Három irányból támadnak a szövetségesek

Vágólapra másolva!
A legfrissebb jelentések szerint folyamatosan nyomulnak előre a szárazföldi csapatok, amelyek három irányból támadják Irakot. A légi akciókkal és bombázásokkal is támogatott előrenyomulásba ezúttal már bekapcsolódtak a brit és kuvaiti erők is. Brit csapatok megközelítették a stratégiailag nagy jelentőségű Bászra és Umm Kaszr városát. Az amerikaiak pedig már 150 kilométer mélyen benyomultak az iraki területekre. Egy brit szakértő szerint a szövetségesek 3-4 napon belül Bagdadba érhetnek. A brit védelmi miniszter szerint vannak jelei az iraki vezetés kezdődő szétesésének, de a szövetségesek helyenként erős ellenállásba ütköznek. A szárazföldi behatolás kezdete után egyre több olyan iraki egységről érkezik jelentés, amely letette a fegyvert a szövetségesek előtt.
Vágólapra másolva!
Az [origo] Irak-oldala/irak/index.html

Három irányból kezdték meg a szárazföldi támadást a szövetséges csapatok csütörtök délután. Egy amerikai csapat Bagdad felé nyomul előre. Egy brit katonai szakértő azt nyilatkozta, hogy a szövetséges csapatok 3-4 napon belül Irakba érhetnek. Több szövetséges egység kezdett kiterjedt akciókat a kuvaiti-iraki határon. Bufourd Blount vezérőrnagy, hadosztályparancsnok a kuvaiti-iraki határ teljes hosszában megnyitott zárótüzet az Irak elleni szárazföldi műveletek első fázisának nevezte. Brit katonai egységek pedig az al-Faw félszigeten kezdték meg az offenzívát, amelynek nagy részét már elfoglalták. A beszámolók szerint a szárazföldi offenzívában összesen 60 ezer katona vesz részt.

Forrás: EPA
Forrás: EPA

Közben az amerikai légierő megkezdte a dél-iraki Bászra város bombázását. A stratégiailag fontos települést a jelentések szerint egy ezerfős brit egység már megközelítette. Erős légitámadások értek más dél-iraki célpontokat is. Moszult is bombázták az amerikai gépek, az iraki légvédelem viszonozta a tüzet. A szárazföldi előrenyomulást páncélosok és más harci járművek is segítik. A behatolást heves tüzérségi párbaj készítette elő. Tony Blair brit miniszterelnök csütörtök esti tévébeszédében kijelentette: "harcolunk földön, vízen, levegőben".

A szövetségesek több ponton ellenállásba ütköztek. Az egyik tengerészgyalogos egység előrenyomulása során, alig 200 méterrel a dél-iraki határ átlépése után ellenállásba ütközött: páncélelhárító rakétákkal és más gyalogsági fegyverek tüzével fogadták a behatolókat az irakiak. A térségben komoly tűzharc bontakozott ki. Az amerikaiak a brit tüzérség támogatását kérték, amely tűz alá vette az iraki állásokat. Az irakiak szovjet tervezésű, "Sagger" (NATO-kódjel) harckocsielhárító rakétákat vetettek be. A Reuters tudósítója egyelőre nem tudja, hogy voltak-e veszteségeik a tengerészgyalogosoknak.

Forrás: MTI
Forrás: MTI

Donald Rumsfeld amerikai védelmi miniszter csütörtök este azt nyilatkozta, hogy az iraki ellenállás csekély, a szövetséges csapatok gyorsan haladnak.

Jelentős ellenállásba ütköztek ugyanakkor a brit csapatok a kuvaiti határ közelében fekvő, olajfinomítója és kikötője - Irak egyetlen mélytengeri kikötője - miatt stratégiai fontosságú Umm-Kaszr közelében. Arról ellentmondó hírek érkeztek, hogy végül elfoglalták-e a várost a britek. Egy kuvaiti hírügynökség korábban azt jelentette, hogy a települést a brit egységek már elfoglalták, péntek reggel brit tisztek viszont azt mondták, hogy a város még iraki kézen van. A brit védelmi miniszter, Geoff Hoon péntek délelőtt közölte: az iraki csapatok még tartják a kuvaiti határhoz közeli Umm-Kaszrt.

A BBC tévé tudósítója, aki az Umm-Kaszr dél-iraki kikötővárost ostromló brit-amerikai erőkkel tart, péntek délelőtt azt jelentette, hogy amerikai zászló leng a város új kikötője felett, de ez még nem jelenti azt, hogy Umm-Kaszr teljesen a szövetségesek kezére került. A beszámoló szerint a Bászrától nem messze lévő kikötőben 250 iraki katona már feladta magát, de az óvárosi részen még mintegy 200 iraki tartotta magát. A tudósító szerint a szövetségesek nem szenvedtek veszteségeket, de a város utcáin néhány iraki katona holtteste hevert, és a brit-amerikai erők több iraki sebesültet is elláttak. Hoon elmondta, hogy a térségben komoly tűzharc alakult ki. Az AP-nek nyilatkozó brit tisztek ugyanakkor reményüket fejezték ki, hogy még a nap folyamán beveszik a várost, amely fontos utánpótlási bázis lehet a Szaddám Huszein vezette iraki rendszer megdöntésére indított háborúban. Az iraki tájékoztatási miniszter sajtótájékoztatóján viszont azt mondta, hogy most beszélt a város védőivel, és ők azt mondták, hogy nem adják fel a harcot.

Az iraki hadsereg jelentése szerint a szövetségesek megpróbáltak betörni Irakba Jordánia felől is, de a támadást az iraki csapatok visszaverték. Az eset az amerikai és angol híradásokban nem szerepelt.

Forrás: EPA
Forrás: EPA

Az iraki hadsereg a tűzharcokon és a mérsékelt ellenálláson kívül csütörtök óta már több rakétatámadást intézett Kuvait ellen is. Az eddigi jelentések szerint már 10 rakétát lőtt ki az iraki hadsereg Kuvaitra. A támadások miatt a kuvaiti fővárosban többször volt már hosszabb-rövidebb légi riadó.

Több jelentés érkezett arról is, hogy az iraki hadsereg olajkutakat gyújt fel. Az értesülést Donald Rumsfeld amerikai és Geoff Hoon brit védelmi miniszter is megerősítette, az iraki olajminisztérium azonban cáfolta. Hoon úgy tudja, hogy az olajmezők védelmében heves tűzharcok alakultak ki Dél-Irakban, ahol az iraki hadsereg 30 olajkutat gyújtott fel. De érkeztek jelentések az olajkutak védelmében zajló összecsapásokról Irak északi részéről is. A BBC helyszíni tudósítója azt jelentette, hogy amerikai különleges egységek valószínűleg bebiztosították az észak-iraki kirkuti olajmező több olajkútját. A hírt amerikai hírszerzési források is megerősítették.

Jelentések szerint az amerikai erők Észak-Irakban egy Moszul elleni támadásra készülnek. Török sajtóértesülések szerint az amerikaiak az Erbil városának közelében lévő repülőtéren készülődnek a bevetésre. Péntek reggel három robbanás is megrázta Moszult, miután megszólaltak a szirénák a városban.