Új ügyvezető miniszterelnök Venezuelában

Vágólapra másolva!
A legnagyobb vállalkozószövetség elnöke lett Venezuela új ügyvezető kormányfője. Pedro Carmona kijelentette, hogy a demokrácia gyors helyreállítását tekinti feladatának. Chávez elnök azután mondott le, hogy a hadsereg főtisztjei a tiltakozók oldalára álltak. A caracasi zavargásokban tizenhárman haltak meg.
Vágólapra másolva!

Az elnök pénteken hajnalban a katonák nyomására mondott le, jelentette be Julio César Anzola ezredes. A Globovisión televízióban a kép alján megjelenő felirat is azt tudatta, hogy az elnök megadta magát három tábornoknak. Nem sokkal a bejelentés után Chávez fekete páncélozott autón, fegyveres biztonsági őrök társaságában távozott a Miraflores palotából. A palotában maradt miniszterek és más személyek "megtapsolták, és elénekelték a nemzeti himnuszt" - jelentette az Union rádió helyszínen lévő munkatársa.

A konvoj a főváros déli részén lévő fő katonai támaszpontra tartott. A lemondott elnök Manuel Rosendo tábornok, a fegyveres erők egyesített parancsnokságának vezetője kíséretében érkezett a Tiuna erődbe - jelentette a Globovision tévé tudósítója, aki szerint Chávez az épületbe belépve "komoly volt, mereven maga elé nézett, és nem köszönt senkinek". A televízió arról is beszámolt, hogy Chávez aláírta lemondását, jelenleg a támaszpont épületében tartják, s "egyelőre nem akarják megmutatni a sajtónak".

Sajtóértesülések szerint két repülőgép érkezett Kubából a La Carlota légitámaszpontra, hogy a leköszönt elnököt a szocialista szigetországba repítse száműzetésbe.

Chávez sorsáról eleinte ellentmondásos hírek érkeztek. A venezuelai szárazföldi erők főparancsnoka, Efraín Vásquez tábornok kijelentette, hogy José Vicente Rangel védelmi miniszter arról tájékoztatta: az elnök le akar mondani. Korábban Vásquez tábornok is csatlakozott a tizenkét zendülő főtiszthez. Vásquez közölte: a szárazföldi erők két tábornokát menesztette a Miraflores palotába, hogy megvitassák az elnök lemondását.

Az elnöki palotában tartózkodó Teresa Maniglia tájékoztatási miniszterhelyettes azonban azt közölte, hogy az elnök "nem adta meg magát és továbbra is az elnöki irodájában tartózkodik". Ezt cáfolandó jelentette be Lucas Rincón tábornok, hogy Chávez elfogadta lemondásának feltételeit. Kilenc órával korábban még közleményben tudatta a venezuelaiakkal, hogy teljes mértékben ellenőrzése alatt tartja az országot és a fegyveres erőket.

A 48 éves Hugo Chávez egykori ejtőernyős alezredes 1992-ben maga is államcsínnyel döntötte meg Carlos Andrés Pérez elnök hatalmát. 1998-ban győzött az elnökválasztásokon, 2002-ben pedig újraválasztották. Ellenfelei szerint azonban választási ígéreteiből vajmi keveset teljesített, a szegénységet, a munkanélküliséget és a bűnözést nem sikerült csökkentenie, ráadásul kubai típusú rezsim kiépítésén fáradozott.

Csütörtökön a fővárosban százezres tömeg vonult fel Chávez lemondását követelve. Az országban általános sztrájk zajlott. A caracasi elnöki palota környékén rejtőző fegyveresek lőni kezdtek a tömegre, a rendőrség pedig könnygázzal próbálta feloszlatni a tüntetőket. Legalább 13 személy meghalt, 96 megsebesült.

Chávez páncélozott járműveket rendelt a palota köré, és megtiltotta, hogy a kereskedelmi televíziók felvételeket sugározzanak a sztrájkról, mert szerinte a tévékommentárok csak feszítik az indulatokat.

A legnagyobb venezuelai szakszervezet felhívása nyomán sztrájkolók megpróbálták a hadsereg vezetését is az elnök ellen fordítani. Rincón főparancsnok azonban jelezte, hogy a katonaság vezetése az elnököt támogatja, és párbeszédet szorgalmaz. Vargas miniszter, elnöki főtitkár ekkor még azt mondta, hogy az "összeesküvés" meghiúsult.

Tíz tábornok azonban közös közleményben csatlakozott a Chávez távozását követelőkhöz. A nemzetőrség egyik tábornoka pedig bejelentette, hogy a kormány nem működik tovább, és az ország egész területe a fegyveres erők ellenőrzése alatt áll. Alberto Camacho Kairuz azzal vádolta a kormányzatot, hogy ártatlanokkal és védtelenekkel szemben használt fegyvert.

Korábban:

Zavargások Venezuelában

Üzleti Negyed:

Olcsóbb az olaj a venezuelai elnök lemondása után

Drágulhat az olaj a venezuelai általános sztrájk nyomán