Megsemmisítették a főbb célpontokat Afganisztánban

Vágólapra másolva!
Majdnem minden fontos célpontot megsemmisítettek már Afganisztánban, mondta az Enterprise parancsnoka. A légicsapásoknak most már az a célja, hogy a maradék célokat is eltakarítsa. Az amerikai és a brit légierő folytatta támadásait az afganisztáni tálib célpontok ellen. A tálibok állítólag a fegyveres ellenzék támadása elől is kénytelen volt visszavonulni. Megfenyegette Amerikát Omár molla.
Vágólapra másolva!

Az amerikai harci gépek megsemmisítettek majdnem minden fontosabb célpontot Afganisztánban, és most a megmaradtakra mérnek csapásokat - mondta a Perzsa-öbölben tartózkodó Enterprise amerikai repülőgéphordozó kapitánya.

Az Enterprise és két másik anyahajó fedélzetéről F-14-esek és F-18-asok mérnek csapásokat október 7-e óta a katonai kiképzőtáborokra, fegyverraktárakra, csapatokra, katonai járművekre, repülőterekre és a szovjet korszakból származó katonai repülőgépekre. Az amerikai hajó kapitánya közölte, hogy most a teljes eltakarítás fázisa zajlik, de nem bocsátkozott annak megjóslásába, hogy ez meddig tart.

Az amerikai és a brit légierő újra támadta a dél-afganisztáni Kandahár katonai célpontjait, miután az éjszaka már komoly károkat okozó csapásokat mért a város repülőterére és egy katonai laktanyára. Az éjszakai légicsapások öt nagy városra koncentrálódtak: bombák hullottak Kabulra, Kandahárra, a nyugat-afganisztáni Herátra, a kelet-afganisztáni Dzsalálábádra és az északi Mazari-Sarifra. Tálib közlés szerint "nagyon sok" áldozatot szedtek a vasárnap éjszakai támadások, főleg Kandahárban és Dzsalálábádban. A teljes sötétségbe borult afgán fővárosban elsősorban a repülőtér és egy televíziós átjátszó állomás volt a célpont. A támadások következtében Kabul nagy részén elnémultak a telefonok.

A tálib haderő légvédelme tüzet nyitott vasárnap délután egy Kabul fölött áthaladó magányos repülőgépre, amely ezúttal nem dobott le bombákat az afgán fővárosra. A kabuli légvédelem gyenge és szórványos tüzeléséből arra lehet következtetni, hogy a légvédelem már súlyos károkat szenvedett el az amerikai-brit légicsapásoktól.

A fegyveres ellenzék szerint a tálib csapatok feladták állásaikat az észak-afganisztáni Balh tartomány több övezetében és a tartományi székhely, Mazari-Sarif felé vonulnak vissza. Az üzbég származású Dosztum tábornok csapatai körülfogták az északi Szamangán tartomány székhelyét, Aibak várost, hogy megakadályozzák a tálibok visszavonulását dél felé. Ha az ellenzéki erők beveszik Aibakot és Bámiján tartomány azonos nevű székhelyét, megnyílik előttük az út Kabul felé.

Mohammad Omar molla, a tálibok szellemi vezetője szerint az Egyesült Államok "sokkal nagyobb pofont kap" Afganisztántól, mint annak idején a Szovjetunió. Megismételte, hogy nem adják ki Washingtonnak a szeptember 11-i amerikai terrormerényletek elkövetésével gyanúsított Oszama bin Ladent, de meggyőző bizonyítékok esetén készek Afganisztánban bíróság elé állítani.

Az Egyesült Államok és Nagy-Britannia elleni újabb fenyegetőzésével és a további terrortámadásokra való felhívással a bin Laden vezette al-Kaida terrorcsoport elismerte felelősségét a szeptember 11-i amerikai terrortámadásokban - mondta John Prescott brit miniszterelnök-helyettes, aki a BBC-ben kijelentette: az üzenet megerősítette bin Laden bűnösségét, és nyilvánvalóvá tette, hogy folytatni akarja ezeket az akciókat. Washingtonban a Fehér Ház merő propagandának nevezte a fenyegetést.