhezálló és korrekt megoldás a távmunka. Ráadásul a főnökök sem gyanakodhatnak arra, hogy az otthon dolgozók biztosan ellinkesedik a munkát. "Mindig kötelező a visszacsatolás: nekem is naponta kellett jelenteni a vezetőimnél, mivel és hogyan állok" - mondta el.

Takács Gabriella