Alkotmányos kritika az ügynökjavaslatoknak

Vágólapra másolva!
A koalíció és az ellenzék ügynöktörvény-javaslatai alkotmányellenesek - nyilatkozta Kolláth György alkotmányjogász a Magyar Hírlapnak. Szerdán Szili Katalin házelnök kezdeményezésére négypárti egyeztetést tartanak a javaslatok összehangolásáról.
Vágólapra másolva!

Az ellenzéki pártok által benyújtott törvénymódosító javaslat, amely korlátlan összeférhetetlenséget írna elő, "150 százalékig" alkotmányellenes - mondta a Magyar Hírlapnak Kolláth György alkotmányjogász. A kormánypártok javaslata, amely a jelenleg hatályos, "feles" átvilágítási törvény felülvizsgálata lenne, szintén számos pontban alkotmányellenes, igaz jóval rejtettebb formában - állítja az alkotmányjogász.

Kolláth szerint a jogbiztonság sérül azzal, ha valakit - aki semmi rosszat nem tett, csupán egy adott szervezetben dolgozott -, nevét nyilvánosságra hozva meghurcolnak. A pártállam állambiztonsági ügyeire jelenleg nincsen tisztességes, üzemszerű megoldás. Törvénnyel kellene végérvényesen lezárni az ügyet - tette hozzá. Magyarország 12 éve jogállam, így amennyiben valakit - ma is érvényesíthető - jogsérelem ért az állambiztonságiak részéről, akkor a jogorvoslatot meg kell adni. Amennyiben valaki az állambiztonsági szervek tagjaként jogsértést követett el, akkor vele szemben a törvény teljes szigorával el kell járni. Semmiképpen nem szabad viszont szembeállítani a társadalom tagjait egymással. Az ügynökkör megállapítása csak diszkriminatív lehet. Számos alapvető jogi definíció - mint például a közélet - meghatározása lehetetlen - mondta Kolláth György alkotmányjogász.

Szerdán Szili Katalin házelnök kezdeményezésére négypárti egyeztetést tartanak a javaslatok összehangolásáról. Lendvai Ildikó az MSZP frakcióvezetője kedden este az MTI-nek elmondta: szívesen egyeztetnek, és készek az értelmes megegyezésre abban, hogyan lehet a közéleti szereplők múltjának feltárását a kisemberek érzéseinek sérelme nélkül elvégezni. "Ugyanakkor az MSZP nem partner abban, hogy a Fidesz-javaslat szellemének megfelelően olyan lex Medgyessy szülessen, amelynek célja nem a múlttal való szembenézés, hanem a Fidesz választási kudarcának felülbírálása, és Medgyessy Péter miniszterelnöki szerepének álszent jogi eszközökkel való megakadályozása" - mondta Lendvai Ildikó. Az MSZP frakcióvezetője kitért arra, hogy az egyeztetésen azt is felvetik, lehetséges-e egyesíteni a két párhuzamosan kezdeményezett vizsgálóbizottság munkáját. "Az MSZP továbbra is támogatja, hogy a jogszabályoknak megfelelő formában az ellenzék vizsgálóbizottságot állítson fel Medgyessy Péter múltjának vizsgálatára, de támogatja azt a kezdeményezést is, amely az 1990 óta kormányzati szerepet betöltött politikusok esetében hasonló vizsgálatot javasol" - mondta Lendvai Ildikó.

A pártok azután kezdtek előállni az ügynöktörvény módosításáról szóló javaslataikkal, hogy kiderült: a kormányfő kémelhárító volt az előző rendszerben, ám a korábbi jogszabály szerint nem érintett. Ha a Fidesz tervezetét elfogadnák, akkor Medgyessy Péternek megszűnne a kormányfői megbízatása. Az ellenzék ugyanis a volt titkosszolgálati tiszteket összeférhetetlennek tartja az állami tisztségviseléssel. A kormányoldal csak az információk megismeréséig megy el, összeférhetetlenségi szabályt nem állapítana meg.

Korábban:

Egyházi vezetőket is érintene a kormánypárti ügynöktörvény

Szerdán egyeztetnek az ügynöktörvényekről