Idősek szellemotthona működött Kisdéren

Vágólapra másolva!
Újabb vagyoni visszaéléssel kapcsolatos kisgazdabotrány körvonalazódik, ezúttal a Baranya megyei Kisdér községben. A néhány héttel ezelőtt kirobbant nem mindennapi ügyben a Legfelsőbb Ügyészség által megküldött dokumentum szerint a szóban forgó település polgármesterét a pécsi és a szigetvári ügyészségen kívül a Szigetvári Rendőrkapitányság is vizsgálja. A nyomozás legfőbb tárgya egy olyan idősotthon, amelyre éveken keresztül állami támogatást vettek fel. A baj csak az, hogy ezt az intézményt - amelyben külön szakácsot és üzemorvost is foglalkoztattak - egyelőre nem találja a rendőrség.
Vágólapra másolva!

Nemrég kapta kézhez a Legfelsőbb Ügyészség azt a közérdekű bejelentést, mely szerint a mindössze 144 lakosú baranyai Kisdér kisgazdapárti polgármestere - Ács Imre - egy olyan szociális otthonra vett fel éveken keresztül állami támogatást (a lap birtokában lévő dokumentum szerint 1999-ben például majd másfél millió forintot), amely intézmény - a bejelentő szerint - nem is létezett. Ennek ellenére a nem létező otthonban például külön alkalmaztak egy B. Jenőné nevű szakácsot, és igényt tartottak egy üzemorvos munkájára is. Az idősotthon ellátására 1997-1999 között a kisdéri boltban vásároltak. A vegyesbolt később ugyan bezárt, ám az engedélyeket felhasználva két éven keresztül fiktívgyanús számlák kerültek ki onnan.
A Magyar Hírlap megbízható forrásból úgy értesült, hogy a már szinte bohózatba illő "Kincs, ami nincs" című történetről érdekes véletlen kapcsán hullt le a lepel. A közelmúltban az ÁNTSZ egyik szakembere telefonon keresztül azzal a kéréssel kereste meg az arra illetékes körzeti orvost, hogy ő záros határidőn belül ellenőrizze a Kisdér községben működő szociális idősotthon működését, majd az arról készült - ilyenkor szokásos - egészségügyi vonatkozású jelentést küldje meg a hatóság számára. Ekkor az orvos meglepetésében csak ennyit tudott mondani: tudomásom szerint ilyen otthon Kisdéren nem működik. A lap információi szerint a Legfelsőbb Ügyészség az Ács Imrével kapcsolatos dokumentumot - további intézkedés céljából - már továbbította a Pécs Városi Ügyészségre, valamint a Szigetvár Városi Ügyészségre.
A nem mindennapi ügy szálait jelenleg a Szigetvári Rendőrkapitányság próbálja kibogozni. A lap érdeklődésére a századosnő megerősítette a nyomozás tényét, ám a felderítés sikerére hivatkozva a további információk közlésétől határozottan elzárkózott.
Kisdér polgármestere, Ács Imre a torgyáni szárnyhoz hű kisgazdapolitikus. Ám a falu első emberének közéleti aktivitását a polgármesterségen kívül még számos funkció bizonyítja. Eszerint például Ács Imre - aki egyébként egy betéti társaságban is érdekelt - tagja még a Baranya Megyei Közgyűlésnek, az FVM delegáltjaként ez év július 1-jétől a Baranya Megyei Területfejlesztési Tanácsnak, ezenkívül még a torgyáni kisgazdapárt baranyai elnöke, a földkiosztó bizottság tagja.
Ács Imre polgármestert tegnap fizetett munkahelyén, a Pécsi MÁV-igazgatóságon érte el telefonon a Magyar Hírlap, és elmondta: neki semmilyen ellene irányuló hatósági vizsgálatról nincs tudomása, az őt hamisan rágalmazókkal pedig nem foglalkozik. Arra a kérdésre pedig, hogy van-e vagy nincs szociális otthon Kisdéren, azt válaszolta: szerinte a lapnak semmi köze nincs ahhoz, hogy milyen létesítmények vannak a falujában.

Erdei Éva