Javul a magyar gazdaság versenyképessége

Vágólapra másolva!
Elérhető, hogy a magyarországi GDP növekedési üteme továbbra is az EU-átlag mintegy kétszerese maradjon - az Ecostat Gazdaságelemző és Informatikai Intézet kutatói szerint. Az egy főre jutó GDP értéke alapján Magyarország hagyományosan a közepes jövedelmű országok közé tartozik - áll a Mikroszkóp című tanulmányban.
Vágólapra másolva!

Az átlagos GDP-növekedés alapján Magyarország a legfejlettebb országok között a 11-12. helyen áll. Ezzel a teljesítménnyel hazánk az uniós tagságra pályázó országok között is az élcsoporthoz tartozik - a tanulmány szerint.

A versenyképesség egyik tényezője, a termelékenység az iparban 1999-ben 10,5 százalékkal, 2000-ben pedig 16,7 százalékkal növekedett. Tavaly azonban az ipari termelékenység növekedése mérséklődött, és ez a trend folytatódott 2002. első félévében is. Mivel a termelékenység időszakos romlása a recesszióval együtt járó jelenség, jövőre a kutatók már a termelékenység érzékelhető javulásával számolnak. Hosszabb távon, 1980. és 2000. között a magyar gazdaság termelékenységének növekedési üteme nemzetközi összehasonlításban közepesnek mondható. Ezzel az ország a gazdasági szerkezet átalakításában, a műszaki fejlesztésben élenjáró uniós országok többségénél és az EU átlagánál gyorsabb fejlődést ért el - áll a jelentésben.

A kutatók szerint valószínű, hogy a csatlakozó országok nem kerülhetik el a munkaköltség relatív leértékelődését. (A munkaköltség a kereset, a munkavállalóknak kifizetett szociális és egyéb járulékok, valamint a képzési költségek összege 1 órára, vagy 1 hónapra vetítve.) Számítani kell arra, hogy a bérek magasabbak lesznek, a járulékok viszont alacsonyabbak - állítják a szakemberek, akik szerint a bérszínvonal kiegyenlítést szorgalmazó uniós elvárás is teljesül, mivel nagyobb növekményből, relatív kisebb hányad is növekvő munkavállalói jövedelmet jelenthet.

A nemzetközi összehasonlítások szerint a magyar munkaköltség színvonala mintegy harmada lehet az EU átlagának, a termelékenység pedig közel egynegyede. A kutatók prognózisa szerint a közeljövőben a gazdasági ágak szerkezeti átrendeződése javítja a munkaerő költségeinek színvonalát. A versenyképességet befolyásoló fontos tényezők között említi az összeállítás a befektetett tőke jövedelmezőségét, azaz az egységnyi árbevételre jutó adózott vállalati eredményt. Magyarországon a pénzügyi szektor nélküli vállalkozások jövedelmezősége a 90-es évek második felében 3-4 százalék között mozgott. A tőkejövedelmek emelkedése a konjunktúra időszakában nemzetközileg is kiegyenlítődik, ezért a prognózis hazai viszonylatban a profitráta javulásával számol. Az összehasonlító elemzések alapján Magyarország feldolgozóiparának versenyképessége közepesnek tekinthető, nem marad el a legutóbbi fordulóban felvett országok belépés előtti színvonalától. Kellő uniós segítséggel azoknak az ágazatoknak a versenyképessége is javítható, amelyek hatékonysága jelenleg alacsony, mint például az élelmiszeripar.

(MTI)

Ajánlat:

Ecostat

Korábban:

Az infláció lassú emelkedését jelzi az Ecostat
(2002. október 2.)

Ecostat: 3,2-3,4 százalékos GDP-növekedés az idén
(2002. szeptember 18.)

2002. október 5. 12:15