Rekordbevételek a turizmusban

Vágólapra másolva!
Az idegenforgalmi szakma vállalkozói közül csak kevesen érzik úgy, hogy sikeres évet zár a hazai turizmus. Erre rímel az Ecostat elemzése, miszerint a devizabevételek növekedése nem tükröződik az ágazati jövedelem alakulásában. A jegybank viszont azzal, hogy fizetési mérlegének számítási metodikájával szélesre tárta az idegenforgalmi bevételek kapuját, november végéig négymilliárd eurós, rekord bevételt tehetett közzé.
Vágólapra másolva!

A jegybank legfrissebb előzetes adatai szerint november végéig már 4 milliárd euró fölött volt a turizmus bevétele. A kiadás ehhez képest alacsonynak volt mondható, a statisztika 1,34 milliárd eurót jegyzett fel. Az egyenleg épp ezért túllépte a 2,7 milliárd eurót. A számok tehát összességében szépek, s ezekből úgy tűnik, a szállodaszakmát globálisan sem a forint erősödése miatti - éves szinten mért - hétmilliárd forintos veszteség, sem az Amerikát ért terrortámadás miatti forgalom-visszaesés nem érintette érzékenyen. Igaz, az év végi adatok még nem ismertek.

A hétköznapok azonban ettől sötétebbek. Az ugyanis bizonyos, hogy a legmagasabb kategóriájú szállodákban erőteljesen esett a vendégforgalom. Kutatói elemzések szerint (Ecostat, Monitor) egyébként a honi turizmus már a nyár közepén, tehát a szeptember 11-e előtti támadás előtt megtorpant. - megtorpanásban meghatározó volt a nemzetközi recesszió, de besegített a térség országainak egyre erősödő vendégelszívó hatása is.

Az utazási irodák egyértelműen alátámasztják a kutatói véleményt. Azt állítják - kevés kivételtől eltekintve - jó, ha a tavalyi szintet képesek hozni az év végéig. A csak beutazással foglalkozók növekedésről még elvétve is ritkán szólnak.

A szakmai szervezetek, a gyakorló vállalkozók és a statisztikusok közötti vita - mármint tulajdonképpen mi is számít hivatalosan idegenforgalmi bevételnek - már régi keletű. Vagyis az idegenforgalmi szakma hosszú évek óta vitázik az MNB-vel, kifogásolva a turisztikai devizabevételek számításának módját. Csakhogy, amíg korábban azt kifogásolták, hogy rendre alábecsülték a honi idegenforgalom gazdasági jelentőségét, most éppen túlzónak érzik a feketén-fehéren megjelent bevételeket. Korábban a felvetésükre a válasz az volt, hogy a bank a nemzetközi normáknak megfelelően végzi a számításokat. Vagyis a kiadások közé sorolták a lakosság külföldi utazási célra vásárolt valutáját, s ugyanúgy az utazási irodák, illetve az idegenforgalmi szolgáltatások, szervezetek utazáshoz kapcsolódó kiadásokat.

Két évvel ezelőtt, amikor változott az MNB fizetési mérlegének számítási metodikája, s ezzel az idegenforgalom bevételeinek számítása is, az ágazat bevételei mintegy egymilliárd dollárral magasabbak lettek.

A számításokban ma az idegenforgalmi bevételek a szolgáltatások rubrikában jelennek meg. De ugyanitt jelenik meg a lakossági devizaszámlákon bonyolódó valutaforgalom is. - mögött az idegenforgalmi szolgáltatásokkal és áruforgalommal vagy munkáért kapott jövedelemmel összefüggő forgalmat értik. Ilyen tranzakciók zajlanak például a gyógy- és bevásárlóturizmusban, a határ menti forgalomban, mikor is a szezonális munkát végzők jövedelme is megjelenik a devizaszámlán.

A lakossági devizaszámla egyenlegét tehát szakértői becslés alapján az új számítás szerint is az idegenforgalomban számolják el. Szintén a fizetési mérlegben jelenik meg a valutaváltó helyek forgalma is, mint ahogy itt számolják el a külföldiek forintszámlájáról kifizetett, csak Magyarországon elkölthető forintjait is.

Az euró megjelenésével viszont változott a helyzet, hiszen azok, akik eddig nem váltották be a különféle valutájukat, most az otthon tartott pénzeket is kénytelenek voltak hivatalossá tenni, s átváltani. Ez újabb - a statisztika szerint - idegenforgalmi bevételeket jelent.
Vannak akik azt állítják, hogy ezzel a számítással igencsak szélesre tárták - s ezzel támadhatóvá tették - az idegenforgalmi bevételek kapuját. Mert abban az esetben, ha mondjuk egy zalai faluban valaki zsebszerződést köt vagy eladja a parasztházát egy külföldinek, de a pénzét a lakossági devizaszámlára teszi, úgy az idegenforgalmi bevételként jelenik meg, holott ingatlanforgalomról van szó.

A hivatalos nemzetközi turisztikai bevételek növekedésének fő forrása tehát a kvázi feketeforgalom hivatalos csatornákba való fokozatos átáramlása.

(Magyar Hírlap)

Ajánlat:

Gazdasági Minisztérium

Korábban:

Jövőre 32 milliárd forint a turizmus fejlesztésére
(2001. november 19.)

A terror nem rendítette meg a hazai turizmust
(2001. november 13.)