Kovács párttalanítaná a kuratóriumokat

Vágólapra másolva!
Miután az FKGP kurátorai függetlennek minősülnek, az ellenzékiek és a kormánypártiak pedig egyenlő számban lesznek, továbbra is jobboldali töbséggel működnek majd a közszolgálati tévéket és rádiót felügyelő kuratóriumok. Az MSZP elnöke szerint a médiatörvény módosítása mellett az lehet az egyik megoldás, hogy a politika ne legyen képviselve a kuratóriumokban. 
Vágólapra másolva!

A közszolgálati Magyar Televízió, a Duna TV és a Magyar Rádió kuratóriuma csonkán működött az elmúlt két évben, miután nem sikerült megállapodni az ellenzéki helyek elosztásáról. (A MIÉP ragaszkodott a négyből két helyhez és ezt a jóval nagyobb frakcióval rendelkező MSZP, valamint az SZDSZ nem fogadta el, ráadásul így kétharmados többségbe került volna a jobboldal.) Így csak a Fidesz, MDF és FKGP delegáltjai ültek a kuratóriumokban. Az új parlament megalakulása után azonban a kisgazda kuratóriumi tag - miután pártja kiesett a parlamentből - hivatalosan függetlennek minősül. A jelenlegi kurátorok mandátuma ugyanis 2004-ig szól. Az új kormánypártok - az MSZP és az SZDSZ - delegáltjaival pedig kiegészülhetnek a kuratóriumok. Elvileg három főt delegálhatnának, mivel az ellenzék oldalán is ennyi képviselő lesz, de a törvény szerint a kuratóriumoknak - amennyiben valamennyi párt képviselteti magát - minimum 8 tagúnak kell lenniük. Eszerint pedig négy kormánypárti és egy ellenzéki delegáltnak kell érkeznie, hogy a teljes kuratórium működhessen.

A közszolgálati kuratóriumokban tehát négy kormánypárti, négy ellenzéki és egy kisgazda tag lesz, ami azt jelenti, hogy többségben maradnak a konzervatív küldöttek. Ennek elsősorban a tévé- és rádióelnökök választása, illetve leváltása szempontjából van jelentősége.

A legfontosabb, hogy a közszolgálati médiumok a közszolgálati normákat betartva működjön - mondta a szocialisták elnöke, Kovács László, aki hozzátette: ezeket az MTV durván megsértette az utóbbi időkben. A médiatörvény módosítása lehet a hatékonyabb, bár időigényesebb megoldás a kuratóriumok kérdésére, gyors intézkedésként pedig a csonka kuratóriumok kiegészítése, vagy meg lehetne vizsgálni azt, hogy a politika egyáltalán ne legyen képviselve a testületekben - véli Kovács László.

Az Országos Rádió és Televízió Testületben ugyanakkor amint megalakult az új Országgyűlés, megszűnik a parlamentből kiesett pártok delegáltjainak mandátuma. A testületben a parlamenti arányok érvényesülnek, tehát a kormányoldalnak szavazattöbsége van. A legfontosabb döntésekhet, így az országos frekvenciák kiosztásához azonban kétharmados többség, tehát az ellenzék belegyezése kell.

A nemzeti hírügynökség, a Magyat Távirati Iroda Tulajdonosi Tanácsadó Testületében a tagok mandátuma még 3 évig szól, függetlenül attól, hogy milyen változások voltak az Országgyűlésben.