Vágólapra másolva!
Az esztendő elején még menthetetlennek tűnt a Rayo Vallecano helyzete, hiszen januárban a csapat az utolsó helyen állt a pontvadászatban, és lemaradása hét pont volt a bennmaradást érő 17. pozíciótól. Gregorio Manzano azonban alaposan összekapta a gárdát, és egy fordulóval a pontvadászat vége előtt nagyon úgy tűnik, hogy a madridi együttes bennmaradhat a legjobbak között. Annak ellenére, hogy az egyesület vezetősége szerint valóságos bírói összeesküvés áldozatai.

A Rayo katasztrofálisan kezdte a pontvadászatot (öt mérkőzésből mindössze egy pont), ami edzőváltást eredményezett, Andoni Goikoetxeát Gregorio Manzano váltotta a kispadon, de ez sem hozta meg a várt kedvező változást. 19 mérkőzés alatt a csapat mindössze három találkozót tudott megnyerni, amiben leginkább a védelem volt a ludas, hiszen a madridiak kapták a legtöbb gólt az élvonalban.

A szakvezető ugyan igyekezett javítani a játékoskereten, és a téli átigazolási szezonban kölcsönvette a Real Madridtól a bosnyák Elvir Baljicot, valamint megszerezte a Real Zaragozától az egykori közönségkedvenc Jordi Ferrónt is, azonban így sem javult a helyzet. Arról nem is beszélve, hogy januárban kirabolták a klub székházát, és elvitték a játékosok fizetésének nagy részét. Úgy tűnt tehát, hogy ennél csak jobb jöhet, és valóban, a gárda kezdte összeszedni magát.

A fordulópontot az FC Barcelona elleni hazai bajnoki hozta el, amelyet a Rayo hatalmas meglepetésre 2-1-re megnyert, majd ezt követően a Deportivo Alavés elleni elmaradt mérkőzésen is begyűjtötte a három pontot. Ezzel máris sokkal biztatóbb lett az együttes helyzete, és innentől kezdve hazai pályán már hozni kezdte a győzelmeket a gárda. Pedig a téli igazolások közül a leginkább várt játékosról, Baljicról hamar kiderült, hogy csak gondot jelent: a támadó tíz mérkőzésen lépett pályára, de mindössze egy gólt ért el.

Ez még nem is lett volna olyan nagy baj, ám amikor a CD Tenerife ellen Manzano mester csak a kispadra akarta ültetni, Baljic kijelentette, hogy fejfájása miatt inkább kihagyná a találkozót. A szakvezető azonban azt gondolta, hogy Baljic szimulál, és csak azért állította ezt, mert a kispadon való ücsörgés derogál a számára. A tréner fegyelmi vizsgálatot indított az ügyben, amelynek végeredménye az lett, hogy azonnali hatállyal felbontották a játékos szerződését, és visszaküldték a Real Madridhoz. Szerencsére ez még az átigazolási időszak vége előtt történt, így a klub be tudta tölteni Baljic elárvult helyét, és leigazolta a másodosztályú Racing Santandertől a középpályás Vivar Doradót.

A csapat eközben szorgalmasan gyűjtögette a pontokat, és sorra nyerte a hazai meccseit, a Real Betis ellen azonban csak egy gól nélküli döntetlenre futotta az erejéből. Igaz, ha a pályán történteket vesszük figyelembe, akkor a Rayónak nyernie kellett volna, mivel az utolsó percben egy teljesen szabályos gólt szerzett, amit azonban a játékvezető les címén nem adott meg. Ez hatalmas felháborodást váltott ki a szurkolók körében, a bírót úgy kellett bemenekíteni az öltözőbe, és a vezetőség sem rejtette véka alá a véleményét.

A klub tulajdonosa, a Ruíz Mateos család szerint ugyanis már kilencedik alkalommal fordult elő az idény során, hogy a Rayo kárára tévednek a bírók, és mindezt videofelvételekkel akarták igazolni. "A foci a sportok királya Spanyolországban, és néhány embernek nagyon nem tetszik, hogy sikeresen tudjuk irányítani ezt az egyesületet. Éppen ezért ha a klub a bírói tévedéseknek köszönhetően kiesik az élvonalból, akkor kivonulunk a labdarúgásból, mert ilyen körülmények között nem akarunk többé a sportággal foglalkozni.

A bíró nem azért ítél egy csapat ellen, mert így akarja, hanem mert felülről irányítják." A dolog hátterében az áll, hogy a család (amely borkereskedelemmel foglalkozik, és ebből gyűjtötte össze vagyonát is) vitában áll a spanyol kormánnyal, amely szeretné monopolizálni a borexportot.

A szakvezető, Manzano is meglehetősen ingerülten nyilatkozott: "A Betis ellen történtek jelentették az utolsó cseppet a pohárban. Elfogadom, hogy a bírók is emberek, és tévedhetnek, de ez már több a soknál. Több ezer játékvezető és partjelző dolgozik az országban, akik imádják a focit, és most egy ember miatt őket is kritika éri" - jelentette ki. Ugyanakkor azonban igyekezett függetleníteni magát a vitától, csak a szakmai munkával foglalkozni, és úgy tűnik, hogy ez sikerült is neki.

A Rayo ugyanis a Real Madrid elleni, előre megjósolható vereség után egymást követő három összecsapáson is nyerni tudott, és ezzel tulajdonképpen bebiztosította bennmaradását a legjobbak között. A Real Valladolid elleni találkozón egyébként a vendégek kis híján döntetlent harcoltak ki, ám a bíró úgy ítélte meg, hogy Jesús lövése a felső kapufáról lepattantva nem haladt át teljes terjedelmével a gólvonalon.

A lassítások másról tanúskodtak: úgy tűnik, mégiscsak érdemes volt felhívni a játékvezetői tévedésekre a figyelmet.

Ajánlat:

Fórum:

Primera Division: a legerősebb bajnokság?