Az élet csodálatos dolog

Vágólapra másolva!
Egy hónappal a műtét után egyre jobban érzi magát az első teljesen belső működésű és komplett műszív tulajdonosa.
Vágólapra másolva!

A Louisville Egyetem (Kentucky) sebészei július 2-án, egy hónappal ezelőtt helyezték be az egy kilogramm tömegű, titán- és műanyag-elemekből álló mesterséges szivattyút. Akkor elmondták, hogy a műszív a várakozások szerint egyelőre egy hónappal hosszabbítja meg a beteg életét, akinek a műtét utáni állapotát kielégítőnek értékelték.

A helyzet jobb, mint remélni lehetett: az orvosok szerint a páciens - akiről csak annyit lehet tudni, hogy 50-es éveiben járó, cukorbeteg férfi - már önállóan is képes sétálni, a tápanyagokat már nem csupán infúzió útján kapja, s már arra is van ereje, hogy tréfálkozzon a nővérekkel. Javultak a tüdő-, máj- és vesefunkciók is. "Az élet csodálatos" - mondta a férfi egy orvosi központok számára rendezett zárt videokonferencián.

A titániumból és műanyagból álló fantasztikus gépezet hibátlanul működik: eddig körülbelül 6 millió összehúzódást végzett, miközben ritmusát önműködően a páciens aktivitásához igazítja. Fertőzésről sem számoltak be az orvosok, ami egyébként a hagyományos, testen kívüli műszívek használatának egyik legnagyobb kockázata.

Az orvosok is nagyon örülnek az eredménynek, de hangsúlyozzák, hogy egyelőre nem szabad messzemenő következtetéseket levonni. A páciensnek mindenekelőtt erősödnie és híznia kell (legalább 13 kilót). Még arra is van esély, hogy idővel elhagyhatja a kórházat. A műszívet mindenesetre több éves működésre tervezték.

Az AbioCor az első teljesen belső működésű és komplett műszív, s a külvilág felől kizárólag az energiaellátása zajlik: a testen hordható telepekből a szintén beültetett áramátalakítóhoz, vezérlő panelhez és tartalék elemekhez jut az energia.

Az AbioCor új távlatokat nyithat a szívbetegek számára. Az Egyesült Államokban öt kórházban készítettek fel orvosokat arra, hogy leállt természetes szív helyébe beültessék az új elektronikus pumpát, amely a műszívek korábbi nemzedékétől eltérően teljesen önállóan képes ellátni feladatát, s nincs kapcsolatban a külvilággal semmilyen bőrön áthatoló vezetékkel vagy csővel.

A témához kapcsolódó oldal

Beültették az első önműködő komplett műszívet
2001. július 14. Szenzációs kísérleti szívbeültetést hajtottak végre az egyesült államokbeli Louisville-ben: egy halálán levő ember a világon először teljesen önműködő mesterséges szívet kapott.