Pénznyomással élénkítik a japán gazdaságot

Vágólapra másolva!
A japán jegybank, a Bank of Japan csütörtökön közölte, hogy az eddigi havi 800 milliárd jen után havi egybillió jen (7,5 milliárd dollár) értékű államkötvényt vásárol, vagyis fedezet nélkül növeli a gazdaságba pumpált pénz mennyiségét. Eközben a kormány és a jegybank bátor gazdaságpolitikai intézkedéseket kér számon egymástól, a piaci szereplők elégedetlensége pedig nem csökken.
Vágólapra másolva!

A bankóprés beindításán túl a központi bank a kereskedelmi bankokkal kapcsolatos szabályozás enyhítésével is élénkíteni kívánja a gazdaságot: a pénzügyi év március végi zárása előtt rendszerint pénzszűkében lévő hitelintézeteket azzal segíti, hogy nem fogja szigorúan venni a 10-15 billió jenes folyószámlabetét-kötelezettségét.

A pénzügyi év végének közeledtével elképzelhető, hogy a tovább nő a likviditásigény, ezért rendkívül fontos olyan intézkedéseket hozni, melyek szavatolják a tőkepiaci egyensúlyt a deflációs spirál megakadályozása és a fenntartható gazdasági növekedés érdekében - indokolta döntéseit a bank Bank of Japan.

A rossz hitelek kérdése továbbra sem megoldott

A növekedés beindulásához feltétlenül szükséges friss pénz azért nem áramlik a gazdaságba, mert a kereskedelmi bankok behajthatatlan követeléseinek összértéke a kormány szerint 36,8 billió jen, bár elemzők úgy vélik, hogy valójában az összeg ötszöröséről van szó - emlékeztet elemzésében a Bloomberg hírügynökség.

Szakértők szerint igen sok japán pénzintézet gyakorlatilag fizetésképtelen, és a pénzügyi év pénteki zárásakor dominóként dőlhet össze a bankrendszer, ha a kormány nem lép közbe.

Egymásra mutogat a kormány és a jegybank

A válság megoldását minden bizonnyal nem segíti, hogy a japán kormány és a központi bank között nyilatkozat-háború tört ki a napokban; mindkét fél a másiktól várta a döntő reformintézkedéseket.

Szerdán a kormány "merész pénzügypolitikára" szólította fel a jegybankot, csütörtökön pedig - az új intézkedések bejelentése után - a Bank of Japan arra buzdította a kormányt, hogy "bátrabb intézkedésekkel" támogassa a bankokat és a magánszektort, mert a kabinet szerdán bejelentett reformjai elégtelenek a bankrendszer feltámasztására.

A piacok elégedetlenek

A piac semlegesen, inkább csalódottan reagált mind a kormány, mind pedig a jegybank intézkedéseire. Az amerikai Standard and Poor's hitelminősítő csütörtökön közölte, hogy a japán intézkedések alig tartalmaznak új elemeket, és nincs közvetlen pozitív hatásuk a bankrendszerre. Az intézet közleménye emlékeztet: a kabinet két napja csak annyit közölt, " ha szükséges, lépéseket tesz" a kereskedelmi bankok megsegítése érdekében.

A Bank of Japan monetáris lazítása nyomán kissé erősödött a jen a dollárral szemben, de az államkötvények árfolyama nem változott.

(MTI - Üzleti Negyed)

Korábban:

Japán harc a defláció ellen - emelkedő tőzsdeindex
(2002. február 27.)

Nem hiányzik a könyvtárából?

Mester Sándor: Multimóka - Nemzetközi cégek alulnézetből