Vágólapra másolva!
Olaszország az elmúlt hetek kétségbeesése után kissé megnyugodott: bár ebben az évben sem jutott itáliai együttes a legjobb nyolc közé a Bajnokok Ligájában, a klubcsapatok okozta csalódáson a válogatott enyhített, amely Anglia legyőzésével megerősítette vb-esélyes státusát. Németországban az USA elleni 4-2-es ellenére sincs "hurráhangulat", elsősorban a csapat védelmét kritizálják. Érdemes megemlíteni Ronaldo sikeres visszatérését is: a brazil támadó két és fél év után húzta fel magára az aranysárga mezt, együttese győzött is 1-0-ra Jugoszlávia ellen. Horvátországban pedig arról beszélnek, hogy a rendőrség a horvát-szlovén meccs (0-0) meccs után tíz randalírozót állított elő a mérkőzés előtt, alatt és után, a zágrábi kórházakban pedig hét szlovén és egy amerikai állampolgár részesült orvosi ellátásban.

Fotó: EPA
Fotó: EPA
Montella Leedsben kétszer is "repülhetett"

Így is maradt "nyuszi" Trapattoni varázscilinderében, az AS Roma szekerét toló Vincenzo Montella és a másodosztályú Empoli csatára, Massimo Maccarone. A második félidőre Francesco Totti helyére becserélt Montella előbb a hatvanhetedik percben lőtt bődületes gólt David James kapujának jobb felső sarkába, majd a kilencvenegyedik percben értékesítette azt a büntetőt, amit a hetvenhatodik percben a Marco Delvecchio helyére behozott Maccarone harcolt ki. S hogy ki az a Massimo Maccarone? A Serie B tabelláját toronymagasan vezető Empoli - amelynek feljutása a klubnál kipattant doppingbotrány miatt mégis megkérdőjeleződött - "erőcsatára" a huszonegy éven aluli válogatott játékosa, s mint ilyen lőtt gólt az olasz és az angol U21-együttesek összecsapásán, kedden este. Már a keddi meccs félidejében felhívta telefonon Giovanni Trapattoni a huszonegy éven aluli csapat szakvezetőjét, Claudio Gentilét, hogy cserélje le Maccaronét, mert ha Vieri mégsem tudja vállalni a játékot, akkor szükség lesz Maccarone erejére a "nagyoknál". Miután Vieri tényleg kiesett, az 1979. szeptember 6-án született száznyolcvan centis, hetvenöt kilós kopasz fiú - akit 1998-ban még a Milan adott kölcsön a Modenának, majd a Prato és a Varese érintésével kötött ki az Empolinál - bemutatkozhatott a felnőtt válogatottban. Nem is vallott szégyent, a hosszabbítás utolsó pillanatában, 1-1-es állásnál, a Martyn helyére becserélt James kapus csak felvágni tudta a tizenhatoson belül. Az ezért kapott tizenegyesből Montella megszerezhette az Olaszország önbizalmát helyrebillentő győztes találatot.

Trapattoni is ezt hangsúlyozta, leszögezve: "Az olasz futball ezek szerint mégsem olyan rossz, amilyennek a sajtó beállítja. Nagy elégtételként vihetjük haza ezt a győzelmet, de azért túl sem kell magunkat értékelni a leeds-i sikertől. A válogatott általában hozza magát, ha igazán fontos." "Trap" takarékoskodott Montella dicséretével is, akivel nem volt mindig fair a viszonya. "Vincenzo egyike azoknak a játékosoknak, akik örömöt és bánatot egyaránt okoznak egy edzőnek, Leedsben óriási teljesítményt nyújtott. Hatalmas gólt lőtt." Montella így értékelt: "Már megszoktam, hogy a padról kell bemennem és gólt szereznem. Ez az AS Romában az erősségemmé vált. Nagyon fontos ez a győzelem számunkra, még ha barátságos találkozó volt is, hihetetlenül boldoggá tesz, hogy én lőttem a döntő találatot." "Trap" tisztelettel beszélt a legyőzött Angliáról is: "Nagy tisztelője vagyok a nemzetnek, az elhivatottságuknak, a nyílt hozzáállásuknak, a válogatottjuknak. Sokszor játszottam már itt csapataimmal, s mindig nehezen adták a bőrüket." A meccs vesztese, Christian Vieri azonban lovaglóizom-húzódása miatt hosszabb kihagyásra kényszerül, bár az Inter orvosi stábja még nem vizsgálta ki, az olasz válogatott orvosa szerint minimum két meccset ki kell hagynia, ami a Fiorentina elleni bajnokit és a holland Feyenoord elleni UEFA-kupa elődöntőt jelenti.

A csütörtöki olasz napilapok sportrovatai, amellett, hogy bírálják a temérdek cserét, Vincenzo Montella nevét "harsogják". "Montella végre a levegőbe emelheti Trapattoni Itáliáját" - olvasható a Corriere della Sera tudósításának címében. A riporter azonban kétségét fejezi ki azzal kapcsolatban, hogy van-e értelme a jövőben ilyen barátságos mérkőzéseket játszani. Ezt a műfajt ugyanis az újságíró szerint lejáratja, hogy kilencven perc leforgása alatt negyvenegy játékos fordult meg a pályán. A La Repubblica is emlékeztet arra, hogy Eriksson tizenegy, Trapattoni pedig kilenc alkalommal élt a csere lehetőségével. E lap kommentátora úgy véli: az ilyesmit egyszerűen törvény által kellene tiltani. De ez az újság is lelkesedéssel ír Montelláról, aki "égbe röpíti Olaszországot". A La Stampa azt tartja különösen fontosnak, hogy az olasz válogatott történetében most harmadszor verte meg az angolokat saját pályáján. "Először Fabio Capello vitte győzelemre csapatát 1973-ban, másodszor pedig 1997-ben tette ezt Gianfranco Zola" - emlékeztet a lap a dicső múltra. Az Il Messaggero az olasz kapitány által választott 4-4-1-1-es felállást dicséri, feltételezve, hogy ez a megoldás a világbajnokságon is beválhat.

Eriksson felfedezettje: Wayne Bridge

Sven-Göran Eriksson szövetségi kapitány és David Beckham csapatkapitány sem tört le az Olaszország ellen 2-1-re elvesztett barátságos vb-előkészületi meccs után, bár Anglia válogatottja nem tudott győzni legutóbbi négy találkozóján. Eriksson ezúttal is megvédte kiválasztottjait: "Nyugtalanít, hogy kikaptunk, mégsem aggaszt, mert a csapat küzdőszelleme, morális ereje nagyon biztató volt. Nagyon jól játszottunk, legalább olyan jól, mint Olaszország. De az olasz válogatott sokkal tapasztaltabb, ennek köszönhetően fordította maga javára a meccset. Olaszország futball-nagyhatalom és abszolút a legjobb játékosait küldhette pályára. Én pedig kénytelen voltam kísérletezni, ami legalább a fiatalok kipróbálására lehetőséget adott." Úgy véli, hogy a vereség ellenére angol válogatott képes felvenni a versenyt a legjobbakkal. "Jó úton járunk. Egyenrangú félként tudunk játszani Olaszországgal még akkor is, ha sok új játékossal próbálkozunk és ez a fontos. Az olasz válogatott a legnagyobbak között van, a legjobb játékosait küldte pályára". Csalódottságát hangoztatta viszont amiatt, hogy csapata "botor módon veszített".

A hosszabbítás utolsó percében nagyot hibázó, így az olaszokat tizenegyeshez juttató - Beckham helyére becserélt - Joe Cole-t sem hibáztatta az ötvenhárom éves svéd szakvezető: "Nem vagyok dühös emiatt, butaságot csinált, de ha fiatal vagy és Olaszország ellen játszol, könnyen hibázhatsz. Egy év vagy néhány hónap múlva már nem fogsz." Eriksson egy játékosával volt maradéktalanul elégedett, a Southampton tehetsége, Wayne Bridge nyolcvanhat percnyi lehetőséget kapott: "Nagyon jó napot fogott ki, modern balhátvéd, aki védekező és támadó feladatokat egyaránt jól lát el. Nem fél elhagyni a helyét és támogatni a csatársort, mert tudja, hogy visszaér." David Beckham sem volt csalódott: "Sokat tanultunk, hiszen az volt a cél, hogy tanuljunk. Az olaszok első gólja hatalmas volt, de az utolsó percben veszteni mindig nehéz. Ilyen a futball, még többre kell törekednünk. Például arra, hogy ne adjunk el annyi labdát, pontosabban, szervezettebben játszunk. Az olasz az egyik legjobb válogatott a világon, mi még csak felfelé tartunk."

A vereség miatt az angol sajtó sem sopánkodik, inkább az olaszok két gólját rúgó Vincenzo Montella teljesítményét dicséri. "Montella kettős bajt hozott Angliának" (The Times), "Montella elhallgattatta az összhang nélküli Angliát" (The Independent), "Montella megfizettette Angliát" (The Daily Telegraph) szalagcímekkel megjelent tudósítások egytől-egyig úgy vélik, hogy fájdalmas leckét kapott a hazai válogatott a vendégcsapattól. "Az okos olaszok brutálisan megbüntették Joe Cole és David James kapus pillanatnyi hibáját. Sokan megkérdőjelezik az ilyen barátságos mérkőzések létjogosultságát, különösen a legjobb hazai klubcsapatok sűrű programja közepette, ám a vereség megmutatta, hogy mekkora munka vár az angol válogatottra, ha átütő sikert akar elérni a világbajnokságon" - írta a the Daily Telegraph. A The Times szakírója rámutatott arra, hogy a válogatottból számos kulcsjátékos - Paul Scholes, Steven Gerard, Kieron Dyer - hiányzott, a mérkőzésen Eriksson tizenegy cserét hajtott végre, hogy a lehető legtöbb fiatalnak adjon lehetőséget a bizonyításra. Az összeszokottság hiánya "fantáziátlan játékot" eredményezett, az elmúlt évek legunalmasabb első félidejét produkálta a válogatott. "A tizenegy csere során bevetett fiatalok bizonyos mértékig a csapat sebezhetőségét növelték, amit a ravasz olaszok jól kihasználtak" - állapította meg a Daily Mail.

Németország B csapata is bizonyított

"Nem a legjobb, hanem a pillanatnyilag legegészségesebb német válogatott fektette két vállra a rostocki Ostsee-stadionban az Egyesült Államok csapatát" - vélekedett a berlini Der Tagesspiegel azok után, hogy Rudi Völler szövetségi kapitánynak tizennégy állandó játékosát kellett pótolnia sérülés vagy egyéb okok miatt. A "tartalék tizenegy" mindazonáltal meglepően jól muzsikált: a sebtében összeállított válogatott (Ballack például csak kedden jelentette be, hogy combhúzódás miatt nem tudja vállalni a játékot) az összeszokottság időnként szembeötlő hiánya ellenére jól játszott. Ez főként a második félidőre volt érvényes, amikor a németek látványos akciók végén szerzett gólokkal kényszerítették térdre a derekasan küzdő vendégeket.

"B válogatottunk a szünet utáni erőteljes rohamokkal megtörte a mumusnak számító amerikai csapat ellenállását" - írta a Bild, emlékeztetve arra, hogy az Egyesült Államok már kétszer is megalázó vereséget mért (2-0 és 3-0) a német tizenegyre. Az országos bulvárlap a győzelem ellenére is jócskán talált kivetnivalót a hazaiak teljesítményében. Ezt jelzi, hogy az egyéni értékelést tekintve csupán Ziege kapott jó (2) minősítést. A többieknek be kellett érniük 3-as (átlagos), 4-es (megfelelt) és 5-ös (gyenge) osztályzatokkal. Utóbbival értékelte a Bild a Baumann-Ramelow-Linke felállású teljes védelmet.

"Németország második garnitúrája is túl nagynak bizonyult az amerikaiaknak" - összegzi véleményét a berlini B.Z. - "Az alkalmi együttes néhány megmozdulása - elsősorban a védelem megingásai - ugyan alkalmasint növelték Rudi Völler ősz hajszálainak számát, ám a szövetségi kapitány a végén jogosan örülhetett a 4-2-es győzelemnek."

Randalírozók a horvát-szlovén mérkőzésen

Közepes osztályzatot, hatost kapott Szabó Zsolt magyar játékvezető a Vecernji list című zágrábi napilaptól a szerda esti horvát-szlovén (0-0) vb-tesztmeccsen nyújtott teljesítményéért. A legnagyobb példányszámú horvát újság szerint a rendőrség tíz randalírozót, hat horvátot és négy szlovént előállított a mérkőzés előtt, alatt és után. A zágrábi kórházakban hét szlovén és egy amerikai állampolgár részesült orvosi ellátásban. Tíz szlovén gépjármű, kilenc személygépkocsi és egy autóbusz megrongálódott - közölte a zágrábi rendőr-főkapitányság.

Srecko Katanec szlovén és Mirko Jozic horvát szövetségi kapitány egyformán a védelmek teljesítményével elégedett, kevésbé a támadókéval. "Amíg Katanec már jelöltjei összeszoktatására használhatta a találkozót, addig Jozic még kereste a legmegfelelőbb játékosokat" - írta a Vecernji list. A horvát nagyágyuk közül Suker és Boksic is ötösöst, Prosinecki hatost kapott. A horvátok még két felkészülési mérkőzést játszanak a vébé előtt, előbb a bosnyák, majd május 14-én Pécsett a magyar válogatottal.

Két és fél év után sikeresen tért vissza Ronaldo

Fotó: EPA
Fotó: EPA
Ronaldo (jobbra, Mihajlovics mellett viszi el a labdát) győztes meccsen tért vissza a brazil válogatottba

Ecuadori siker, Costa Rica-i kudarc

A világbajnoki résztvevők közül Ecuador New Yorkban magabiztosan nyert Bulgária ellen, míg Costa Rica hazai pályán vereséget szenvedett Marokkótól felkészülési mérkőzésén.

Eredmények:
Costa Rica - Marokkó 0-1 (0-0)
gól: Mohammed Madihi (52.)

Ecuador - Bulgária 3-0 (1-0)
gól: Kaviedes (23., 81.), Tenorio (50.)

Németh Andrea

Ajánlat:

Korábban:

Fórum:

Ki nyeri a foci vb-t?